$
שווקי חו"ל

בניגוד לתחזיות: הבנק המרכזי של בריטניה הותיר את הריבית ללא שינוי

הבנק המרכזי בראשותו של מארק קרני הותיר את שיעור הריבית ברמה של 0.5% בעוד האנליסטים חזו כי שיעור הריבית יירד ל-0.25%; ההחלטה התקבלה בוועדה המוניטארית של הבנק ברוב של 8 מול 1

כתבי שוק ההון 14:0114.07.16

הבנק המרכזי של אנגליה (BOE) בראשותו של מארק קרני, החליט שלא להוריד היום (ה') את שיעור הריבית במשק, זאת בניגוד לתחזיות. הבנק המרכזי, בפגישתו הראשונה מאז תוצאות משאל העם בבריטניה, החליט להותיר את ריבית הבסיס ברמה של 0.5%.

 

ההחלטה התקבלה בוועדה המוניטארית ברוב של 8 מול 1 כך על פי ההודעה הרשמית שפרסם הבנק. "רוב חברי הוועדה מצפים למדיניות מוניטארית מקלה בפגישה הבאה בחודש אוגוסט" נאמר בהודעה.

 

החלטת הבנק שלא להוריד את שיעור הריבית הפתיעה את האנליסטים כאשר יותר מ-50% מבין 54 האנליסטים שנסקרו על ידי בלומברג ציפו שהבנק יורד את הריבית לרמה של 0.25%. 

 

"חברי הועדה אותתו באופן ברור כי צפויה פעולה מרחיבה בחודש אוגוסט כאשר אופי הפעולה ייקבע רק עם פרסום התחזיות המעודכנות במהלך החודש הבא". כן טוען גיא בית-אור, מנהל מחלקת מאקרו במערך המחקר והאסטרטגיה בפסגות.

 


 

הפחתת ריבית צפויה להיות בעלת השפעה כלכלית מוגבלת 

 

לדבריו, "בבנק המרכזי ציינו כי עדיין לא יצאו מספיק נתונים לאחר הברקזיט שיכולים לאותת על עצמת ההשפעה, למעט ההשפעות השליליות שכבר ניתן לראות על הסנטימנט והציפייה לעלייה באינפלציה לאור הפיחות בפאונד. חברי הועדה גם ציינו לחיוב את תגובת השווקים לברקזיט כאשר הוכיחו עמידות בזכות האיתנות של המערכת הפיננסית והפעולות הרגולטוריות שכבר ננקטו על ידי הבנק המרכזי. נזכיר כי עוד לפני החלטת הריבית, הבנק המרכזי כבר הפחית את דרישות ההון הרגולטוריות מהבנקים הבריטים מה שלטענו צפוי לאפשר לבנקים המסחריים להזרים עוד כ-150 מיליארד פאונד לשווקים בצורה של הלוואות למשקי הבית ולמגזר העסקי".

 

"בכל מקרה", מוסיף בית אור, "כל הפחתת ריבית או הרחבה מוניטארית שתינקט בחודש הבא צפויה להיות בעלת השפעה כלכלית מוגבלת במקרה הטוב שכן המדיניות המוניטארית בבריטניה כבר מאוד מרחיבה הרבה מאוד שנים והפחתה של עוד רבע אחוז בריבית לא צפויה להיות המהלך שיציל את הכלכלה הבריטית. נראה כי הבנק המרכזי מעוניין לראות עוד נתונים לפני שיחליט על ממדי ההרחבה אך לא פחות חשוב, נראה כי הוא מעוניין לתת לממשלה החדשה בראשות תרזה מיי את האפשרות להתבסס ולהפחית את אי הודאות הפוליטית ואף להוציא אל הפועל תגובה פיסקאלית שעשויה להיות בעלת השפעה רבה יותר מהרחבה מוניטארית נוספת".

 

"כך או אחרת, החודשים הקרובים צפויים להיות מאוד עמוסים מבחינת הבנקים המרכזיים בעולם שכן מעבר להרחבה הצפויה בבריטניה, אנו מצפים גם להרחבה נוספת ביפן ובאירופה. ביחד עם עיכוב העלאות הריבית בארה"ב, נראה כי העולם המפותח ימשיך לחקור ולאתגר את גבולות המדיניות המוניטארית גם בשנה הקרובה" סיכם הכלכלן של בית ההשקעות.

 

בשבוע שעבר ביטל הבנק המרכזי את דרישת ההון העודף מהבנקים הבריטים הפרטיים (apital buffer), שעמדה על 0.5%, דרישה שהוצגה לבנקים בחודש מרץ האחרון, כחלק מההיערכות הבנק לקראת הידרדרות אפשרית של המערכת הפיננסית לאחר הצבעה על ברקזיט.

 

"לא נהסס לנקוט בכל הצעדים הדרושים"

 

קרני התייחס בתחילת החודש לאחר הצבעת הברקזיט שהצורך בצעדי ההקלה נובע מחוסר הוודאות שנוצר בעקבות החלטתו של העם הבריטי לעזוב את האיחוד. "הבנק התכונן מראש לאפשרות שבריטניה תעזוב את האיחוד, ולא נהסס לנקוט בכל הצעדים הדרושים בכדי לעמוד באחריותנו להוביל את בריטניה קדימה", אמר.

 

"בריטניה יכולה להתמודד עם שינוי", הוסיף הנגיד. "יש לנו את אחת הכלכלות הגמישות ביותר בעולם אשר נהנית ממאגר גדול של הון אנושי, תשתיות ברמה עולמית ושלטון חוק. השאלה היא לא אם בריטניה תוכל להתאים את עצמה למצב החדש אלא כמה מהר וטוב זה יהיה", אמר.

 

מארק קרני נגיד הבנק המרכזי של אנגליה מארק קרני נגיד הבנק המרכזי של אנגליה צילום: בלומברג

 

"אנחנו עומדים בפני תקופה של שינוי לאומי ענק"

 

ראש הממשלה החדשה של בריטניה, תרזה מיי, שנכנסה לתפקיד אתמול בערב אמרה בנאום ראשון במעון ראש הממשלה הרשמי בדאונינג 10: "כשאצטרך לקבל החלטות גדולות, אחשוב על האינטרסים של האנשים הרגילים". היא הוסיפה כי בכוונתה להמשיך את מלאכתו של קודמה קמרון, והדגישה את הצורך "להיאבק בחוסר צדק חברתי" ולשפר את חייהם של החלשים.

 

"אנחנו עומדים בפני תקופה של שינוי לאומי ענק, אבל אנחנו נעמוד באתגר", אמרה. "בזמן שנעזוב את האיחוד האירופי נבנה תפקיד חדש ומשמעותי לעצמנו. הממשלה שלי תהיה מונעת על ידי צרכיהם של האזרחים הפשוטים, לא על ידי קומץ פריבילגים. אנחנו נעשה הכול כדי להעניק לאנשים יותר שליטה על חייהם".

 

תרזה מיי תרזה מיי צילום: אי פי איי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x