$
בורסת ת"א

שברון ואקסון מוביל משקיעות 36.8 מיליארד דולר בשדה נפט בקזחסטן

בשדה טנזיג - אחד הרווחים ביותר בעולם - הושקעו עד כה 37 מיליארד דולר. לאחר ההרחבה יופקו בו מיליון חביות ליום, לעומת 800 אלף חביות בתפוקה הנוכחית

שירות כלכליסט 15:1105.07.16

קיפאון ההוצאות בתעשיית הנפט מתחיל ככל הנראה להפשיר. שברוןו אקסון מוביל התחייבו היום (ג') להשקיע 36.8 מיליארד דולר בפרויקט הרחבת שדות נפט בקזחסטן, זו ההשקעה הגדולה ביותר בחביות נפט חדשות מאז צניחת מחירי הנפט לפני שנתיים.  

ההכרזה הזו מצטרפת להודעת BP מהשבוע שעבר כי היא בונה מפעל חדש לגז נוזלי טבעי באינדונזיה. השקעה זו עומדת על סביב 8 מיליארד דולר, על פי מקורבים לנושא. כמו כן, ביוני הודיעה ענקית הנפט הבריטית כי היא מאיצה את קצב העבודה על מאגר גז שגילתה במצרים. מוקדם יותר השנה, חברת Eni האיטלקית אישרה את הפיתוח של מאגר גז גדול שנתגלה במצרים, כשההשקעה הראשונית מוערכת ב-14 מיליארד דולר.

 

מה דעתך על מניית EXXON MOBIL:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

ההודעות הללו מצביעות על כך שהתעשייה מתחילה להתאושש מהטלטלה שעברה עליה מאז מחירי הנפט נפלו מרמה של 115 דולר באמצע 2014 לשפל של 27 דולר בינואר. מחירי הנפט עלו בחודש האחרון בחזרה מעל ל-50 דולר לחבית ועל פי בנק ההשקעות באנרגיה טודור פיקרינג הולט (Tudor Pickering Holt) ביוסטון, עד כה השנה חברות השתתפו בשמונה פרויקטים יקרים, וצפויות השקעות נוספות בהמשך, זאת לעומת 4 פרויקטים דומים שאושרו בשנה שעברה. "זה זמן מעולה לבצע השקעות מסוג זה", אמר טוד לוי, נשיא שברון באירופה, אסיה והמזה"ת.

 

הפרויקט של שברון ואקסון מובייל הוא הרחבה של שדה נפט בשם טנזיג, אחד הגדולים בעולם, בו השקיעו כבר 37 מיליארד דולר. בפרויקט משתתפות גם חברת האנרגיה של קזחסטן KazMunaiGas ולוקאויל הרוסית. העבודה כבר יצאה לדרך, והייצור המוגבר צפוי ב-2022, אז ייצר השדה מיליון חביות נפט ביום, זאת לעומת 800 אלף חביות כיום. טנזיג מוגדר כבר עתה כאחד משדות הנפט הרווחיים ביותר בעידן המודרני. לפי חלק מהאנליסטים הוא הכניס לשברון מאז 1993 מעל 70 מיליארד דולר ורווח של 40 מיליארד דולר.

 

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x