$
בורסת ת"א

שותפות תמר משקיעות 265 מיליון דולר בבאר נוספת במאגר

הקידוח בבאר החדשה, השישית במספר במאגר, צפוי להימשך ארבעה חודשים נטו. פעולות החיבור לצנרת והפיכתה למסחרית יושלמו ב-2017

ליאור גוטמן 09:2303.07.16

שותפות תמר עוברת לשלב נוסף בפיתוח המאגר, עם השקעה של כ-265 מיליון דולר בקידוח באר שישית וחדשה, כפי שפורסם ב"כלכליסט".  

 

האסדה שאמורה להגיע לישראל בקרוב תבצע את הקידוח כבר במהלך 2016, כאשר מבחינת השותפות מדובר בקידוח שמיני במקום (קידוח ראשון לאקספלורציה עוד בתחילת העשור, קידוחים 2-6 חוברו למערכת ההולכה ומזרימים גז, קידוח שביעי הומר לטובת שמיני במיקום טוב יותר במאגר).

 

הבאר  השישית של תמר שוכבת בעומק של כ-5 ק"מ (מתוכם כ-3.5 ק"מ עומק מים). זמן הקידוח נטו נקבע על 4 חודשים.

 

הבאר נועדה לשמר את יכולת אספקת הגז למשק, כאשר צניחת מחירי הנפט בעולם והביקוש למוצרי אנרגיה הורידה במקביל גם את עלויות שכירת אסדות קידוח. המחיר הנוכחי נע סביב 200 אלף דולר ליום עבודה, לעומת כ־500 אלף דולר ליום עבודה עד לפני כשנתיים.

 

פעולות חיבור הצנרת לבאר החדשה והפיכתה למסחרית יושלמו במהלך 2017. מבחינת חלוקת ההשקעות, כ-160 מיליון דולר יושקעו בקידוח הבאר עצמה ועוד כ-105 מיליון דולר בתשתית הולכה, מתוכם כ-37 מיליון דולר כבר נרשמה כהוצאה עבור רכישת ציוד עבור מאגר לווין של תמר (תמר SW).

 

על פי ההערכות, האסדה שתגיע מתמודדת במכרז לביצוע פעולות אחרות באזור עם אפשרות להתחלת עבודות קידוח גם במאגר לווייתן (קידוחי לווייתן 5 ולווייתן 6). זאת אם תתקבל עוד השנה ההחלטה על פיתוחו.

 

במקביל נבחנת אפשרות לשנע את האסדה גם למאגר הקפריסאי (אפרודיטה) של נובל אנרג'י, דלק ובריטיש גז עבור פעולות הפיתוח הראשוני שם.

 

מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו אומר שמשק הגז הישראלי עובר מקיפאון לצמיחה. "החלטה ההשקעה של כמיליארד שקל בקידוח שמיני בתמר מתווספת להשקעה של כחצי מיליארד שקלים במאגר לוויתן עד סוף השנה בלבד. אנו צפויים להחלטות השקעה נוספות בהיקפים של עשרות מיליארדי שקלים בפיתוח משק הגז הטבעי. ההשקעות בסקטור הגז הטבעי", סיכם

 

קידוח תמר מוחמזק בידי נובל אנרג'י (36%), דלק (31.25%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים ואבנר), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%).

 

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: אלבטרוס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x