$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קבוצת דלק מאשרת: יאנגו הסינית חתמה על מזכר הבנות לרכישת הפניקס

חברת האחזקות נסחרת בבורסת שנזן בשווי של כ-3.5 מיליארד דולר ובעלת מחזור של כ-15 מיליארד דולר בשנה. יאנגו רוצה לרכוש 52% מחברת הביטוח הישראלית תמורת 1.6–1.7 מיליארד שקל

גולן חזני 10:2703.07.16

קבוצת דלק מאשרת את חשיפת כלכליסט - יאנגו הולדינגס (Yango Holdings Group) היא החברה הסינית שמנהלת מו"מ לרכישת הפניקס ושנציגיה הגיעו לארץ בשבוע שעבר, כך נודע ל"כלכליסט". עוד נודע ל"כלכליסט" כי לפני הפגישה שנערכה בין החברה הסינית למפקחת על הביטוח דורית סלינגר, נפגשו ראשי החברה עם בעל השליטה בהפניקס ובקבוצת דלק יצחק תשובה. הפגישה נערכה במסעדת חוף הקשתות בהרצליה.

 

תקבל תקופת בלעדיות

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
33% 17% 50%

עוד נודע כי יאנגו חתמה על מזכר הבנות לרכישת הפניקס שבה החברה תקבל תקופת בלעדיות לבדיקת נאותות של הפניקס ולשם ניהול מו"מ. יצוין כי מזכר הבנות כזה נחתם כבר עם כמה גופים, בהם פוסון הסינית ואמ־טראסט האמריקאית, וכן עם משפחת קושנר, אולם כל אלו לא הבשילו לכדי עסקה.

עובדי הפניקס עובדי הפניקס צילום: ועד עובדי הפניקס

 

יאנגו הוקמה ב־1995 על ידי טנגג'ייאו לין (Lin Tengjiao) והיא חברת אחזקות גדולה הפעילה בשישה תחומים: נדל"ן באמצעות חברת Yango Real Estate; חינוך (אחזקה בשישה בתי ספר פרטיים בבייג'ינג ובגויאנג); מכשור רפואי; סחר בינלאומי באמצעות שלוחות בשש ערים בסין והונג קונג; מלונאות (אחזקה בשמונה מלונות); ופיננסים באמצעות זרוע שמושקעת בבנקים מקומיים וחברות ביטוח והיתה שותפה להקמת בנק מנינשנג. בנק שהתעניין בעבר ברכישת השליטה בכלל ביטוח. יאנגו הנסחרת בבורסת שנזן בשווי 23 מיליארד יואן (כ־3.5 מיליארד דולר בהתאם להונה העצמי). חלק מהחברות־הבנות של יאנגו נסחרות גם הן בשנזן הסינית.

 

החברה מעסיקה על כל שלוחותיה כ־10,000 עובדים, פעילה בהשקעות ב־16 ערים בסין, הונג קונג, סינגפור וארה"ב, ובעלת מחזור של 100 מיליארד יואן בשנה (15 מיליארד דולר).

 

חסם סלינגר

 

יאנגו מבקשת לרכוש את השליטה בהפניקס בתמורה דומה לזו שבה היתה אמורה חברת הביטוח להירכש על ידי פוסון - כ־1.6–1.7 מיליארד שקל. קבוצת דלק המנוהלת בידי אסי ברטפלד מחויבת למכור את הפניקס בהתאם להוראות חוק הריכוזיות עד 2019.

 

יאנגו היא החברה הסינית החמישית שמבקשת לרכוש חברת ביטוח ישראלית. שלוש חברות סיניות הגיעו לשלב הסופי של רכישת כלל ביטוח בסוף 2015, וקיבלו כתף קרה מסלינגר. פוסון כמעט וקיבלה אישור מסלינגר לשליטה בהפניקס, אך משום שהיו"ר והבעלים גו גואנגצ'אנג נעלם לשלושה ימים לאחר שנקרא לחקירה על ידי שלטונות סין היא סירבה להעניק אישור גם לפוסון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x