שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

החוק לשינוי מבנה הבורסה מגיע לממשלה: הבעלות תופרד מהחברות

לפי הערכת שווי שנופקה לפני שנה לבורסה, שוויה יכול לזנק מ-400 מיליון שקל למעל 2 מיליארד שקל כתוצאה מהשינוי המבני; הבנקים זועמים על כך שלא יוכלו ליהנות מפירות ההפרטה ועובדי הבורסה דורשים לשמר את תנאי השכר המופלגים שלהם

רחלי בינדמן 17:5029.06.16

שר האוצר משה כחלון יביא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב את הצעת החוק לשינוי מבנה הבורסה. במסגרת השינוי המבני תהפוך הבורסה לראשונה לגוף הפועל למטרות רווח, בה הבעלות מופרדת מהחברות, בדומה להליך שעברו בורסות רבות בעולם.

 

 

הברוקרים המחזיקים היום בבורסה, הבנקים ובתי ההשקעות ידרשו למכור אחזקותיהם למתחת ל-5% ולפי הצעת החוק, הבנקים לא יהנו מפירות המכירה מעבר לשווי הנוכחי של הבורסה בהיותה גוף שלא פועל למטרות רווח.

 

לפי רשות ני"ע, בראשות פרופ' שמואל האוזר שיזם את המהלך, הוא ייצור לבורסה מודל תמריצים שיוביל אותה לפעול באופן תחרותי, לצרף חברי בורסה חדשים ועל ידי כך להוזיל עלויות למשקיעים, להתחרות במערכת הבנקאית כמקור אשראי חלופי ולשתף פעולה עם בורסות זרות. שינוי מבנה הבעלות יוביל כמובן לביטול השליטה ההיסטורית של הבנקים בבורסה שכן יש להם רוב בדירקטוריון בקרב חברי הבורסה.

 

הבנקים והעובדים יתנגו לחוק

 

שני חסמים עיקריים למהלך מרחיק הלכת הזה הם הבנקים עצמם שצפויים לעתור לבג"ץ נגד העובדה שהמדינה מתכננת לשלול מהם לגרוף רווחים כתוצאה מהשינוי המבני. זאת שכן לפי החוק, כל רווח שהבנקים ירשמו כתוצאה ממכירת אחזקותיהם בבורסה לצד ג' יזכה למס של 100% וזאת מעבר לשווי הנוכחי של הבורסה המוערך במאות מיליוני שקלים בודדים.

 

לפי הערכת שווי שנופקה לפני שנה לבורסה, שוויה יכול לזנק מ-400 מיליון שקל למעל 2 מיליארד שקל כתוצאה משינוי מבני כזה אך הבנקים לא יוכלו לגזור על כך קופון. איגוד הבנקים שכר באחרונה את שירותיו של עו"ד הצמרת רלי לשם כדי להתכונן להגשת בגץ בטענה לגזילת זכויות קנייניות.

פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע צילום: נמרוד גליקמן

 

חסם נוסף למהלך צפוי להגיע מצד וועד עובדי הבורסה, כ-200 במספר שדורשים לעצמם גם נתח מהשינוי המבני ובכלל זה כי יונפקו להם מניות בבורסה וכי יובטח להם שתנאי העסקתם המפליגים לא ייפגעו כתוצאה מהשינוי המבני, שכאמור כל מטרתו נועד להביא את הבורסה להפוך ליעילה, רזה ותחרותית יותר. עלות שכר ממוצעת של עובד בבורסה עומדת על 50 אלף שקל בחודש והם זכאים לתוספות שכר קבועות מידי שנה, בונוסים שמנים והטבות נוספות המקשות על הבורסה לפעול ביעילות.

 

השבוע נודע כי עקב מחלתו של מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט הוא יעדר מתפקידו וגל לנדאו, המשנה שלו תחליף אותו. הדבר יכול להקשות על המו"מ מול העובדים שלא מסתדרים, בלשון המעטה עם לנדאו, המציגה מולם חזית קשוחה.

 

מטרה מרכזית של הליך שינוי המבנה היא הפיכת הבורסה לגורם תחרותי ויעיל יותר מכפי שהוא היום, המסוגל להוות תחרות משמעותית לבורסות בשווקים בינלאומיים ולזירות מסחר אלטרנטיביות בארץ ובחו"ל. מטרה נוספת של ההליך היא הרחבת בסיס החברות בבורסה והנגשתה למספר גדול יותר של גורמים בעלי זכות מסחר.

 

מהלך שינוי המבנה יוביל גם להפחתת כוחה של המערכת הבנקאית בבורסה, ובכך להתפתחותה של הבורסה כאפיק מימון חלופי לגיוס כספים על ידי תאגידים. התפתחות זו תתרום רבות למשק ותשכלל את הקצאת ההון בו.

 

לאחר אישור הממשלה, הצעת החוק תעלה לקריאה ראשונה בכנסת.

 

שר האוצר ח"כ משה כחלון: "מדובר במהלך שיביא לצמיחת המשק, יחזק את הבורסה ויאפשר לה לחזור למקומה הראוי כקטר צמיחה מרכזי של המשק הישראלי. המהלך יפתח את הדלת בפני חברות בארץ ומהעולם, בורסה שתייצר אפיקי השקעה איכותיים לציבור, בורסה שתייצר לציבור גיוון של מקורות חיסכון. המהלך יביא אותנו לעידן של בורסה תחרותית יותר שתוביל להורדה בעמלות המסחר הגבוהות שמשלם הציבור".

 

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "הבורסה היא נדבך קריטי בשוק ההון. הצעת החוק עתידה להפוך את הבורסה בתל-אביב לגורם יעיל ותחרותי, לתרום להגדלת המסחר וההשקעות ולאפשר שיתופי פעולה בינלאומיים. היא תשנה את מבנה הבורסה למבנה המודרני המקובל במדינות המערב, בו קיימת הפרדה בין הבעלות והחברות בבורסה. הפרדה זו תגביר את התחרות, תצמצם ניגודי עניינים ותפחית את דומיננטיות הבנקים בבורסה. כל אלה ביחד עם ההקלות הרגולטוריות מיועדים ליצור תנאים אטרקטיביים לחברות להנפיק בבורסה ולמשקיעים להשקיע בה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x