$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין וסלינגר במסלול בג"ץ על שעבוד מניות כלל ביטוח

המפקחת על הביטוח הודיעה לאי.די.בי כי לא תאשר את השעבוד לצורך גיוס חוב. אי.די.בי השיבה כי אין בסמכותה של המפקחת לאסור את השעבוד ותפנה לבג"ץ במידת הצורך. במקביל שכרה אי.די.בי את שירותיו של ג'יי. פי מורגן לאתר רוכש לכלל ביטוח

גולן חזני 12:1529.06.16

המאבק בין בעל השליטה של אי.די.בי פתוח אדוארדו אלשטיין והמפקחת על הביטוח דורית סלינגר עולה מדרגה נוספת. לאחר שסלינגר שלחה מכתב שבו היא מבהירה כי לא תאפשר שעבוד של מניות כלל ביטוח שמחזיקה אי.די.בי לצורך גיוס אג"ח, הודיעה אי.די.בי אתמול לסלינגר כי למרות הודעתה החברה תשעבד עד 5% ממניות החברה משום שאין בסמכותה למנוע זאת. וכי אם הפיקוח יתעקש שלא לאשר, הם יפנו בנושא לבג"צ. 

אי.די.בי מבקשת לשעבד 15% ממניות כלל ביטוח, כחלק מגיוס חוב של 250 מיליון שקל שיאפשרו לה פרעון תשלומים שהיא אמורה לשלם מספטמבר ועד סוף השנה. סלינגר הודיעה שלשלום לחברה במכתב שהגיע לידי "כלכליסט", כי איננה מאשרת זאת. באותו זמן שלחה אי.די.בי מכתב לנאמן מניות כלל ביטוח משה טרי שבו היא מזהירה אותו מפני הנזקים שעלולים להיגרם לה כתוצאה ממכירת 5% ממניות כלל בבורסת ת"א. מכירה שאותה הוא צפוי לבצע בשבוע הקרוב. נזקים בעיקר לאור הירידה בשווי כלל ביטוח ואירועי הברקזיט שהציתו סערה עולמית.

 

סלינגר לא נימקה את סירובה משפטית וטענה רק כי אי.די.בי אינה מקיימת את המתווה שעליו חתמה למכירת מניות כלל ביטוח, וכי שעבוד שכזה עלול להפריע למכירת מניות החברה. "שעבוד יכול להפוך את אמצעי השליטה המשועבדים לנכס בכח של הצד השלישי לטובתו משועבדות המניות, שעשוי להיות מעוניין להשפיע על מהלכים שהוא יתפוס כמשפיעים על שווים של אמצעי השליטה המשועבדים, וביניהם על הפעולות המבוצעות מכוח הזכויות שמקנים אמצעי שליטה אלה. לפיכך, שעבוד כזה צפוי להכביד אף יותר על ביצוע המתווה ועלול להביא לעיכוב של ממש בקיומו", ציין פיני שחר, סגן בכיר לממונה על שוק ההון במכתב.

 

בהמשך מונה שחר אירועים ואימרות שנאמרו על ידי ראשי אי.די.בי פתוח במספר הזדמנויות ולדבריו מצביעים על כך שהחברה אינה פועלת בהתאם להוראות המתווה ואין בכוונתה למלא הוראות אלה. בין האירועים שמונה שחר העובדה שאי.די.בי לא מכרה 5% ממניות כלל כפי שהיתה מחויבת תוך ארבעה חודשים החל מ־7 בינואר 2016 – הוא המועד הסופי למכירת השליטה שנקבע במתווה. בנוסף, כי אי.די.בי לא העבירה לפיקוח תכנית מוגדרת כפי שהתבקשה עם לוחות זמנים למכירת המניות ואף לא נתנה התייחסות עניינית לנושא. ומכתב ששלחה אי.די.בי לנאמן טרי ב־17 במאי האחרון, כי עליו להימנע ממכירת מניות כלל ביטוח.

 

"הכנסת גורמים חדשים אשר לכל אחד מהם מטרות שונות, העשויות לסתור את קיום מתווה הממונה, בשילוב עם התנהגותה של אידיבי, המצביעה על מגמה ברורה שלא לקיים את מתווה הממונה, מעלה חשש כבד שתיצור עיכוב ואף ביטול מתווה הממונה ולכן לא נאשר השעבוד", סיים שחר.

בתוך כך, ל"כלכליסט" נודע כי אי.די.בי שכרה את שירותיו של בנק ההשקעות ג'יי פי מורגן לאתר רוכש לכלל ביטוח.

 

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x