$
שווקי חו"ל

ברקזיט

אקירוב: "אני לא רואה משבר בלונדון. יש פאניקה אבל לא משבר"

בעל השליטה באלרוב נדל"ן מחזיק בבתי מלון ונכסים מניבים בעיקר בלונדון, פריז וברחבי שוויץ. "מה שקורה עכשיו זה כמו מה שהיה ב-2009. מי שקנה ומי שנשאר עשה מצוין"

אורן פרוינד 14:0125.06.16

 אירופה תתעורר השבוע לעידן חדש ללא בריטניה, וחברות הנדל"ן הישראליות שפועלות מעבר לים נמצאות כעת בכוננות ספיגה. הנכסים עצמם של החברות אינם צפויים להיפגע יתר על המידה בטווח הקצר בינוני מהיציאה של בריטניה מאירופה על כל השלכותיה, אלא שתנודות המטבעות בעולם והירידות החדות בשווקים עשויים להביא לפאניקה בקרב משקיעי חברות הנדל"ן הישראליות כבר בטווח הקצר.

 באירופה פועלות לא מעט חברות נדל"ן ישראליות. בין השאר, גזית גלוב, אלוני חץ, סאמיט, בראק אן וי, איי.די.או, אלרוב נדל"ן ועוד מספר חברות קטנות ויזמים פרטיים. החברות שפועלות בגרמניה, כמו סאמיט ואיי.די.או, עוסקות בעיקר בשוק של השכרת דירות שגם כך נהנה מביקוש קשיח ולכן לא ממש צפויות להיות מושפעות מהברקזיט למעט השפעות מט"ח. לחברות אחרות כמו גזית גלוב, אלוני חץ ואלרוב נדל"ן, תיתכן השפעה בטווח ארוך יותר, ככל שהתוצר של מדינות אירופה ייחלש על רקע העזיבה של בריטניה וככל שהפרישה הבריטית תתרחב למדינות נוספות.  

בריטים המומים לנוכח תוצאות הברקזיט בריטים המומים לנוכח תוצאות הברקזיט צילום: רויטרס

 

אלרוב נדל"ן שבשליטת אלפרד אקירוב (65%) מחזיקה נכסים מניבים ובתי מלון בשוויץ, צרפת ואנגליה. לדברי אלפרד אקירוב, המצב החדש מהווה דווקא הזדמנות קנייה. "אני לא רואה משבר בלונדון. יש פאניקה אבל לא משבר. אולי יהיו אנשים שינסו למכור נכסים אבל זו הזדמנות קנייה ולא משבר. כמו שהיה בשנת 2009. מי שקנה ומי שנשאר עשה מצוין. בכל אופן אני לא צופה ירידת שווי בנכסים שלנו. בשטרלינג הדברים לא ירדו. אולי תהיה ירידת שווי בגלל הפרשי מט"ח אבל לא מעבר לזה. אנחנו בכל מקרה לא הולכים לעשות שום שינוי בנכסים שלנו. הרוב מושכר בחוזים לטווח ארוך ולכן לא צפויה השפעה כלשהי על הנכסים".

 

אלרוב נדל"ן מחזיקה באנגליה, צרפת ושוויץ בתי מלון ומבנים שמושכרים בעיקר לחנויות. "אם השטרלינג זול יותר הכל יותר זול. לונדון עובדת בעיקר על תיירות ואנשים זרים. התיירות תמשיך להיות כרגיל והכל ימשיך כרגיל ואפילו יותר טוב. מבחינת מלונות אני לא חושב שיש בעיה כי השטרלינג יותר נמוך ולכן אין סיבה שלא יהיו יותר תיירים. מבחינת שאר הנכסים צריך לזכור שהעולם לא מת. יש לנו לקוחות לטינים, ערבים וממקומות נוספים. לונדון בנויה בעיקר על זרים. צריך לזכור את זה".

 

אלוני חץ לא צפויה לחטוף מכה

 

גזית גלוב שבשליטת (50%) חיים כצמן ודורי סגל, רשמה אתמול ירידה של 2.8% בלבד בבורסת ניו יורק. גזית גלוב פועלת באירופה באמצעות שתי חברות הבת אטריום וסיטיקון המחזיקות במרכזים מסחריים מעוגני סופרמקטים במדינות אירופה. אטריום פועלת במדינות מרכז ומזרח אירופה כמו רוסיה, פולין, צ'כיה, רומניה וטורקיה. אטריום רשמה במהלך הסופ"ש ירידה של 0.5% בלבד בבורסת וינה כך שנראה שלפחות בכל הנוגע אליה השוק אינו מתרגש מהדרמה בבריטניה. סיטיקון, שפועלת במדינות נורווגיה, פינלנד ושוודיה, רשמה ירידה של 0.5% בבורסת הלסינקי במהלך הסופ"ש ונראה שגם שם השוק לא התרגש יתר על המידה.

 

חברות נוספות שפועלת באירופה הן אלוני חץ שבשליטת משפחת ורטהיים (20%) ונתן חץ (15%). אלוני חץ מחזיקה באמצעות החברות הבנות psp וקרן Brockstone בבנייני משרדים באנגליה ובשוויץ ואינה צפויה להיפגע יתר על המידה מהמהלך למעט השפעות מטבע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x