$
בורסת ת"א

רשות ני"ע על הקמת רשות שוק הון: "כפל רגולציה מיותר"

יו"ר רשות ני"ע בוועדת הרפורמות היום: "אינני מתנגד לפיקוח על בתי השקעות, אך אני מתנגד לתוספת ברגולציה, עודף רגולציה וכפל ברגולציה"

רחלי בינדמן 14:5220.06.16

"בממשלה עולה קריאה שוב ושוב לגבי הצורך לטפל בעודף רגולציה. הסעיף לגבי פיקוח על בתי השקעות אינו אלא תוספת ברגולציה - שרק מחריפה את המצב". כך אמר היום (ב') יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, בועדת הרפורמות שקיימה דיון נוסף על חוק שיסדיר הקמת רשות שוק הון עצמאית. לפי המוצע, הרשות החדשה תפקח גם לראשונה על בתי ההשקעות, ובראשה תעמוד המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר.

 

"אינני מתנגד לפיקוח על בתי השקעות, אך אני מתנגד לתוספת ברגולציה, עודף רגולציה וכפל ברגולציה. צריך להבין, בתי ההשקעות, כהגדרתם בהצעת החוק, מחזיקים לא רק בפעילויות המפוקחות על-ידי אגף שוק ההון אלא גם בפעילויות המפוקחות על-ידי רשות ני"ע, כגון קרנות הנאמנות, תעודות סל, ניהול תיקים, חיתום וחברות בבורסה. למעשה, בחלק ניכר מבתי ההשקעות החלק הארי של הפעילות נמצא בכלל תחת פיקוחה של רשות ני"ע. בנוסף לכך, חלק ניכר מבתי ההשקעות הם חברות ציבוריות שהנפיקו ני"ע לציבור ולכן חל עליהם פיקוח ישיר של רשות ני"ע בהיבטי דיווח וממשל תאגידי", אמר האוזר.

 

מדובר כאן בסוג של קרב סמכויות בין הפיקוח על הביטוח לרשות ניירות ערך. רק באחרונה נחל האוזר תבוסה במאבק נוסף מול הפיקוח כשיצא נגד מוצר הגמל החדש שהשיק האוצר, שיתחרה בקרנות הנאמנות והתיקים המנוהלים שתחת פיקוחה של רשות ני"ע. את אותה תחרות הגדיר האוזר כלא הוגנת.

 

"סעיף ההסמכה בהצעה מעניק לממונה סמכות בלתי מוגבלת להטיל על בתי ההשקעות דרישות בהיבטי גילוי וממשל תאגידי. חלק ניכר מבתי ההשקעות הם חברות ציבוריות, המדווחות לציבור לפי חוק ני"ע וכפופות לכללי ממשל תאגידי מכוח חוק החברות, ומפוקחות בהיבטים אלה על-ידי רשות ני"ע. לכן אנחנו מדברים על רגולציה נוספת על ידי רגולטור נוסף, באותו התחום", הוסיף האוזר.

 

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: ישראל הדרי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x