$
שווקי חו"ל

מארק פאבר מתחיל להישמע שורי

המשקיע המזוהה בגישתו הפסימית לשווקים אמר: "זה אפשרי להוציא את האוויר מבועת האשראי בסין מבלי לגרום לשיבושים משמעותיים"

שירות כלכליסט 18:0010.06.16

האם הדוב הנצחי של וול סטריט מתחיל לאבד שיניים? בראיון עם מארק פאבר לגבי התחזית לשווקים הגלובליים, נראה שהפסימיסט הנצחי אימץ ראיה מרוככת משהו לגבי השווקים.

 

המשקיע השוויצרי, הכותב את דוח Gloom, Boom & Doom אמר לאתר מרקט ווטץ' כי האקוויטי, שלאחרונה חותר לשיאים חדשים, עשוי להיוותר ברמות גבוהות אם הבנקים המרכזיים ברחבי העולם ימשיכו לנקוט צעדי תמריץ מוניטארי. "הגישה שלי שלילית לגבי הכלכלה הגלובלית אולם אם מדפיסים די כסף - ייתכן שהשווקים לא ירשמו ירידות במונחים נומינאליים", אמר פאבר.

פאבר פאבר צילום: בלומברג

 

ואולי חשוב יותר מכך - ובסתירה בולטת לדעותיו הדוביות של המשקיע ג'ורג' סורוס - פאבר אומר כי על אף רוח הפנים החזקה בסין ומאבקה למנוע נחיתה קשה, ייתכן שהיא תצליח לנחות על הרגליים מבלי לטלטל את יתר העולם. "יש בסין בועת אשראי. כולם יודעים זאת. השאלה נשאלת באיזו מידה ניתן יהיה להוציא את האוויר מהבועה הזו מבלי לגרום לשיבושים משמעותיים? אני סבור כי הדבר אפשרי".

 

כבר חודשים רבים שהעולם מרגיש בהשלכות של ההאטה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם. לפני שנה כמעט, חששות לגבי בריאותה של כלכלת סין הציתו מכירת חסר במניות אמריקאיות. אולם המניות האמריקאיות התייצבו מאז ומדד S&P 500 ומדד הדאו ג'ונס עומדים שניהם לרשום עלייה לרמת שיא שלא נראתה מזה יותר משנה.

 

לא אוהב לטעות

 

הגישה הנוכחית של פאבר למצב השוק מגיעה לאחר שתחזיתו מינואר, ולפיה S&P 500 עלול לצנוח לשפל של 5 שנים, לא התממשה עד כה. פאבר אינו אוהב את האפשרות שתחזיותיו היו מוטעות והוא מצביע על ההמלצות שלו בשוק המתכות היקרות ובמניות כרייה של זהב, שהתבררו כנכונות.

 

נוכח חוב של כ-10 טריליון דולר ושערי ריבית שלילית ברחבי העולם, וחששות הולכים וגוברים לגבי אפשרות פרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, החוזים העתידיים על הזהב וקרן תעודות הסל של חברות זהב SPDR רשמו עד כה עלייה של 20% ב-2016. היחלשותו של הדולר האמריקאי סייעה גם היא לעלייה זו. כמו כן אמר פאבר: "אני דובי לגבי יתר העולם ואני סבור שהמניות האמריקאיות מתומחרות במחיר שהוא יותר ממלא - ועל כן פגיעות לצניחות חדות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x