$
שווקי חו"ל

אל עריאן: "עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי היא הרע במיעוטו"

מנכ"ל פימקו לשעבר אמר כי עזיבת בריטניה יכולה לפתור את המחלוקת היסודית עם גרמניה ומדינות אחרות לגבי אופי האיחוד ועתידו

שירות כלכליסט 10:4308.06.16

עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי עשויה להתגלות כתרחיש הרע במיעוטו הנדרש כדי להבטיח את העתיד הפוליטי של האיחוד, גם אם זה יבוא על חשבון תנודתיות בטווח הקרוב. כך אומר מוחמד אל עריאן, לשעבר מנכ"ל פימקו. אל עריאן אמר את הדברים בשיחה עם מנהלי כספים בכנס FundForum International שנערך בברלין. אל עריאן אמר כי ה"ברקזיט" עשוי דווקא לפתור כמה נושאים מרכזיים בתוך האיחוד האירופי.

 

ב-23 ביוני יתקיים משאל העם בבריטניה בו יחליטו אזרחי הממלכה האם לשמור על חברותם באיחוד האירופי או להתנתק ממנו. "יש שתי תפיסות בסיסיות באיחוד האירופי: ישנה הדעה הבריטית שמדובר באזור סחר חופשי, שהאיחוד הוא המטרה. בעוד שגרמניה וצרפת טוענות שהאיחוד הוא האמצעי לעבר מטרה נרחבת יותר, להשגת איחוד קרוב יותר. שתי הדעות הללו לגבי המהות של האיחוד האירופי שונות מיסודן", הוסיף.

 

לפיכך, אל עריאן מאמין כי אם בעקבות משאל העם תישאר בריטניה באיחוד, אז המחלוקות הללו לא יפתרו. "המתיחות תחזור על עצמה". בעקבות זאת הוא מסיק כי בטווח הארוך, עזיבת האיחוד עשויה לפתור "את אחת הבעיות הבסיסיות באיחוד האירופי".

 

הטענות של אל עריאן חריגות בנוף הכלכלנים והפרשנים, שכן הדעה הרווחת היא שברקזיט יוביל לפגיעות בטווח הקצר, כשהליש"ט יהיה קרוב לוודאי בין הנפגעים העיקריים. כבר בשבועות האחרונים המטבע חווה תנודות חדות בשווי שלו, בהתבסס על תוצאות הסקרים האחרונים.

 

ג'וזף די סנסו מבלאקרוק תיאר את האווירה שתיווצר בעקבות בחירה בעזיבת האיחוד כ"רוויה בסיכונים עם יתרונות מוגבלים בלבד". הוא הוסיף כי הם משתדלים להגן על ההשקעות ככל האפשר ולמנוע חשיפה מיותרת, אך זו משימה מורכבת ביותר. "אנחנו מאמינים שאם בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי, ההשלכות השליליות על שאר 27 המדינות החברות, ובייחוד על המדינות בגוש היורו, יהיו משמעותיות, וזה סיכון שקשה ביותר להתגונן מפניו".

 צילום: globalriskinsights

בטל שלח
    לכל התגובות
    x