$
מט"ח וסחורות

בשורות מתוקות: מחיר הנפט התאושש וקרנות הגידור התנפלו על הסוכר

העלייה ברווחיות הנפט הביאה את המגדלים למכור נתח גדל והולך מתוצרתם ליצרני רכיב הדלק אתנול, על חשבון תעשיית המזון. בד בבד בצורות באסיה וגשמים בברזיל משבשים את אספקת והפצת הסוכר, שהחוזים עליו הפכו ללהיט של קרנות הגידור

בלומברג 21:2006.06.16

על ההתאוששות במחיר הנפט שחלה מתחילת השנה עלולים לשלם לא רק הנהגים, אלא גם המסעדנים, יצרני המזון והצרכנים.

 

 

 

אמנם עדיין לא התפרסם אף מחקר שהמליץ על תזונה על בסיס נפט, אבל, הסיבה שעליית המחיר לחבית עלולה להשפיע על מחיר המזון היא השימוש בתערובת של אתנול ובנזין כדלק בכמה מדינות, ביניהן גם כלכלות ענק כמו ברזיל וארה"ב. סוכר הוא חומר גלם עיקרי בייצור אתנול, ועליית מחיר הנפט והביקוש אליו, גרמה לעליית מחיר הסוכר.

 

 צילום: בלומברג

 

 

הסיבה: מגדלי הקנים מקצים חלק גדול יותר מהיבול לתעשיית הנפט שהפכה לרווחית יותר והגדילה את תפוקתה, וחלק קטן יותר לתעשיית המזון. התהליך הזה לובה בידי גורם אחר שדחף את מחירי הסוכר כלפי מעלה - בצורת שפקדה חלקים מהודו ומתאילנד, יצרנית הסוכר השנייה בחשיבותה בעולם אחרי ברזיל. החוזים על סוכר גולמי נסחרים במחיר הגבוה זה כמעט שנתיים בבורסת הסחורות של ניו יורק, ורשמו עלייה של כ־30% מתחילת השנה. הנפט, במקביל, רשם עלייה דומה, של כ־34%. קרנות גידור שהעריכו כי מגמת העלייה במחיר הנפט תגרור עלייה במחיר הסוכר בגלל עלייה ברווחיות האתנול וצמצום הקצאת היבול לתעשיית המזון, כבר השקיעו בחוזים על הסחורה, כאשר הבצורת המתמשכת מהווה עבורן תעודת ביטוח נגד ירידה חדה במחיר.

 

 

 

פרבהו צ'וגולה, מגדל סוכר הודי ממדינת מהארשטרה שבמערב תת היבשת, אמר לסוכנות הידיעות בלומברג כי מזג האוויר היבש גובה ממנו מחיר כבד. "המצב רע מאוד, כולם מביטים לשמיים ומחכים שירד גשם", סיפר.

 

אנליסטים שעוקבים אחר שוק הסחורות מעריכים כי היבול ממדינות דרום אמריקה וברזיל בראשן יפצה מעט על המחסור בתוצרת ממדינות אסיה, אך בהחלט לא מספיק כדי לשנות את מגמת העלייה במחיר. יתר על כן, בשעה שבהודו ובתאילנד נאבקים מגדלי הסוכר בבצורת, גשמים כבדים בברזיל משבשים את ההפצה והאספקה של הסחורה. בנמל סנטוס שליד סאו פאולו, שהוא נמל המטען הפעיל בדרום אמריקה, חודש מאי היה הגשום ביותר זה שנתיים.

 

 

 

מנגד, המשך מגמת העלייה עשוי להביא לכך שמגדלי סוכר יחליטו להגדיל את החלק מתוך היבול שהם מוכרים לתעשיית המזון, שכן הרווח עליו עתיד לגדול. לראיה, במחצית השנייה של מאי מכרו מגדלי הסוכר בברזיל 56% מתוצרתם ליצרני אתנול, זאת לעומת נתח של 62% במחצית השנייה של מאי 2015.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x