שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

כך הצליח יצחק סלע לטרפד את התגמול ליו"ר רשת ישרוטל

בעלי המניות הצביעו דמי הניהול של 100 אלף דולר שביקש למשוך בעל השליטה ונגד נושאים נוספים שעל סדר היום. סלע, שמחזיק 57% ממניות הציבור, סבור שעדיף שבעל השליטה ימשוך דיבידנד במקום שכר מהחברה

גולן חזני 07:3131.05.16

אסיפת בעלי המניות של חברת ישרוטל דחתה בשבוע שעבר את כל ארבע ההחלטות שהובאו להצבעה, ובראשן דמי הניהול שביקש למשוך בעל השליטה ג'וליאן לואיס. באמצע אפריל דיווחה רשת המלונות הציבורית כי בכוונתה להתחיל לשלם ללואיס שכר של 100 אלף דולר בשנה על שירותי יו"ר ב־20% משרה. אבל בישרוטל, כנראה, לא הביאו בחשבון את מבנה האחזקה במניות החברה כאשר קבעו את האסיפה.

מה דעתך על מניית ישרוטל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לואיס, בנו של המייסד והבעלים המיתולוגי של החברה, דייויד לואיס שנפטר ב־2011, מחזיק בכ־90% מהמניות, בעוד 10% מהמניות מוחזקות בידי הציבור. מתוכן, 5.7% מוחזקות בידי בעל מניות יחיד, יצחק סלע, מה שמאפשר לו לקבוע לבדו אם לאשר או לא לאשר עסקאות או החלטות שבהן מעורבים בעלי השליטה, ואשר זקוקים לרוב מקרב מניות הציבור.

 

על פי ההצעה שהובאה לאישור בעלי המניות וטורפדה על ידי סלע, ישרוטל תשלם את התגמול כחלק מהסכם ניהול עם בעלת השליטה, חברת LFH של משפחת לואיס. ההסכם יכלול שירותי יו"ר, שירותי ייעוץ שונים וכן מינוי שני דירקטורים, ואינו כולל החזר הוצאות שיוענק ללואיס ולדירקטורים האחרים שיצטרכו לטוס מאנגליה לישיבות דירקטוריון בישראל.

 

מלון ישרוטל ים המלח מלון ישרוטל ים המלח

 

החברה תממן לאלה טיסות במחלקת עסקים וכל הוצאה, ללא תקרה, שתהיה להם בשהותם בארץ או בחו"ל בקשר למילוי תפקידם.הדירקטוריון אישר את התנאים החדשים ליו"ר אחרי שבחן את התנאים המוענקים ליו"ר מלונות דן, אך מבלי לבצע השוואות לחברות מלונאות ציבוריות אחרות, כמו נץ מלונות או מלונות הכשרה.

 

בנימוקי החברה לאישור השכר נאמר כי "הדירקטורים והיו"ר, שאינם מתגוררים בארץ, תורמים מזמנם, ניסיונם וכישוריהם הרבים לקידום ענייניה ועסקיה של החברה והחברות בנות של החברה. לפיכך, החזר הוצאות הכרוכות במילוי תפקידם וכן החזר הוצאות הכרוכות באופן ישיר להשתתפותם בישיבות הדירקטוריון, הנו סביר, שעה שמקום מגוריהם של הדירקטורים כאמור הנו מחוץ לישראל".

 

שווי אחזקותיו של סלע בישרוטל עומד על 55 מיליון שקל. למעשה, מבין מניות המיעוט שהשתתפו בהצבעה היו 3.23 מיליון מניות של סלע, ורק 49 אלף מניות אחרות שהצביעו בעד אישור דמי הניהול. גם שלושת הנושאים הנוספים שהובאו לאישור בעלי המניות – אישור מדיניות התגמול של החברה ומינויין של נורית נחום ונירה דרור כדח"ציות – טורפדו באותו יחס קולות. במילים אחרות, סלע מתגלה כאופוזיציונר של לואיס, בדרך ניהול החברה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי את סלע שנעדר מהאסיפה ייצג רונן צירין, שהצביע במקומו. עוד נודע ל"כלכליסט" כי בין סלע להנהלת ישרוטל ישנם חילופי מכתבים שבהם טוען סלע כי אם בעל השליטה מבקש למשוך כספים מהחברה, מוטב שיעשה זאת באמצעות דיבידנדים ולא בדמי ניהול. סלע התנגד למדיניות התגמול מאחר, ולדעתו, היא אינה עולה בקנה אחד עם הביצועים של החברה.

 

ל"כלכליסט": נודע עוד כי התנגדותו של סלע למינוי הדח"ציות נבעה מחשש שהנהלת החברה מעורבת בבחירתן. סלע עצמו סירב להגיב וכך גם צירין שמסייע לסלע בטיפול בסוגיה.

 

במקביל להיותו בעל עניין בישרוטל סלע הנו בעל עניין (5.34%) גם ברשת המתחרה, מלונות דן, ושווי אחזקותיו בדן עומד על 105 מיליון שקל. השוואת הביצועים של שתי הרשתות מעלה הבדלים מפתיעים שעשויים להצביע על פערי הניהול בין החברות. אף שהכנסות ישרוטל ב־2015 עמדו על 1.24 מיליארד שקל וההכנסות של דן היו נמוכות יותר ועמדו על 1.17 מיליארד שקל, הרווח הנקי של דן עמד על 105 מיליון שקל, כפול מהרווח הנקי של ישרוטל שעמד על 51 מיליון שקל.

 

בעוד דן חילקה 5% מהכנסותיה כדיבידנד, ישרוטל איננה מחלקת דיבידנד אף שיש לה יתרות ראויות לחלוקה של כ־300 מיליון שקל נכון לסוף 2015. ישרוטל נסחרת לפי שווי של 965 מיליון שקל, ואילו שווי השוק של דן עומד על יותר מ־2 מיליארד שקל.

 

סלע (65) הוא קבלן עבודות עפר מהוותיקים בישראל, הוא ירושלמי במקור שמתגורר ברמת חן. גורמים בשוק התשתיות מספרים כי הוא בעל תיק מניות סולידי שאינו מתערב בדרך כלל בחברות הרבות שבהן הוא מושקע.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x