שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

ריבית באירופה, ועידת אופ"ק ונתון תעסוקה אמריקאי: שבוע עמוס בשווקים

השווקים העולמיים נכנסים לשבוע בעל השפעה מהותית על האווירה בהמשך הדרך. עיני המשקיעים יהיו נשואות להחלטת הריבית באירופה ולחברי אופ"ק שינסו לתאם את התפוקה. אולם מעל כולם, מרחף דו"ח התעסוקה שיפורסם בשישי ועשוי לקבוע את מועד העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם

השווקים הבינלאומיים נכנסים היום (א') לשבוע גדוש באירועים. זאת לאחר שבוע רגוע יחסית, שהחל עם פגישת מנהיגי ה-G7 (ארגון המדינות המתועשות) ביפן שהזהירו מפני הנזק האפשרי לכלכלה העולמית מפרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופאי, המשיך עם נתון צמיחה אמריקאי נמוך מהתחזיות והסתיים בנאומה של יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט ילן, שאמרה כי הבנק עשוי להעלות את הריבית בארה"ב בחודשים הקרובים.

המסחר השבוע יתנהל בצל שלל נתוני מאקרו מהעולם שיחל בחופשה אמריקאית, ימשיך בפגישת חברות אופ"ק בוינה ובהחלטת ריבית של האיחוד האירופי, ויגיע לשיא ביום שישי עם נתוני התעסוקה לחודש מאי שעשויים לקבוע את מועד העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

 

אופ"ק אופ"ק צילום: בלומברג

 

הבורסות האמריקאיות יושבתו מחר מכל פעילות בעקבות יום הזיכרון (Memorial day). נזכיר כי השוק האמריקאי סגר את השבוע הטוב ביותר מאז חודש מרץ. הסקר השבועי של המשקיעים בארה"ב מראה שמשקל המשקיעים "השורים" על שוק המניות נמצא ברמה הנמוכה ביותר בעשור האחרון.  אלכס זבז'ינסקי הכלכלן הראשי של מיטב דש מסביר: "כי המשקיעים גם לא כל כך "דובים". הם פשוט לא יודעים. משקל המשקיעים שדיווחו שהם "ניטרליים" לגבי כיוון השוק עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת שנות ה-90".

 

ביום שלישי משרד הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי צפוי לפרסם את מדד המחירים לצרכן של חודש מאי שעל פי התחזיות צפוי לרדת ב-0.2%, כמו בחודש הקודם. בארה"ב, צפוי להתפרסם מדד אמון הצרכנים של CB שלפי האנליסטים צפוי לעלות לרמה של 96 נקודות לעומת 94.2 נקודות בחודש אפריל.

 

הלילה שבין שלישי ורביעי יעמוד בסימן נתוני המאקרו בסין בדמות מדד מנהלי הרכב במגזר בשירותים והייצור. 

 


 

ביום חמישי בבוקר תתקיים בוינה פסגת יצרניות הנפט הגדולות בעולם (אופ"ק) במטרה לנסות ולהשיג הסכם מחייב להקפאת מדיניות התפוקה. נזכיר כי לפני כחודשיים, הפסגה הקודמות בדוחא, שבה השתתפו 16 ממנהיגי המדינות, הסתיימה ללא הסכם על הקפאת התפוקה.

 

במוקד העניין הייתה אז איראן שהחרימה את הפגישה והייתה החברה היחידה בקרטל שלא הייתה מוכנה להשתתף בהסכם, זאת בטענה שהיא רק חזרה לשוק הבינלאומי בינואר, לאחר שהוסרו הסנקציות שהוטלו עליה. מחירו של הזהב השחור זינק בלמעלה מ-15% מתום הפגישה ועד היום כאשר חבית מסוג ברנט נסחרת בשווקים הבינלאומיים תמורת 50 דולר.

 

העלייה האחרונה במחירו של הנפט הפתיעה את רוב האנליסטים שציפו דווקא לירידה במחיר בעקבות המשך מדיניות התפוקה המוגברת מצד חברות הארגון שהביאה את המחיר לשפל של 13 שנה בינואר האחרון.

 

מריו דרגי דראגי נגיד הבנק המרכזי האירופי מריו דרגי דראגי נגיד הבנק המרכזי האירופי צילום: בלומברג

 

במקביל לועידת אופ"ק, תתכנס בוינה המועצה המוניטרית של הבנק המרכזי האירופי בראשותו של מריו דראגי לדון בשיעור הריבית הרצוי במשק. על פי הערכות הכלכלנים, הריבית על היורו לא צפויה להשתנות ולהישאר ברמתה האפסית והריבית על הפקדונות תישאר על כנה במינוס 0.4%.

 

יו"ר הבנק המרכזי, מריו דראגי, אמר בפגישה הקודמות בחודש שעבר כי "שיעור הריבית יישאר ברמה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר לזמן ממושך". באותה נשימה אמר דראגי כי הוא מצפה להמשך ההתאוששות בנתוני הצמיחה באירופה", לדבריו.

 

ביום שישי יפורסם נתון המאקרו החשוב ביותר בעולם הכלכלי - שיעור התעסוקה של ארה"ב. אחרי תוספת של 160 אלף מועסקים למשק האמריקאי בחודש אפריל, העלו הכלכלנים את הרף והצפי לחודש מאי עומד על תוספת של 161 אלף משרות.

 

חשוב להבין כי נתון זה יקבע במידה רבה את מועד העלאת הריבית בארה"ב - כאשר נתון תעסוקה חזק יספק רוח גבית למקבלי ההחלטות של הפד לגבי העלאת הריבית. זאת על רקע נאומה של יו"ר הפד - ג'נט יילן בו אמרה כי הפדרל ריזרב יעלה את הריבית המוניטרית במהלך החודשים הקרובים.

 

לאחר נאומה של הנגידה, השוק מעריך כעת את העלאת ריבית בחודש יוני בסיכוי של 34%.

 

ג'נט ילן יו"ר הפד וול סטריט ג'נט ילן יו"ר הפד וול סטריט צילום: רויטרס

 

"לא להגדיל את החשיפה לשוק המניות"

 

בבית ההשקעות הלמן אלדובי ממליצים בסקירתם השבועית שלא להגדיל את החשיפה למניות בעת הזו על אף הירידות האחרונות בשווקי המניות: "השוק ימשיך להיות תנודתי בתקופה הקרובה לנוכח פרסום נתונים כלכליים חלשים יחסית ולאור עליה ברמת הסיכון בשווקים יש לנקוט זהירות בעת ההשקעה במניות בתקופה זו, גם בארץ וגם בחו"ל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x