שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מאי אורב לתשואות החיוביות של אפריל בהשתלמות

בחודש החולף קרנות ההשתלמות הצליחו לראשונה להשיג תשואה ממוצעת חיובית מתחילת השנה: 0.5%. הקרן של אלטשולר שחם התמקמה חודש שני ברציפות במקום הראשון בטבלה

אורן פרוינד 07:0425.05.16

אחרי ירידות שערים חדות בינואר ובפברואר, תיקנו קרנות ההשתלמות עם עלייה של 1.4% במרץ ועלייה נוספת של 0.9% באפריל. זאת על רקע ההתאוששות באג"ח הממשלתיות הצמודות שעלו ב־1.4% באפריל וב־3.2% מתחילת השנה. גם המדדים בארה"ב, שרשמו עליות שערים של 1%–1.5% באפריל, תרמו לשיפור המגמה.

 

בעקבות ההתאוששות התשואה הממוצעת מתחילת השנה הסתכמה ב־0.5%, זאת לאחר שאת הרבעון הראשון סיימו הקרנות עם תשואה ממוצעת שלילית של 0.6%. 

 

אנליסט במקום השלישי בתשואה מתחילת השנה

מי שהפתיעה באפריל היתה קרן ההשתלמות של אלטשולר שחם, שהניבה את התשואה הטובה ביותר בחודש השני ברציפות, לאחר כמה חודשים של דשדוש אל מול המתחרות. תשואת הקרן עמדה על 1.37% באפריל. תשואת הקרן מתחילת השנה, שהסתכמה ב־0.76%, מיקמה אותה במקום הרביעי מבין קרנות ההשתלמות הישראליות.

 

דני ירדני, סמנכ"ל ההשקעות באלטשולר שחם, התייחס לשיפור בתוצאות: "היינו בעיקר במניות חו"ל ובאג"ח הצמודות שעלו במיוחד החודש, ולכן התעלינו מעל המתחרות. נכון להיום, אנחנו לא רואים סיבה מיוחדת לשנות פוזיציות באופן גורף. ההערכה שלי לגבי שוק המניות הישראלי היא בסך הכל טובה. לא הייתי אומר שצריך לצאת ממנו.

 

עם זאת, השוק הזה סובל מריכוז יתר של סקטורים מסוימים. כרגע סקטור הפארמה נמצא תחת סנטימנט שלילי, אך צריך להסתכל על כל מניה באופן ספציפי ולקבל החלטה חכמה עבור תיק ההשקעות. סקטור מומלץ הוא שוק הנדל"ן, החברות מפרסמות נתונים עסקיים טובים התומכים במחירי המניות".

 

גם שמואל לב, בעלים משותף של בית ההשקעות אנליסט ומנהל קרן ההשתלמות של אנליסט, סבור כי הפוטנציאל טמון במניות הנדל"ן. "הנדל"ן המניב מעניין להשקעה בשל מכפילי ה־FFO (הרווח התזרימי הנקי מנוכה מהפחתות חד־פעמיות) הלא גבוהים", אמר לב.

 

קרן ההשתלמות של אנליסט נכנסה למקום השלישי באפריל עם תשואה של 1.08%. התשואה מתחילת השנה עמדה על 1.12% ומיקמה אותה במקום השלישי מבין קרנות ההשתלמות. "האחזקות שלנו עשו תשואה גבוהה יותר מזו של המדדים, לאור בחירה פרטנית של מניות תוך מתן משקל עודף לנדל"ן המניב ומשקל חסר בפארמה. כך גם לגבי בחירת האג"ח הקונצרניות", אמר לב.

 

"בשוקי חו"ל אנו במשקל עודף בשוק האמריקאי, שהיה עדיף על השוק האירופי השנה". לב לא שלל כי באנליסט ישנו פוזיציות בקרוב, למעט החשיפה למניות. "אנחנו בוחנים את האחזקות שלנו באופן רציף, בהתאם לרמות המחיר וההתפתחויות העסקיות. השווקים תנודתיים, ואני מעריך שכך גם יהיה בהמשך השנה. אנחנו רוצים להשיא תשואה טובה ארוכת טווח, לכן אנו לא משנים תכופות את החשיפה למניות. בינתיים, רמות המחיר בשוק המקומי סבירות להשקעה".

 

לב התייחס להשגת תשואה בסביבת הריבית הנמוכה ואמר: "מסלולי החיסכון ארוך הטווח בשוק מושקעים עד כמחצית באג"ח ממשלתיות ובאג"ח בדירוגים גבוהים שהתשואה לפדיון בהן בשנים הקרובות תהיה נמוכה מאוד. כיום, כדי להשיג תשואה עודפת, נדרשים אנליזה ברמה גבוהה, זיהוי חברות עם מומנטום עסקי טוב וניהול נכון של הסיכונים לצד ביצועים עודפים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x