$
בורסת ת"א

לקוח אחד הרס לפנינסולה את התשואה על ההון ברבעון הראשון

החברה דיווחה על הפרשה של מיליון שקל כנגד חוב של לקוח בודד. התשואה על ההון עמדה על 10% - נמוך משמעותית לעומת המתחרות

רעות שפיגלמן 13:0623.05.16

פנינסולה, חברת האשראי החוץ בנקאי, שפעילות הליבה שלה היא נכיון צ'קים מסחריים, רשמה ברבעון הראשון של השנה רווח נקי של 2.3 מיליון שקל - עליה של 11% לעומת הרבעון המקביל.

 

הרווח הנקי משקף לחברה תשואה על ההון של 10% - תשואה נמוכה ביחס לזו שמציגות יתר החברות הציבוריות הפועלות בענף (הן מציגות תשואה של 20% ואף מעבר לכך). מעל 30% מלקוחות החברה הם מתחום המימון והפינננסים כאשר חלקם הם מנכי משנה. כשליש מכותבי הצ'קים הם מענף הבניה וקבלנות המשנה.

מה דעתך על מניית פנינסולה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

החברה, שבשליטת מיטב דש ובניהולו של מייסדה מיכה אבני, מסכמת את הרבעון עם הכנסות מימון נטו של 8 מיליון שקל, לעומת 6.5 מיליון לרבעון המקביל. צמיחה של 23%, כאשר לא כל הצמיחה באה לידי ביטוי בשורה התחתונה - זו האחרונה הציגה כאמור צמיחה של 11%.

 

ההסבר העיקרי לכך אלו הן ההוצאות להפסדי אשראי (חובות מסופקים) ששילשו את עצמן ביחס לרבעון המקביל, וזאת בשל הפרשה של 1 מיליון שקל כנגד לקוח ספציפי. סך ההוצאות להפסדי אשראי לרבעון הסתכמו בכ-1.5 מיליון שקל. גם הוצאות המכירה והשיווק היו גבוהות בכ-50% בהשוואה לרבעון המקביל.

מיכה אבני מיכה אבני צילום: עומר מסינגר

 

יתרת תיק הלקוחות ירדה במהלך הרבעון הראשון ב-3.5% והסתכמה ב- 385 מיליון שקל. פנינסולה מציינת כי הקיטון נובע ממגמה שמאפיינת בדרך כלל את חודשי תחילת השנה.

 

פנינסולה מציינת בדוח שלה כי הקרן שהקימה בסיוע הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים בשנה שעברה גייסה עד כה 339 מיליון שקל וההכרה בהכנסות צפויה החל מהדוח הרבעוני הבא (רבעון שני של 2016). הקרן זכתה במכרז של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, ותהיה אחת משתי הקרנות החדשות (הקרן הנוספת היא קוגיטו קפיטל) לתמיכה בעסקים קטנים ובינוניים.

 

במסגרת המכרז השיגה הקרן התחייבויות להשקעה בסך של כ-322 מיליון שקל, בין היתר, ממשקיעים מוסדיים וממשלת ישראל. הקרן תפעל במודל של השקעה פרטית בדומה לקרן פריבט אקוויטי במסגרת השקעה של הון או של חוב ותתמוך בעסקים בעלי מחזור הכנסות של 10 עד 100 מיליון שקל בשנה.

 

בעלת השליטה, מיטב דש (43.95%) הגישה מוקדם יותר החודש הצעת רכש מיוחדת לרכישת 7.8% ממניות פנינסולה ואם הצעת הרכש תענה חלקה של מיטב דש בחברה יהיה גבוה מ-50% והיא תוכל לאחד בדוחות שלה את התוצאות הכספיות של פנינסולה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x