$
שווקי חו"ל

פיץ': לא רק אנגליה - הברקזיט יפגע גם במדינות האיחוד

חברת הדירוג ציינה בסקירה מיוחדת כי אירלנד, הולנד ובלגיה ייפגעו במיוחד אם הבריטים יחליטו על התנתקות מאירופה: "ההשפעה הכלכלית של הברקזיט תהיה נמוכה יותר באיחוד האירופי מאש באנגליה אך היא עדיין תהיה מהותית"

מיקי גרינפלד 14:4517.05.16

החלטה של בריטניה לצאת מהאיחוד, (ברקזיט) צפויה לדעת גורמים בכירים במערכת הפיננסית - באנגליה ומחוצה לה - לגרום לפגיעה קשה בכלכלת אנגליה, לפחות בטווח הקצר בינוני. ואולם היא לא היחידה שתיפגע מצעד שכזה. משאל העם באנגליה בעניין זה יערך ב-23 ביוני.  

חברת הדירוג פיץ' פרסמה היום (ג') סקירה בעניין הפגיעה של המהלך בכלכלת האיחוד. בסקירה מוצגת רשימת המדינות שהברקזיט צפוי לגרום לפגיעה קשה בכלכלה שלהן - , ובראשן אירלנד, הולנד, בלגיה ולוקסמבורג, לצד מדינות האיים מלטה וקפריסין. "אלה המדינות החשופות ביותר לפגיעה מהברקזיט" על פי פיץ, שכן יצוא המוצרים והשירותים שלהן לאנגליה תורם לפחות 8% לתוצר המקומי.

 

היקף הירידה ביצוא ממדינות האיחוד לאנגליה תלוי בהסכמי הסחר שייחתמו בין הצדדים, ובמשך הזמן של הירידה הצפויה בערך הליש"ט, טוענים בפיץ'. ערך הליש"ט נחתך בחודשים האחרונים לקראת ההצבעה של יוני. מתחילת השנה איבד המטבע הבריטי 6% מערכו מול היורו וכמעט 3% מול הדולר.

 

"ההשפעה הכלכלית של הברקזיט תהיה נמוכה יותר במדינות האיחוד מאשר באנגליה, אך היא עדיין תהיה מהותית", אומרים בפיץ'.

 

בסוף אפריל פרסם הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) דוח מיוחד לפיו עזיבת בריטניה את האיחוד עלולה להוריד את התמ"ג הבריטי ב-3% עד 2020. על פי המחקר, הפגיעה בביטחון וחוסר הוודאות הנלווים לעזיבת האיחוד יפגעו באיכות החיים ויובילו להטלת "Brexit Tax" קבוע על משקי הבית.

 

"עזיבת אירופה תוביל להטלת מס ברקזיט על הדורות הבאים", אמר מזכ"ל הארגון אנחל גוריה, שהציג את ממצאי המחקר באירוע בלונדון סקול אוף אקונומיקס. "במקום לממן שירותים ציבוריים, המס הזה יהווה נטל בלבד, בלי הטבות כלכליות".

 

הקמפיין באנליגה לקראת משאל העם העלה הילוך בסוף השבוע, כאשר פעילים משני המחנות יצאו לרחובות כדי לנסות ולכבוש את לב הבוחרים. בנאום שנשא באוקספורדשייר הזהיר ראש הממשלה דיוויד קמרון כי פרישה תישא "השפעה הרסנית" על פרויקטי תשתיות. יריבו, ראש העיר לשעבר של לונדון בוריס ג'ונסון, יצא לבריסטול, שם הכריז כי על בריטניה לפרוש משום שהאיחוד האירופי השתנה "ללא היכר מהיום שבו הצטרפנו".

 

המרכז הפיננסי של דבלין, אירלנד המרכז הפיננסי של דבלין, אירלנד צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x