$
בורסת ת"א

בוטלה עסקת מכירת החיתום והברוקראז' של לידר לווליו בייס

הרקע לביטול הוא אי ההסכמה של ווליו בייס שלא היתה מוכנה לשלם על החברות ללא מנהליה הבכירים שהתפטרו לאחרונה או איימו לעזוב; גורם בכיר בענף: "פעילויות החיתום והברוקראז' אינן שוות הרבה ללא ההון האנושי"

רעות שפיגלמן 09:3710.05.16

בית ההשקעות לידר שוקי הוןש דיווח לפני כשבועיים על המו"מ למכירת פעילות החיתום והברוקראז' שלו לווליו בייס, הודיע היום (ג') על ביטול העסקה.

הרקע לביטול הוא אי ההסכמה על תמורת העסקה בין מי שמייצג את בעלי לידר, צחי אפלויג, לבין הרוכשים הפוטנציאליים ויקטור שמריך ועידו נויברגר מבית ההשקעות הצעיר ווליו בייס. על פי מקורות בשוק שמריך ונויברגר לא הסכימו לשלם את התמורה שדרשו בלידר, תמורה של כמה עשרות מיליוני שקלים, כאשר לטענתם הסכום לא מצדיק את הפעילות שכעת נותרת ערומה ללא רבים ממנהליה.

 

כזכור, במקביל למגעים למכירת החיתום והברוקראז, עזבו בשבועיים האחרונים כמה מנהלים בכירים בלידר, על רקע חוסר שביעות רצונם מניהול המו"מ על ידי דירקטוריון לידר, מבלי לידע אותם על כך.

 

צחי אפלויג צחי אפלויג צילום: איה בן עזרי

 

עמית ורדי, המנכ"ל הפורש של לידר שוקי הון הודיע על עיזבתו בסוף מרץ, טרם דווח רשמית על העסקה אולם ההערכות בשוק הן שכבר אז נתגלו אי הסכמות בינו לבין אפלויג. בשבועיים האחרונים הודיעו על עזיבתם רנן כהן-אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות (פעילות החיתום) ושי בן יקר המשנה למנכ"ל לידר שוקי הון. גל העזיבות שלהם התרחש בתוך כיממה אחת, בסמוך לאחר הדיווח הרשמי שהוציאה לידר שוקי הון לבורסה על המו"מ המדובר.

 

גורם בכיר בענף אמר במקביל לגל הפרישות שהתרחש לפני כשבועיים כי "אני יכול לומר שהרוכש קונה שם נפלא שביסס עצמו בשוק החיתום והברוקראז', רק חבל שהמו"מ מתנהל מבלי לידע את דרג ההנהלה". מדובר על צורת פעולה מאוד לא מקובלת שבה בעל השליטה מנהל מו"מ למכירת הפעילות מבלי לשתף בכלל את העובדים".

 

מימין עידו נויברגר וויקטור שמריך מימין עידו נויברגר וויקטור שמריך צילום: אריאל בשור, בועז אופנהיים

 

יש לציין שככלל פעילות חיתום וגם ברוקארז' מתבססות על ההון האנושי הקיים, ולכן מדובר במצב יוצא דופן שבו הרוכש יקבל, ככל שתיחתם העסקה, חברת חיתום ללא אנשיה.

 

פעילויות החיתום וגם הברוקראז' אינן שוות הרבה ללא ההון האנושי. מצידו של הרוכש - גורם בכיר בענף מסביר שסביר להניח שהרוכש ישלם ללידר סכום השווה בדיוק למה שהוא קונה (קופת המזומנים, נכסים מוחשיים וכו'), ולכן האפסייד ממהלך שכזה עבור הרוכש הוא השם שהוא קונה , קרי המוניטין, שרכשה לידר שוקי הון במשך השנים בענף.

 

ואכן אפלויג נותר כעת ללא רבים ממנהליו שהם דמויות מפתח בלידר שוקי הון וייתכן כי יפעל לפירוק חברת החיתום וחברת הבורקראז' שתחת קבוצת לידר שוקי הון או לחלופין יתכן כי יפעל למכירתן למנהלים הפורשים. המנהלים הפורשים צפויים לסיים את תפקידם בלידר שוקי הון בחודשים הקרובים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x