$
בורסת ת"א

אחרי לאומי ומזרחי טפחות: בנק ירושלים ינפיק אג"ח קוקו

הבנק מתכוון לגייס בהנפקת אג"ח קוקו סחיר כ-100 מיליון שקל. דיסקונט חיתום יובל את הגיוס שצפוי לצאת לפועל עד סוף החודש

רעות שפיגלמן 08:2209.05.16

בנק ירושלים בניהולו של גיל טופז, מתכנן לגייס עד סוף החודש (מאי) כ-100 מיליון שקל באמצעות הנפקה של כתבי התחייבות נדחים מסוג קוקו.  

הבנק לא פירסם עדיין את תנאי האג"ח אלא הסתפק בהודעה קצרה שפורסמה תחת החברה הבת ירושלים הנפקות. ההודעה פורסמה לקראת סוף השבוע שעבר.

 

את ההנפקה יוביל דיסקונט חיתום (כלל חיתום בשמה הקודם), כאשר הדירוג הצפוי של הניירות ינוע בין BBB ל+BBB, דירוג נמוך יותר בהשוואה לדירוג שקבלו סדרות הקוקו של לאומי ומזרחי שכבר הונפקו.

 

מועד הפירעון של האג"ח צפוי להיות בעוד כ-10 שנים. בדומה ללאומי, כאמור, האגח יהיה סחיר. ובדומה למזרחי טפחות - הוא יכלול מנגנון של מחיקת קרן, המונע דילול לבעלי המניות הקיימים.

 

אג"ח מסוג קוקו מאפשר לבנקים לספוג הפסדים ולשמר את כרית ההון שלהם. בעוד שבאג"ח רגיל תשלומי ההחזר מדללים את היקף המקורות של הבנק, הרי שאג"ח קוקו מאפשר מחיקה של חלק מהקרן או המרה של הקרן למניות - מה שתומך בעיבוי ההון ומסייע לבנק שלא להגיע למצב של חדלות פרעון בשעת משבר.

 

מנגנון ההמרה או המחיקה מיושם או בעת ירידה של מתחת ל'5% בהלימות ההון של הבנק או על פי החלטה של המפקח על הבנקים. מוקדם יותר השנה התייחס לנושא זה המפקח לשעבר על הבנקים דודן זקן שציין כי בשילוב תנאים מסויימים גם ברמת הלימות הון של 8-9% קיים סיכוי להפעלת המנגנון.

 

בנק מזרחי הנפיק מעל 600 מיליון שקל באמצעות אג"ח קוקו לא סחיר עם מנגנון מחיקה, במסגרת שלוש הנפקות פרטיות לגופים מוסדיים במרווח של 3-3.25% מעל אג"ח ממשלתי. לאומי גייס יותר מ750 מיליון שקל במרווח נמוך יותר של 2.18% - עקב מנגנון ההמרה שמפצה את המחזיקים, אל מול מנגנון המחיקה בזה של בנק מזרחי טפחות.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x