$
שווקי חו"ל

ברזיל תובעת את ענקית המכרות BHP ביליטון ב-43.5 מיליארד דולר

התובע הפדרלי של ברזיל הגיש תביעה לפיצוי על אסון קריסת הסכר באזור מכרות הברזל, שהובילה למותם של 19 בני אדם וזיהמה נהר מרכזי. התביעה דורשת לבטל הסכם פשרה קודם שעמד על 20 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 12:2804.05.16

משרד התובע הפדראלי בברזיל הגיש תביעה אזרחית בגובה 155 מיליארד ריאל (43.5 מיליארד דולר) נגד חברת כריית הברזל סאמרקו (Samarco), שבשליטת ענקיות הכרייה וייל (Vale) ו-BHP ביליטון.

 

זאת בשל קריסת סכר בחודש נובמבר האחרון, ומפולת הבוץ שנוצרה בעקבות הקריסה ושגרמה למותם של 19 בני אדם וזיהמה נהר מרכזי. מניית BHP מגיבה בירידות חדות בבורסה של לונדון.

 

 

ממשרד התובע הכללי נמסר כי התביעה הוגשה לאחר חקירה שנמשכה חצי שנה. הנזק הכולל הוערך בהתבסס על עקרונות הפיצויים שנקבעו בדליפת הנפט במפרץ מקסיקו ב-2010 - אז העלות לפני מס שהוטלה על חברת הנפט BP, שהייתה אחראית לדליפה, עמדה על 53.8 מיליארד דולר.

 

התביעה החדשה לפיצויים מערערת על עסקה מוקדמת יותר לתשלום 20 מיליארד ריאל, שהושגה כבר במרץ עם התובע הכללי וזכתה לאישור הממשלה.

 

על פי השיטה בברזיל, על אף קיומו של ההסכם - שעוד לא יצא לפועל - ניתן להגיש תביעה נוספת, על ידי תובע עצמאי שהוענקו לו סמכויות נרחבות. על פי התובע הפדראלי, ההסדר שהושג היה נמוך מדי ולא כלל את המנגנון המשפטי שיבטיח שהחברות ימלאו את ההתחייבויות שלהן.

 

מ-BHP נמסר כי לא קיבלו הודעה על תביעה חדשה והם בטוחים שההסדר שהושג הוא הדרך הטובה ביותר לתקן את הנזק שנגרם בעקבות ההצפה.

 

"אנחנו מאמינים שההסכם מספק את הפתרון ארוך הטווח ואת מסגרת הפיצויים ההולמת ביותר לאסון סאמרקו, ואת הפלטפורמה המתאימה לכל הצדדים לעבוד ביחד", נמסר מ-BHP, שבבעלותה 51% מסאמרקו.

 

מכרה ברזל בברזיל מכרה ברזל בברזיל צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x