$
שווקי חו"ל

חופש ביטוי חמוץ מתוק: הממשל בסין מזהיר אנליסטים פסימיסטים

לפי דיווחים, בכירים ברשות ני"ע, לשכת הצנזורה ופקידים אחרים הזהירו פרשנים ואנליסטים שפרסמו דעות שאינן תואמות להצהרות השלטון

שירות כלכליסט 11:1304.05.16

הרשויות בסין ממקדות את המאמצים שלהן נגד קבוצות חדשות של חשודים: כלכלנים, אנליסטים ועיתונאי כלכלה, שמחזיקים בדעות קודרות על הכלכלה הסינית.

 

בכירים ברשות ני"ע, לשכת הצנזורה ופקידים אחרים בממשלה הזהירו את הפרשנים והאנליסטים שפרסמו דעות ופרשנויות לגבי הכלכלה שאינן תואמות להצהרות החיוביות שמפזרת הממשלה, כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

לין קאיאי לדוגמה, כלכלנית בכירה בחברת גואטאי ג'ונאן סקיורטיס, שהתייחסה לא מעט לבעיות הנובעות מהעלייה בחוב הקונצרני וחולשת המטבע הסיני, הוזהרה לפני מספר שבועות, זו הייתה האזהרה השנייה שלה והיא נדרשה להימנע מפרסום דעות דוביות מדי לגבי מצב הכלכלה, בייחוד המטבע.

 

הצנזורה המוגברת מהווה חלק נוסף במאמצים של ההנהגה להרגיע את החששות הגוברים סביב הבריאות של הכלכלה הסינית, זאת לאחר שחוותה האטה בצמיחה. במקביל, הולך וגדל מספר האזרחים שמנסים להוציא כסף מהמדינה, ובתגובה לכך הרגולטורים והמצנזרים מנסים לקדם אווירה של "אנרגיה חיובית".

 

מדובר על שינוי במדיניות, שכן עד כה לא התייחסו הרשויות לדיווחים על הכלכלה ולפרשנויות, זאת מתוך נקודת הנחה שזרימה חופשית יותר של מידע משרתת את הכלכלה.

 

אולם כעת החליטו בבייג'ינג להחזיר את השליטה על האופן בו מוצג הסיפור הכלכלי, זאת לאחר שצעדי מדיניות לא הצליחו לבלום בשנה שעברה את הירידה בבורסות והתגברו החששות בקרב המשקיעים לגבי יכולתה של הממשלה לבלום את ההאטה. 

שנזן שנזן צילום: שאטרסטוק

בטל שלח
    לכל התגובות
    x