שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

הר של מזומנים: האם אפל בדרך לרכישה גדולה?

מנכ"ל אפל פתח את האופציה לרכישה משמעותית בהמשך הדרך. לאפל קופת מזומנים עצומה של למעלה מ-200 מיליארד דולר, אך רק חלק קטן מהסכום פנוי לרכישות; קוק: "אנחנו כל הזמן בוחנים את השוק ומחפשים משהו שילהיב אותנו"

מיקי גרינפלד 17:4927.04.16

לאחר פרסום התוצאות המאכזבות אמר הלילה מנכ"ל אפל, טים קוק, כי החברה ביצעה בשנה האחרונה 15 רכישות של חברות - רכישות שלא דווחו כל אחת באופן נפרד שכן לא היו מהותיות לחברה. עם זאת, קוק אמר שהחברה פתוחה לרכישות גדולות, במקרה שהזדמנות נכונה תעמוד על הפרק.

"אנחנו כל הזמן בוחנים את השוק ומחפשים פעילות משלימה למה שאפל עושה, דברים שיכולים להצטרף כתוספת, או שיתרמו לכניסה שלנו לתחום שילהיב אותנו", אמר קוק, והוסיף שבמקרה כזה, "אנו בוודאי ניכנס לרכישה גדולה יותר ממה שקנינו עד היום".

 

בניגוד לאלפבית ופייסבוק (ויאהו תחת מאריסה מאייר), אפל לא נהגה לבצע רכישות גדולות. הרכישה הגדולה האחרונה שלה נעשתה ב-2014, של יצרנית האוזניות Beats Electronics, והיא עמדה על 3 מיליארד דולר.

 

מרבית הרכישות האחרות של אפל בשנים האחרונות לא התקרבו לסכום של עסקת Beats. "הם מעולם לא התייחסו פומבית לרכישות אפשריות, כך שמדובר בשינוי מהותי", אמר אנליסט המחקר של ,JackDaw ג'אן דאוסון (Jan Dawson), בהתייחס להתבטאות של המנכ"ל.

 

לאפל יש קופת מזומנים עצומה, של למעלה מ-215 מיליארד דולר (נכון לסוף 2015), אך במרבית הסכום היא לא יכולה לעשות שימוש לצורך רכישות. לאפל יש כמה חסמים שלא מאפשרים שימוש בקופת המזומן.

 

מנכ"ל אפל טים קוק מנכ"ל אפל טים קוק צילום: איי פי

 

ראשית, רוב המזומן שבו מחזיקה אפל "נובע" מעסקאות שנעשו מחוץ לארה"ב, והסכום רשום ככזה מחוץ לגבולותיה. מדובר על כמעט 200 מיליארד דולר - כ-93% מהקופה.

 

על פי משטר המס הנהוג בארה"ב, כל העברה של כסף לצורך רכישת חברה מקומית תידרש בתשלום מס של כמעט 40%, ואפל לא מתכוונת לעשות זאת, כך לכל הפחות על פי הצהרותיה שלה.

 

אך גם ללא קשר לענייני המסוי, לאפל אין מבחינה "חשבונאית" יותר מדי כסף זמין. זאת משום שכמעט 180 מיליארד דולר מהסכום שבקופה אינו רשום כנכס שוטף. במילים אחרות, אפל החליטה לייעד את הסכום לצרכים ארוכי טווח, ו"מושיבה" אותו לפחות בשנת 2016 לצורך צבירת ריבית.

 

לאפל גם רשומות התחייבויות לטווח ארוך בהיקף של 53.2 מיליארד דולר, פלוס חוב של 32.2 מילארד דולר דולר למחזיקי אג"ח של החברה. וזה עוד לא הכול.

 

אפל אפל צילום: בלומברג

 

אפל הודיעה אתמול כי היא מגדילה את תוכנית הרכישות ואת חלוקת הדיבידנד בסכום כולל של 50 מיליארד דולר – המצטרף לסכום עתק של 250 מיליארד דולר אותו מפנה החברה לשני יעדים אלה. חלק מהתוכנית ימומן באמצעות מכירת מניות, אך חלקו יגרע משמעותית מקופת המזומנים שלה.

 

דאוסון מעריך שהסכום הפנוי שיש לאפל לרכישות פוטנציאליות עומד כרגע בטווח שבין 5 ל-10 מיליארד דולר. לדבריו, רכישה של חברה בתוך ארה"ב תהיה בעייתית יותר מבחינת הסכום הפנוי, בשל ענייני המס שהוזכרו. "כל סכום שגדול מ-10 מיליארד דולר יהיה מאתגר יותר מבחינת אפל, אלא אם כן הרכישה היא של חברה בשווקים שמחוץ לארה"ב, שבהם יש לאפל כסף זמין מקומי", אמר דאוסון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x