$
בורסת ת"א

גל פרישות בלידר שוקי הון: שני בכירים הודיעו על עזיבתם בתוך 24 שעות

חודש לאחר שמנכ"ל בית ההשקעות הודיע על עזיבתו מצטרפים אליו גם רנן כהן אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות ושי בן יקר, המשנה למנכ"ל; הסיבה לעזיבות - מו"מ שמנהל דירקטוריון החברה למכירת פעילות החיתום והברוקראז' שמתנהל מעל ראשי הבכירים

רעות שפיגלמן 12:3227.04.16

גל עזיבות בבית ההשקעות לידר שוקי הון: חודש לאחר שעמית ורדי, מנכ"ל בית ההשקעות, הודיע על פרישתו לאחר 12 שנים בחברה, הודיע אתמול (ג') רנן כהן אורגד מנכ"ל לידר הנפקות, זרוע החיתום של בית ההשקעות, על כוונתו לפרוש בתוך 4 חודשים.

 

להודעות הפרישה של ורדי וכהן אורגד הצטרף היום (ד') שי בן יקר, ​המשנה למנכ"ל. בן יקר הצטרף ללידר בשנת 2011 , כאשר לפני כן מילא מגוון תפקידי פיננסים בחברות במשק כמו בזק ואלעד גרופ. הוא סומן כמועמד לתפקיד המנכ"ל במקום ורדי. עזיבתו תיכנס לתוקף בתוך 3 חודשים.

 

גל העזיבות מגיע על רקע דיווח שפרסמה לידר ביום א' על מו"מ שמנהל דירטוריון בית ההשקעות למכירת פעילות החיתום ופעילות הברוקראז', מעל לראשי המנהלים בבית ההשקעות. לידר שוקי הון מוחזקת על ידי לידר השקעות כאשר זו האחרונה נמצאת בשליטת יורשי בן דוד המנוח - בת זוגתו גבריאלה ובנה אריאל.

 

גורם בכיר בענף אומר כי "אני יכול לומר שהרוכש קונה שם נפלא שביסס עצמו בשוק החיתום והברוקראז', רק חבל שהמו"מ מתנהל מבלי לידע את דרג ההנהלה". מדובר על צורת פעולה מאוד לא מקובלת שבה בעל השליטה מנהל מו"מ למכירת הפעילות מבלי לשתף בכלל את העובדים". יש לציין שככלל פעילות חיתום וגם ברוקארז' מתבססות על ההון האנושי הקיים, ולכן מדובר במצב יוצא דופן שבו הרוכש יקבל, ככל שתיחתם העסקה, חברת חיתום ללא אנשיה.

 

פעילויות החיתום וגם הברוקראז' אינן שוות הרבה ללא ההון האנושי. מצידו של הרוכש - גורם בכיר בענף מסביר שסביר להניח שהרוכש ישלם ללידר סכום השווה בדיוק למה שהוא קונה (קופת המזומנים, נכסים מוחשיים וכו'), ולכן האפסייד ממהלך שכזה עבור הרוכש הוא השם שהוא קונה , קרי המוניטין, שרכשה לידר שוקי הון במשך השנים בענף.

 

מצידו של המוכר - חשוב לראות את כל התמונה לפיה שתי הפעילויות הנמכרות מהוות חלק קטן יחסית מעוגת הרווח של בית ההשקעות כאשר הפעילות הרווחיות ביותר היא ניהול הנכסים הפיננסיים (ניהול תיקי השקעות, קרנות נאמנות וקופות גמל) באמצעות החזקה של 50% בבית ההשקעות ילין לפידות. בנוסף, ייתכן מאוד כי בסופו של יום עסקה זו כדאית יותר עבור המוכר מאשר לרוכש - זאת מכיוון שהמוכר מקבל תמורה במזומן עבור החלק שהוא מוכר, והרוכש משלם בדיוק את מה שהוא מקבל - נכסים מוחשיים. לא טמון כאן הפסד או סיכון לרוכש, והמוכר מקבל כסף נזיל.

 

רנן כהן אורגד. הודיע על פרישתו רנן כהן אורגד. הודיע על פרישתו צילום: DC Finance

 

רווח נקי של 50 מיליון שקל ב-2015

לידר סיים את שנת 2015 עם רווח נקי של 50 מיליון שקל - עליה של 8% לעומת השנה המקבילה. הכנסות לידר מפעילות החיתום עמדו על 31 מיליון שקל לעומת 28 מיליון שקל בשנת 2014 ועם רווח לפני מס של 12 מיליון שקל בשנה שחלפה.הכנסות מגזר הברוקראז' הסתכמו ב- 33.6 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 35.5 מיליון שקל בשנה המקבילה. הרווח לפני מס מהברוקראז' עמד על 4 מיליון שקל.

 

ללידר גם הכנסות משני תחומי פעילויות נוספים שאינם עומדים למכירה, ממגזר המסחר בניירות ערך, וממגזר ניהול הנכסים הפיננסים - באמצעות אחזקה של 50% בבית השקעות ילין לפידות . זה האחרון הניב ללידר את מרבית ההכנסות בשנה שחלפה בהיקף של 197 מיליון שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x