שווקי חו"ל

דרמה בפריגו: המנכ"ל ג'וזף פאפא עובר למתחרה וליאנט

מניית פריגו צוללת במסחר המוקדם בעוד וליאנט מטפסת. במקביל דיווחה פריגו על צפי מאכזב לתוצאות הרבעון הראשון של השנה. המחליף של פאפא: סמנכ"ל התפעול הוותיק ג'ון הנדריקסון

גיל קליאן ודרור רייך 14:4825.04.16

חברת התרופות פריגו מאבדת את העומד בראשה - ג'וזף פאפא. כך הודיעה היום (ב') החברה. המחליף של פאפא: ג'ון הנדריקסון. מניית החברה מגיבה בצלילה של 7.7% במסחר המוקדם בוול סטריט, אחרי ירידה חדה של 5.7% ביום שישי.

 

הנדריקסון היה סמנכ"ל התפעול של פריגו, ומכהן בתפקידים שונים בחברה מאז 1989.

 

פאפא עובר לכהן כמנכ"ל ויו"ר חברת התרופות וליאנט (Valeant). מניית וליאנט קופצת ב-5.5% במסחר המוקדם, אחרי קפיצה של 7.9% ביום שישי.

מה דעתך על מניית פריגו (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

שני גורמים עומדים במרכז המהלך של פאפא — החולשה במניית פריגו מאז הצליחה להדוף את ניסיונות ההשתלטות העוינת מצד מיילן בנובמבר אשתקד והמצב הבעייתי שאליו נקלעה וליאנט.

 

מאז מונה פאפא למנכ"ל פריגו ב־2006 עלה שוויה מ־1.5 מיליארד דולר לשיא של 29 מיליארד דולר באפריל אשתקד. פאפא עשה זאת באמצעות מיזוגים ורכישות, כמו רכישת Elan האירית תמורת 8.6 מיליארד דולר ב־2013.

 

אך כיום נסחרת פריגו סביב שווי שוק של 17.4 מיליארד דולר, כ־40% מתחת לשיא אשתקד, בעיקר בעקבות דחיית הצעת הרכש של מיילן — מהלך שאותו הוביל באגרסיביות פאפא בטענה כי העסקה תוביל להשמדת ערך. אף שבמבט לאחור המהלך של פאפא לא מוגדר כהצלחה, אמורה אסיפת בעלי המניות של פריגו להצביע על הענקת בונוס בהיקף של 2 מיליון דולר למנכ"ל הפורש, על חלקו בהצלחת הדיפת ניסיון ההשתלטות.

רוברט קורי יו"ר מיילן רוברט קורי יו"ר מיילן צילום: עמית שעל

 

חברת הייעוץ למוסדיים ISS הודיעה בשבוע שעבר כי היא מתנגדת למענק. פאפא הוא שיאן השכר בבורסה בתל אביב ב־2015, עם שכר שעלותו 44 מיליון שקל.

 

במקביל דיווחה פריגו על צפי לתוצאות מאכזבות ברבעון הראשון של השנה: מכירות של 1.33–1.35 מיליארד דולר ורווח למניה של 1.71–1.77 דולר. מדובר בצפי הנמוך מתחזיות האנליסטים, שעמדו על מכירות של 1.39 מיליארד דולר ו־1.89 דולר בהתאמה.

 

בפריגו מציינים כי הירידה נובעת מתחום ה־XR (תרופות המרשם הגנריות), שתפס תאוצה בעקבות רכישת חברת Paddock האמריקאית בינואר 2011 בתמורת למעלה מחצי מיליארד אשר הכפילה את הכנסות החברה בתחום.

 

כבר ב-2005 פריגו החלה להגדיל את נוכחותה בתחום תרופות מרשם (Rx) גנריות, כאשר הצעד המהותי הראשון היה רכישה של חברת אגיס תעשיות הישראליות, מהלך אשר הגדיל את כושר הייצור של החברה ואת תמהיל המוצרים המוצעים על ידה, בעיקר בתחום מוצרי מרשם גנריים טופיקאליים (סוגים שונים של משחות, קרמים, ג'לים, קצפים, אבקות ומוצרים אופטלמיים לעיניים).

 

פריגו הינה היום השחקנית הגדולה ביותר בשוק המוצרים הגנריים הטופיקאליים בארה"ב. המודל העסקי של החברה בתחום ה-RX מתבסס על פיתוח גרסאות גנריות לתרופות קטנות יחסית במונחי מכירות אך מורכבות לחיקוי, המתאפיינות בתהליכי פיתוח מורכבים, ממושכים ויקרים יחסית למרבית התרופות הגנריות האחרות.

 

השילוב של פוטנציאל מסחרי נמוך יחסית עם מורכבות הפיתוח משמש כחסם כניסה לפלח שוק זה, ומאפשר לפריגו ליהנות מרמת תחרות נמוכה יחסית ליתר התעשייה הגנרית.

 

באוקטובר אשתקד, חברת התרופות הקנדית שאליה עובר פאפא, וליאנט, קיבלה זימון לחקירה מהרשויות הפדרליות בארה"ב לגבי האופן שבו היא מתמחרת, מפיצה ומסבסדת את התרופות שלה. על פי החוק הפדרלי, אסור לחברות התרופות להעניק סיוע לרכישת תרופות לחולים המבוטחים במדיקייר או בתוכניות ביטוח ממשלתיות אחרות משום שסיוע כזה נחשב לשוחד.

 

על מנת לסייע לחולים לרוכש את התרופות ולקבל החזרים מהמבטחות, וליאנט וחברות תרופות אחרות מעבירות כספים לקרנות המסייעות באופן עצמאי לחברי מדיקייר. מדיניות התמחור של החברה זכתה גם לביקורות מצד רופאים, בתי חולים וחברי קונגרס דמוקרטים שטענו כי וליאנט וחברות תרופות אחרות פעלו לרכוש תרופות בזול ולמכור אותן במחיר מופקע.

 

בוליאנט מדובר בשתי תרופות – ניטרופרס ואיזופרל – המשמשות לטיפול בדום לב, שאת מחירן הקפיצה וליאנט ב-525% ו-212% בהתאמה, זאת לאחר שרכשה את התרופות בפברואר אשתקד. אם לא די בכך, בדצמבר אשתקד הודיעה מנכ"ל החברה, מייקל פירסון, כי הוא יוצא לחופשת מחלה, זאת לאחר שחלה בדלקת ריאות חמורה.

 

בסוכניות הידיעות מעריכים כי ביל אקמן, מנכ"ל קרן הגידור פרשינג, אחת המשקיעות הגדולות בוליאנט, הוא שדחף למנוי של פאפא למנכ"ל החברה. 

ג'וזף פאפא ג'וזף פאפא

בטל שלח
    לכל התגובות
    x