$
בורסת ת"א

"סלינגר היתה צריכה להגיד מראש 'לא נאשר מכירה לסינים'; למה לבזבז זמן על מו"מ"?

במילים חריפות אלה תקפה אלינה פרנקל רונן, דירקטורית חיצונית באי.די.בי, את התנהלותה של הממונה על שוק ההון במסגרת המגעים למכירת כלל ביטוח לקבוצת משקיעים סיניים בראשות לי הייפנג

גולן חזני 23:3517.04.16

בפאנל של המועדון הפיננסי בלשכת רואי החשבון במלון דן מתחה היום רואת חשבון אלינה פרנקל-רונן, המשמשת כדירקטורית חיצונית באי.די.בי, ביקורת נוקבת על התנהלותה של המפקחת על הביטוח ושוק ההון דורית סלינגר במסגרת המגעים למכירת כלל ביטוח לקבוצת משקיעים בראשות לי הייפנג. 

 

בדבריה בפאנל הביאה פרנקל-רונן את העמדה שביטאה סלינגר בעת מכירת כלל ביטוח כדוגמה לרגולציה מכבידה מדי. ״רגולציה היא דבר טוב ושומרת על נכסי הציבור אולם היא צריכה להיות מידתית. במקרה של כלל - חברה רוצה למכור נכס שלה, מנהלת הליך ומגיעה להישגים ומחיר ראוי, ואז צריכים להתייצב מול הרגולטור וכתוצאה מהבדיקות שלהם שתיים מהחברות הרוכשות בורחות. אז שיגידו מההתחלה 'אנחנו לא מוכנים לאשר למכור לסינים'. אם יגידו את זה, אז אנשים לא ישקיעו מאות שעות בבדיקות נאותות ובמשא ומתן".  

עו"ד פיני רובין. "בתפקיד של רגולטור צריך ענווה, אבל עם הזמן הענווה שלהם נעלמת" עו"ד פיני רובין. "בתפקיד של רגולטור צריך ענווה, אבל עם הזמן הענווה שלהם נעלמת" צילום: יריב כץ

 

פרנקל-רונן דורשת מהרגולטורים ״שיגדירו מראש לאיזה עולם הולכים. דורשים מאיתנו, החברות הציבוריות, לגלות שקיפות ולתת גילוי, אבל בהרבה מקרים אנשים טובעים בעודף הגילוי. שיגידו מראש למה הם מצפים״. כזכור, נסוגו שתיים מהרוכשות של כלל ביטוח מהעסקה בשל ההליך שנאלצו לנהל מול סלינגר. שווי כלל ירד למחצית מהשווי שבו עמדה להימכר, ובחודש הבא אמורות מניות השליטה של אי.די.בי להתחיל להימכר בבורסה.

 

עורך הדין פיני רובין ממשרד עוה"ד גורניצקי אמר כי לרגולטורים יש כוונות טובות ״אבל עם הזמן הם מתחילים להאמין שהם מבינים את התעשיה יותר מהחברות עצמן. הם מבינים ברגולציה ולא בתעשיה עצמה. הם מתחילים להאמין שמה שכותבים עליהם זה נכון, וזה גורם לחיפזון ופזיזות המטה וארגון העבודה כשחלק מהדברים הם מביכים. כשבבית משפט אומרים לי 'אבל רשות ני"ע טוענת הפוך' אני שואל מי אמר שהעמדה שלהם יותר נכונה משלי? בתפקיד של רגולטור צריך ענווה, אבל בפועל עם הזמן הענווה שלהם נעלמת״.

 

צבי סטפק, בעלי מיטב דש, אמר כי ״מס על דיבידנדים יכול להגדיל משמעותית את הנזילות בבורסה״. יהודה בן אסיאג ממנורה התייחס להגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי ואמר כי הפער האמיתי נמצא בין בעלי ההון לבין ציבור השכירים. לא השכירים יתקדמו מהגבלת השכר שלמעשה חוסמת אותם מלהתקדם: "צריך היה לטפל בכמה חריגים שהשתינו מהמקפצה ולא באופן סוחף״, אמר.

 

פני קימלמן ואלביט מערכות מצטיינים

 

בתוך כך, רואה חשבון פני קימלמן, סמנכ"ל הכספים של אסם, קיבל את אות רואה החשבון המצטיין של השנה. במקביל נבחרה אלביט מערכות כחברה המצטיינת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x