מט"ח וסחורות

סוכנות העולמית לאנרגיה: "עודף ההיצע בשוק הנפט ייעלם במחצית השנייה של 2016"

האנליסטים של סוכנות האנרגיה (IEA) טוענים כי מחירו הנמוך של הזהב השחור גרם לירידה בכדאיות בהפקת נפט מפתרונות כמו פצלי שמן ובשטחים קשים לתפעול, דבר שהוציא מהשוק מספר רב של מתחרים

"עודף ההיצע בשוק הנפט ייעלם במחצית השנייה של 2016" כך טוענים בסוכנות העולמית לאנרגיה (IEA) בדו''ח החודשי שפרסמה היום (ה'). האנליסטים של הסוכנות טוענים כי מחירו הנמוך של הזהב השחור גרם לירידה בכדאיות בהפקת נפט מפתרונות כמו פצלי שמן, וכן פחתה הכדאיות לקדוח בשטחים קשים לתפעול, קידוחים בהם עלות חבית הנפט גבוהה יחסית.

בסוכנות מעריכים כי עודף ההיצע העומד היום על 1.5 מיליון חביות ליום ירד בהדרגה ל-200 אלף חביות. בנוסף מציינים האנליסטים כי כמות הייצור של המדינות מחוץ לארגון אופ''ק תרד במהלכה של המחצית השנייה ב-700 אלף ל-57 מיליון חביות ליום, שפל של 24 שנים.

 

קידוח נפט קידוח נפט צילום: רויטרס

 

"הסכם בדוחא לא ישנה את המאזן בשוק"

ביום ראשון הקרוב (17 באפריל) יתכנסו בדוחא חברות ארגון אופ''ק בהובלת סעודיה ביחד עם יצרינות הנפט המובילות בעולם שאינן חברות בארגון כמו רוסיה, במטרה לנסות להגיע להבנות בנושא הקפאת את התפוקה של הזהב השחור.

 

בסוכנות האנרגיה מסבירים כי גם אם יחתם הסכם להקפאת התפוקה הוא לא ישנה באופן מהותי את המאזן בשוק שהחל כבר בתהליך של 'איזון מחדש' בכל מקרה.

 

מוקדם יותר השבוע דיווחה הסוכנות כי בכוונת איראן להאיץ את תפוקת הנפט בשנה הקרובה בהיקף השווה ליכולת הייצור השנתית של שכנתה קטאר, אולם יש להניח כי איראן תצליח להשיג יעד זה רק בתחילת העשור הבא. משמעותה של הגדלת יעד תפוקת הנפט ל-4 מיליון חביות ליום, כפי שהודיע ביום רביעי שר הנפט האיראני ביג'אן נמדאר זנגהאנה, היא תוספת של 800 אלף חביות לתפוקה היומית של איראן.

 

איראן מבקשת לבסס מחדש את תעשיית האנרגיה שלה ולהחזיר לעצמה נתח משוק הנפט הגולמי עם הסרת הסנקציות נגדה בינואר. הסנקציות ייבשו את ההשקעות הזרות במדינה וכיווצו את הייצוא האיראני. כעת מנסה המדינה להידחף לשוק צפוף שבו קיים עודף היצע. עודף זה דחף את מחירי הנפט הגולמי לירידה של כ-30% בשנה החולפת.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x