$
בורסת ת"א

טאואר: החברה ההודית ביטלה את ההסכם להקמת מפעל השבבים בהודו

החברה ההודית שזכתה ב-2013 במכרז להקמת המפעל ביחד עם יצרנית השבבים הישראלית ו-IBM מבטלת את ההסכם בטענה כי "זה לא כלכלי"; טאואר: "המיזם לא בוטל מפני שהממשלה ההודית מעולם לא אישרה אותו"

דרור רייך 16:1513.04.16

מניית יצרנית השבבים הישראלית מאבדת היום (ד') מערכה במסחר בבורסה בת"א, זאת על רקע דיווחים בתקשורת ההודית על כך שההחלטה על הקמת מפעל השבבים שהייתה אמורה להקים במדינה, בוטלה.

טאואר זכתה בחוזה ייעוץ להקמת מפעל שבבים בהודו כבר ב-2013 ביחד עם IBM שהייתה אמורה לספק את הטכנולוגיה וחברה הודית בשם Jaiprakash שהייתה אחראית על המימון. השלושה הקימו קונצריום בשם JAYPEE.
מה דעתך על מניית טאואר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

כעת החברה ההודית טוענת כי זה לא אפשרי מבחינה כלכלית ומסחרית להקים מפעל היום.

 

"המיזם לא בוטל מפני שהממשלה ההודית מעולם לא אישרה אותו" מסבירים בחברה. "המשקיע ההודי נמצא בקשיים כלכלים ולכך הוא החליט למשוך את ידיו מחוץ לפרויקט, חוסר הכדאיות בכלכלית הוא רק תירוץ למה הוא מושך את ידו".

 

הסבר נוסף לחוסר הכדאיות של הפרויקט, הוא החלשות המטבע ההודי, הרופי, אל מול הדולר ב-25% בשלושת השנים שחלפו. כשהקונסורציום הוקם, שער הדולר עמד על 55 רופי וכעת הוא נסחר בלמעלה מ-65 רופי. כאשר הפרויקט מתומחר במטבע האמריקאי והחברה ההודית עובדת ברופי אז העליות בדולרים הם יותר גבוהות.

 

ראסל אלוונגר מנכ"ל טאואר ראסל אלוונגר מנכ"ל טאואר צילום: עמית שעל

 

"בכל פגישות האנליסטים צחקו על הפרויקט"

אז מה עומד עכשיו בפני טאואר? האפשריות הראשונה והכי טובה מבחינתה זה למצוא משקיע אחר לפרויקט במקום החברה ההודית. האפשרות הפחות טובה הוא גניזת הפרויקט.

 

"אז מה אם החברה ההודית פרשה, בשבילנו זה לא חדשות טובות או רעות - כי גם ככה הפרויקט לא זז שלוש שנים" הסבירו בחברה ממגדל העמק. "גם מבחינת המשקיעים אף אחד לא נתן פרמיה מיוחדת על העסקה בהודו".

 

"בכל הפגישות עם האנליסטים היו צחוקים על הסיפור הזה כיהוא לא זז כבר שלוש שנים, וכנראה שאין פרויקט. חשוב לזכור שהפרויקט מעולם לא אושר, זכינו בהרבה שלבים בדרך והינו לפני האישור הסופי, וכולם קיוו שיהיה אפסייד עתידי בגלל שההשקעה מצידנו היא אפסית, אבל זה שהמשקיע הספציפי בקשיים לא אומר כלום ואנחנו ממשיכים לחפש הזדמנויות טובות במזרח הרחוק" סיכמו בטאואר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x