שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

שמעון גל מגייס 150 מיליון דולר לקרן חוב

מנהל החטיבה העסקית לשעבר בבנק הפועלים נפגש עם בכירי הגופים המוסדיים והציג בפניהם את הקרן החדשה שלו. היא צפויה להעניק הלוואות מזנין בעיקר למיזמי תשתיות

גולן חזני 06:5711.04.16

שמעון גל (58), לשעבר מנהל החטיבה העסקית בבנק הפועלים, יוצא לדרך חדשה שנתיים אחרי שנאלץ להתפטר מתפקידו בבנק. ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלה מגייס גל 150–100 מיליון דולר לקרן חוב שהוא מקים. גל נפגש עם בכירי הגופים המוסדיים, ועל פי הערכות קיבל מהם רוח גבית להקמת הקרן ומחלקם אף הבטחה להשקעה. בין היתר נפגש גל עם בכירי כלל ביטוח, הפניקס, מגדל, הראל, אלטשולר שחם ופסגות. בפגישות עם המוסדיים הדגיש גל כי הקרן אינה הולכת להתחרות בבנקים אלא לעבוד עמם בשיתוף פעולה. הקרן לא תפעל בעסקים קטנים אלא בהשקעות של עשרות מיליוני שקלים לפחות.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי גל גייס שני מנהלים לקרן, שאת שמם לא חשף בפני בתי ההשקעות שעמם נפגש.

כיהן כדירקטור בביג

 

הקרן צפויה לפעול במתכונת של מתן הלוואות בלבד, ולא במתכונת של רכישת מניות או עסקאות המשלבות מתן הלוואה עם אופציה לנתח מהחברה. עיקר הפעילות צפויה להתמקד במימון פרויקטים, במיוחד בתחום התשתיות, ובבחינת תזרים המזומנים המתקבל מהפרויקט (ׂProject Finance). בדיקה כזו תאפשר להעריך את הסיכוי של פרויקט לצאת לפועל.

שמעון גל. הקרן תעניק הלוואות בלבד שמעון גל. הקרן תעניק הלוואות בלבד צילום: אריאל בשור

 

בחלק מהעסקאות במשק, בעיקר בתחום התשתיות שם דרוש הון גבוה במיוחד, נזקקים הרוכשים להשלמת ההון העצמי הדרוש לפרויקט. במקרה כזה הם מגייסים הלוואה נוספת (מזנין) כדי להשלים את ההון. חוב זה מתאפיין בריבית גבוהה במיוחד, אך בדרך כלל מהווה חוב נחות למימון העיקרי של הפרויקט. גל הציע למשקיעים כי הקרן גם תעמיד חובות בכירים לפרויקטים, ותעניק להם זכויות להצטרפות להשקעה (Investment־Co). עם הזכות להשקעה מקווה גל שהשקעות הקרן והמשקיעים יעמדו על 400 מיליון דולר.

 

גל נחשב לאחד מאנשי האשראי הבולטים, ובמהלך פעילותו כמנהל החטיבה העסקית העניק אשראי בהיקף של מיליארדי שקלים לגופים שונים במשק. גל שימש מנהל החטיבה העסקית בהפועלים בשנים 2014–2009. להפועלים הגיע אחרי שנתיים כמנהל החטיבה העסקית של מזרחי טפחות. שמו הוזכר לא פעם כמי שמיועד להחליף בבוא היום את חברו הטוב המנכ"ל ציון קינן, כשזה יפרוש (קינן הודיע לפני שבוע וחצי שיפרוש מהתפקיד בעוד חצי שנה). אך הוא נאלץ לוותר על החלום ולעזוב את בנק הפועלים ב־2014, לאחר שניהל רומן עם עובדת שאותה קידם. עם זאת, לפני חודש סגרה המשטרה את תיק החקירה בפרשת הרומן. המשטרה הודיעה כי לא התגבשה תשתית ראייתית לביצוע העבירות. במהלך השנתיים האחרונות כיהן גל כדירקטור בחברת הנדל"ן ביג, ופרש בדצמבר האחרון מהתפקיד. לאחר מכן ייעץ לביג במגעים שלא צלחו לרכישת רבוע כחול נדל"ן.

 

גם דויטש מקים קרן חוב

 

כיום פועלות בארץ שתי קרנות תשתיות גדולות: קרן תש"י, המנוהלת על ידי ירון קסטנבאום; וקרן נוי, שבראשות פיני כהן. אולם הן פעילות בתחום האקוויטי. קרנות חוב ותיקות הן קרן ויולה קרדיט מקבוצת ויולה המנוהלת על ידי רותי שמחה ופעילה בעיקר בתחום ההייטק; וקרן להב, שפעילה במגזר הקיבוצי ומנוהלת על ידי גיורא עופר ויעל גיט. קרן נוספת היא קלירמרק, בניהולו של רז כפרי, שבימים אלה מגייסת קרן שנייה בהיקף של מיליארד שקל ומתמחה בעיקר בהשקעה בחברות במצוקה ורכישה של אמצעי החוב שלהן. כמו כן גיל דויטש, מנכ"ל אקסלנס לשעבר, מקים בימים אלה קרן חוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x