בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בן אשכנזי, מבעלי מכבי ת"א, רוצה לרכוש את כלל ביטוח

הבעלים של חברת הנדל"ן המניב מניו יורק ושותפו מייקל אלפרט, המיוצגים בארץ בידי יורם טורבוביץ', נפגשו עם הנהלת חברת הביטוח, עם הנאמן משה טרי ועם מ"מ מנכ"ל אי.די.בי שולם לפידות. שווי נכסיהם בארה"ב ובקנדה מוערך ב־7 מיליארד דולר

גולן חזני 06:5306.04.16

הכרזותיה של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר על כך שהיא עומדת מאחורי המתווה למכירת מניות השליטה בכלל ביטוח בבורסה, אינן מרתיעות רוכשים פוטנציאליים שממשיכים לבחון את רכישת החברה. אך בעוד שעד עכשיו התעניינו ברכישת החברה וניהלו מו"מ מקדם לגביה קרנות השקעה או חברות ביטוח, בעיקר מסין, הרי שעתה מצטרפים מתעניינים מסוג חדש: כרישי נדל"ן.

 

לא נפגשו עם סלינגר

 

ל"כלכליסט" נודע כי שלשום ביקרו בארץ שני אנשי נדל"ן מניו יורק, בן אשכנזי ומייקל אלפרט, הבעלים של חברת Ashkenazy Acquisition, הפועלת בתחום הנדל"ן המניב בארה"ב. הם נפגשו עם הנהלת כלל ביטוח, קיבלו מצגת על החברה, ולאחר מכן נפגשו בנפרד עם הנאמן של מניות כלל משה טרי. בנוסף פגשו את שולם לפידות, מ"מ מנכ"ל אי.די.בי, וקיבלו ממנו פרטים על החברה. השניים לא נפגשו עם דורית סלינגר או עם אנשי הפיקוח על הביטוח, ככל הנראה בשל רצונם להבין את הסביבה הרגולטורית בישראל לפני פגישה עמה. השניים, בני 45, הם בעלי נדל"ן פרטי בניו יורק ובחוף המערבי, כאשר אשכנזי מכהן כיו"ר החברה ואלפרט הוא נשיא וסגן יו"ר. ופרט פיקנטי: הם גם מחזיקים ב־10% ממניות מועדון הכדורסל של מכבי ת"א.

בן אשכנזי בן אשכנזי צילום: אתר מכבי תל אביב

 

עוד נודע כי כנציגם בארץ משמש יורם טורבוביץ', ראש מטה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שכיהן בעבר גם כיו"ר דלק קידוחים. עוד נודע כי כלל ביטוח היא ההשקעה הבולטת והמהותית שהם בוחנים, אולם הם בודקים השקעה בחברות נוספות, גדולות ובינוניות.

 

אשכנזי נולד בישראל ובגיל 10 עבר עם הוריו לארה"ב. כיום הוא מתגורר במנהטן עם רעייתו ושלושת ילדיהם. הוא מיזמי הנדל"ן הבולטים בעיר, והחברה שבבעלותו מתמחה בנדל"ן למשרדים ולמגורים ובמרכזים מסחריים, ובבעלותה כ־100 נכסים בערים שונות בארה"ב ובקנדה בשווי מוערך של 7 מיליארד דולר. אחד הנכסים הבולטים של החברה הוא מלון מריוט איסט סייד במנהטן שבו 655 חדרים ושוויו מוערך ב־290 מיליון דולר.

 

בסוף 2014 הגיעו אשכנזי ואלפרט לארץ וניהלו מגעים לגיוס של 150–200 מיליון דולר בבורסת תל אביב באמצעות הנפקת אג"ח, אך בסופו של דבר החליטו שלא לגייס, אחרי שנפגשו עם שלוש חברות החיתום הגדולות, לאומי פרטנרס, פועלים אי.בי.אי וכלל חיתום.

 

מתיו ברונפמן עוד בתמונה

 

לפני כחודש הגיעו לארץ מתיו ברונפמן, בעל השליטה לשעבר בבנק דיסקונט, וראשי קרן ורבורג פינקוס, שבודקים גם הם את רכישת כלל ביטוח. הם נפגשו עם סלינגר, וככל הידוע לא ויתרו עדיין על רכישת השליטה. עם זאת, השווי של כלל ביטוח בבורסה, כ־2.2 מיליארד שקל, נמוך ביותר מ־50% מהשווי שבה עמדה להימכר השליטה בחברה בדצמבר שעבר למקרולינק הסינית, 4.65 מיליארד שקל. גם לבעל השליטה באי.די.בי המחזיקה ב־55% ממניות כלל, אדוארדו אלשטיין, ברור שהוא לא יוכל לקבל סכומים כאלה מאנשי עסקים מערביים, והשאלה היא כמה יהיו הרוכשים הפוטנציאליים מוכנים לשלם בעבור השליטה.

 

אשכנזי ואלפרט סירבו להגיב לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x