בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

כל מנהלי קרנות הנאמנות התחייבו להעלות דמי ניהול רק אחת לשנה

רשות ני"ע מאשרת את חשיפת "כלכליסט" לפיה כלל מנהלי הקרנות התחייבו למתווה שהציעה כדי להימנע מרשימת "שיימינג" שתכננה הרשות לעשות להן

רחלי בינדמן 11:0204.04.16

כלל מנהלי קרנות הנאמנות (19 גופים המנהלים כ-1,380 קרנות) הודיעו על אימוצו הגורף של מתווה רשות ני"ע לפיו יעלו דמי ניהול בקרנות הנאמנות רק אחת לשנה. הכוונה של כלל מנהלי הקרנות להתחייב נחשפה לראשונה ב"כלכליסט".

 

 

רשות ני"ע בראשות שמואל האוזר, מצאה כי שינויים תכופים בשכר מנהלי הקרנות יוצרים אי וודאות בקרב ציבור המשקיעים ויועצי ההשקעות המייעצים להם, אשר במסגרת שיקולי ההשקעה שלהם שוקלים גם את גובה דמי הניהול הנגבים בקרן.

 

האפשרות לשינויים בשכר המנהל מאלצת את המשקיע, לעקוב באופן שוטף אחר שינויים אלו ולהגיב אליהם במידת הצורך, באופן שלעיתים מקצר את משך ההחזקה בקרן ומייצר אירוע מס שלא לצורך. שינויים אלו עלולים אף לפגוע בתדמית המוצר בעיני הציבור ובעיני היועצים בבנקים כהשקעה שאינה בהכרח מיועדת רק לטווח הקצר אלא גם ככזו המתאימה לטווח הבינוני והארוך.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

מסיבה זו יוזמת הרשות תיקון חקיקה לפיו תוגבל התדירות שבה יתאפשר למנהל קרן להעלות את שכרו וכן לייצר וודאות לגבי המועדים בהם ניתן לשנות שכר באופן שמנהל קרן יהא רשאי להעלות את שכרו אחת לשנה, ביום 1 בינואר של כל שנה. ביחס לקרן חדשה הוצע לקבוע כי מנהל הקרן יוכל להעלות את שכרו לראשונה רק כעבור חצי שנה מיום הצעת יחידותיה לציבור לראשונה, ובכל מקרה רק ב-1 בינואר.

 

עד לעיגון הנושא בחקיקה גיבשה הרשות מתווה אחיד לנטילת התחייבויות בנושא העלאת דמי ניהול, שביחס אליו תפרסם באופן שוטף נתונים באשר לאימוצו או אי אימוצו בידי מנהלי קרנות. על פי המתווה מתחייב מנהל קרן שלא להעלות את שכרו או את שיעור ההוספה בקרנות שבניהולו במהלכה של שנה קלנדרית. הרשות הודיעה כי מנהלים שלא יתחייבו למתווה יכללו ברשימה שתעלה הרשות באתר שלה, סוג של רשימת "שיימינג" שבו יוצגו בבולטות אותם מנהלים וכל ייקור בדמי הניהול שיבצעו שלא בזמן שנקבה הרשות.

 

לאחר פרסומו של המתווה, הודיעו כלל מנהלי הקרנות (19 גופים המנהלים כ-1,380 קרנות) על אימוצו הגורף של המתווה. עם זאת, כפי שחשף "כלכליסט", מנהלי קרנות הנאמנות מיהרו להעלות את דמי הניהול בשורה ארוכה של קרנות נאמנות שברשותם במטרה להיערך למגבלה הצפויה, כך שהציבור שילם לפחות השנה את מחיר ההתחייבות בהקדמת העלאת דמי ניהול שלאו דווקא הייתה מתבצעת בעיתוי זה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x