$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

יו"ר הבורסה אמנון נויבך מבקש להדיח את המנכ"ל יוסי ביינארט

משבר אמון חריף בין נויבך לביינארט מקשה מאוד את העבודה המשותפת וניהול הבורסה; ניסיון גישור בין השניים כשל; ברקע לסכסוך עומדת הירידה במספר החברות הנסחרות בתל אביב

גולן חזני 07:2528.03.16

סכסוך חריף ומשבר אמון בין יו"ר הבורסה אמנון נויבך והמנכ"ל יוסי ביינארט מקשה על העבודה המשותפת ועל ניהול הבורסה. ל"כלכליסט" נודע כי איקה אברבנאל, שהיה סמנכ"ל בכיר בטבע, נשכר כדי לגשר בין השניים אך הניסיון נכשל. על פי הערכות, אברבנאל קיבל שכר של עשרות אלפי דולרים על שירותיו.

 

בנוסף, נויבך לא הסתיר בשיחות בחודשים האחרונים את דעתו על המנכ"ל. "הם לא סומכים זה על זה. אחד טוען שהשני לא יודע לנהל, והשני טוען שהראשון לא מבין בתחום", אמר גורם המעורב בפעילות הבורסה. דוברת הבורסה מסרה כי אינה מגיבה לשמועות.

 

לנויבך יש שתי דרכי פעולה כדי להביא להדחתו של ביינארט: לשכנע אותו לעזוב מיוזמתו או לגרום לכך על ידי החלטת דירקטוריון. עם זאת, במקרה שניסיון להוביל החלטה כזו ייכשל, הוא עשוי לגרום לדירקטוריון להביע אי־אמון בנויבך, להחליש משמעותית את מעמדו בבורסה — ואף, במקרה קיצוני, להביא לעזיבתו.

 

המשבר ביחסים בין השניים מתנהל על רקע כישלונם בגיוס חברות חדשות לבורסה והירידה העקבית במספר החברות הנסחרות, דבר שמעורר ביקורת נוקבת נגד השניים ונגד יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר. כך, בסוף 2013 היו בבורסה 508 חברות ואילו בסוף 2015 עמד מספר החברות על 459 — ירידה של 9.5%. עם זאת, ממוצע המסחר היומי דווקא עלה ב־18.8% — מ־1.17 מיליארד שקל נכון לסוף 2013, ל־1.39 מיליארד שקל נכון לסוף פברואר 2016.

 צילומים: נמרוד גליקמן, אוראל כהן

 

נויבך וביינארט, שלא הכירו זה את זה קודם לכן, נכנסו לתפקידם ב־2014 בהפרש של כמה חודשים (ביינארט בתחילת השנה ונויבך ביוני). השניים, שמונו לתפקידי המפתח בבורסה אף שכמעט לא היו מוכרים בשוק ההון הישראלי, החליפו את סם ברונפלד שכיהן כיו"ר ואת אסתר לבנון ששימשה כמנכ"לית.

 

ברונפלד ולבנון התפטרו ביולי 2013 אחרי לחץ מתון מצדו של שמואל האוזר, שביקש לנער את הבורסה מנורמות ישנות והיה מודאג ממשבר הנזילות בבורסה, הירידה במחזורי המסחר והסטת הכספים מהשוק המקומי לשוקי חו"ל.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x