$
בורסת ת"א

"אל תדברי על פעולות שבוצעו, כי אחרת אני אלך לבית הסוהר"

בידי חוקרי רשות ני"ע קלטת שמתעדת שיחה לכאורה בין מנהלת שירות הלקוחות לשעבר גלית בן מאיר דורי והסמנכ"ל לשעבר בנגב אביהו איבשיץ, שחשודים במעורבות במרמה ובעיוות הדו"חות הכספיים של נגב קרמיקה

תומר גנון 07:1922.03.16

חקירת החשד למרמה ועיוות הדו"חות הכספיים של נגב קרמיקה וקבלת טובות הנאה שמומנו בכספי החברה: סמנכ"ל הכספים לשעבר של החברה, אביהו איבשיץ, הוקלט בחשאי על ידי עובדת לשעבר כשהוא מבקש ממנה לא לדבר על הפעולות שבוצעו, כי "אחרת אלך לבית הסוהר". כך עולה לכאורה מקלטת שתפסו חוקרי רשות ני"ע. את ההקלטה ביצעה מנהלת שירות הלקוחות לשעבר של נגב, גלית בן מאיר דורי, החשודה במעורבות בפרשה. על פי החשד, היא שמרה את הקלטת כ"תעודת ביטוח" למקרה שתפתח חקירה פלילית — כפי שאכן קרה.

 

על פי מקורב לחקירת הרשות, בן מאיר הפלילה בעדותה את מנכ"ל נגב לשעבר אבי מוטולה ואת איבשיץ וסיפרה על תנועות הכספים. לאחר מעצרה גילו חוקרי הרשות שבמהלך הבדיקה הפנימית שנערכה בנגב הקליטה בן מאיר בחשאי את איבשיץ, ושמרה את הקלטת. לדברי מקורב לחקירת הרשות, בן מאיר לא חשפה עם מעצרה את דבר קיומה של הקלטת והדבר התגלה בהמשך לחוקרים. מקורבים לבן מאיר דוחים את הדברים, ואומרים שמי שהוביל את החוקרים אל הקלטת היתה בן מאיר עצמה, ששיתפה איתם פעולה באופן מלא.

 

"קחי אחריות למעשים"

על פי מקורב לחקירה, בן מאיר טענה בעדות שמסרה לחוקרי הרשות כי בשיחות שניהל עמה איבשיץ לאחר שמוטולה עזב את החברה במרץ 2015, הוא ביקש ממנה לקחת עליה את האחריות למעשים. לטענתה, הוא אמר לה: "אותך אולי יפטרו, אבל אני בתור מי שחתום על הדו"חות הולך לכלא". לאור הדברים, כך לדברי המקורב לחקירה, היא הקליטה את איבשיץ בחשאי והקלטת הגיעה לידי חוקרי הרשות.

אבי מוטולה אבי מוטולה צילום: אוראל כהן

 

במרכז חקירת הרשות שהחלה בחודש יוני 2015, עומדת ההתנהלות החשבונאית בנגב שבשליטת איש העסקים לב לבייב בשנים 2014–2011, אשר הובילה למחיקה של 73 מיליון שקל מדו"חותיה. על פי החשד, מוטולה, אבישיץ ובן מאיר גרמו להצגת נתונים כוזבים בדו"חות הכספיים של החברה. זאת באמצעות יצירת שינויים באופן שיטתי, מתוחכם ומתמשך בערך המלאי בהכנסות החברה ובסעיפים נוספים בדו"חות הכספיים.

 

השלושה נחקרו באזהרה במשרדי הרשות בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים, ועבירות דיווח לפי חוק ני"ע. כן הם חשודים בשיבוש מהלכי משפט כדי לפגוע בחקירה הפלילית שהחלה בעקבות בדיקה פנימית בנגב, שביצע משרד החקירות ויצמן־יער לבקשת מבקר הפנים של נגב קריקה, עמי פיבל.

לטענת הרשות, על פי ממצאי החקירה, המעורבים "בישלו" לכאורה את התוצאות בדו"חות הכספיים בכמה שיטות שגרמו להטעיה משמעותית של המשקיעים. כך, למשל, הם ביצעו רישום מוקדם שלא כדין של הכנסות, רישום כפול של הכנסות, רישום מנופח של סעיפי הלקוחות וכן גידול מלאכותי בסעיפי המלאי של חברות בקבוצת נגב.

 

המעורבים ביצעו את פעולות המרמה, כך טוענת הרשות, משום שנהנו מבונוסים המבוססים על התוצאות הכספיות המסולפות. על פי החשד, בן מאיר הקימה בהנחיית מוטולה ואיבשיץ מערך מתוחכם של הפקת חשבוניות כפולות, שיאפשרו מצג גידול הכנסות בדו"חות הכספיים.

 

צ'ופרים מכספי החברה

בנוסף, בתקופה הרלבנטית התקיימו בין המעורבים יחסים מקצועיים וחבריים שבמסגרתם תוגמלו לכאורה החשודים, בין היתר, בטובות הנאה שמומנו מכספי החברה. כפי שנחשף בעבר ב"כלכליסט", על פי ממצאי הבדיקה של ויצמן־יער, מוטולה חילק טובות הנאה לעובדים ומקורבים אליו בחברה, כגון איבשיץ ובן מאיר, שסייעו לכאורה בניפוח ההכנסות.

 

מוטולה, כך עלה ממידע שהעבירה נגב קרמיקה לרשות ני"ע ומעדויות של עובדים שנחקרו ברשות, עשה לכאורה בקופת החברה כבתוך שלו תוך ניצול האמון שניתן בו על יד מוסדות החברה. מלבד שימוש בכספים לצרכים אישיים, מוטולה הרעיף צ'ופרים וטובות הנאה כספיות על עובדים ובכירים בחברה, שעל פי החשד סייעו בביצוע פעולות המרמה בדו"חות. עם פתיחת הבדיקה הוא השיב לקופת החברה כספים.

 

עורכי הדין מיכל רוזן עוזר ושי אילון המייצגים את איבשיץ ביקשו לא להתייחס לדברים.

 

מעורך דין רפי ליטן המייצג את גלית בן מאיר דורי, ומעורך דין אייל רוזובסקי המייצג את אבי מוטולה לא נמסרה תגובה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x