$
בורסת ת"א

בעל השליטה משלם את המחיר: ארנה דוחה פרעון הלוואה למרכוס וובר

וובר הפסיד על הנייר 357 מיליון שקל על השקעתו בחברת הקניונים. וובר אמר בעבר ל"כלכליסט": "אם אתה לא בן של גנרל קשה להשיג אשראי בישראל"

אורן פרוינד 18:1221.03.16

איש העסקים השוויצרי מרכוס וובר ודאי ירצה לשכוח את היום שבו החליט לשמוע בעצתם של כמה משקיעים יהודים להשקיע בחברת הנדל"ן הישראלית ארנה גרופ(אז מנופים פיננסים). וובר כבר מופסד על הנייר על ההשקעה הזו ב-357 מיליון שקל לאחר שהזרים לחברה (הון לא כולל הלוואות בעלים) בהיקף של 442 מיליון שקל בשנים 2009-2015 בעוד ששווי אחזקותיו (62%) עומד היום על 85 מיליון שקל בלבד.

 

מלבד הזרמות ההון, וובר הזרים לחברה באותם שנים 365 מיליון שקל (95 מיליון דולר) נוספים באמצעות הלוואות בעלים. אתמול (ב') פירסמה ארנה גרופ דיווח למשקיעים בתל אביב שמעיד על מצוקת המזומנים והאשראי של החברה במה שעשוי להגדיל את ההפסד של וובר עוד יותר.

מה דעתך על מניית ארי נדלן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

ארנה הודיעה כי תדחה בשנה את מועד פירעון ההלוואות לוובר לינואר 2018, והדחייה דרושה לה "לשם עמידה בהתחייבויותיה השוטפות לפי תזרימי המזומנים החזויים שלה". הדיווח חשף גם את הקושי של החברה לקבל אשראי מהבנקים בישראל. למרות ההזרמות המרובות, וובר עדיין משדר עסקים כרגיל ועושה רושם שהוא נשאר לטווח ארוך. בראיון שהעניק ל"כלכליסט" בשנה שעברה אמר כי "האתגר הוא גדול ואתגרים גדולים מחזיקים אותך צעיר, אז זה בסדר".

 

בראיון שהעניק וובר בעת פתיחת הקניון החדש של ארנה בנהריה ביוני 2015, הוא התייחס לסוגיית האשראי של החברה והאשים את המערכת הבנקאית באפליה. "אם אתה לא בן של גנרל קשה להשיג אשראי בישראל" הוא אמר אז.

 

מרכוס וובר מרכוס וובר צילום: אלון רון

 

ארנה גרופ, סיימה את הרבעון השלישי של 2015 עם הפסד מיוחס לבעלי המניות של 72 מיליון שקל לעומת הפסד של 45 מיליון שקל ברבעון המקביל. הקניון שנפתח בנהריה עדיין לא מניב תזרים חיובי והקניון בהרצליה ממשיך לדווח על הרעה בתוצאות.

 

כך למעשה ארנה גרופ גם צריכה להתמודד עם מצוקת נזילות לא קלה. למעשה, אם וובר לא היה מזרים לה יותר 800 מיליון שקל במשך חמש השנים האחרונות, החברה היתה נאלצת למכור את מרבית נכסיה. לארנה גרופ לא קיימות סדרות אג"ח, אולם היא חייבת 630 מיליון שקל לבנקים ו-365 מיליון שקל לוובר . הגירעון בהון החוזר של ארנה גרופ העמיק ברבעון השלישי של 2015 לסכום של 530 מיליון שקל והחברה עדיין אינה עומדת בהתניות פיננסיות של הלוואה שנטלה מבנק הפועלים לצורך רכישת קניון ארנה הרצליה. זאת כיוון שה־EBITDA של הקניון אינו עולה על 32 מיליון שקל.

 

בארנה מקווים שיוכלו להגיע להבנות עם הבנק ולא צופים בעיה ביכולת הפירעון של החברה. בדו"חות החברה כתבו רואי החשבון של כי "דירקטוריון החברה מעריך כי יש בידי החברה מקורות כספיים לפירעון התחייבויותיה לאור תחזית תזרים המזומנים של החברה הכוללת, בין היתר, מימון מחדש של הלוואות ומימוש נכסים וכן לאור עודף נכסי החברה על התחייבויותיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x