$
בורסת ת"א

מגדל: קרן ברירת המחדל עלולה לפגוע ברווחיות מקפת

חברת הביטוח המחזיקה בקרן הפנסיה השניה בגודלה בישראל מדווחת כי הוצאה לפועל של רפורמת קרן פנסיית ברירת המחדל צפויה להשפיע על דמי הניהול

רחלי בינדמן 11:5714.03.16

חברת הביטוח מגדל שבניהולו של עופר אליהו ובשליטת שלמה אליהו פרסמה הבוקר (ב') דיווח לפיו היא מודאגת מהשלכות החוזר שפרסמה אתמול המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, ביחס לרפורמת ברירת המחדל.

 

לפי החוזר, הפיקוח ייצא בקרוב בהליך תחרותי במסגרתו יגישו הצעות קרנות הפנסיה בישראל להתמודד על קרן פנסיה אליה ישויכו אוטומטית עובדים שהמעסיק שלהם לא דאג להם להטבות בחיסכון. בהליך התחרותי ייבחרו שתי קרנות שיציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר, אלא שגם תינתן עדיפות לזוכות שהן קרנות פנסיה קטנות.

מה דעתך על מניית מגדל ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

מקפת, קרן הפנסיה של מגדל, היא קרן הפנסיה השנייה בגודלה בישראל אחרי מבטחים של מנורה. הרפורמה עלולה לפגוע ברווחיות שלה, שכן לפי הערכות, דמי הניהול שיציעו הקרנות הזוכות ישאפו לאפס, מה שיגרור דרישה להפחתת דמי ניהול בתעשייה.

 

"ליישום החוזר יכולות להיות השלכות מהותיות על השוק ובכלל זה על מקפת, ויישומו יכול להשפיע על דמי הניהול הנגבים מעמיתים חדשים, כמו גם מקיימים, על תמהיך המוצרים שיימכרו על ידי הקבוצה, ולהביא לפגיעה ברווחיות מקפת כחברה מנהלת של קרנות פנסיה חדשות ושל קרנות השתלמות", כותבים במגדל, "מכיוון שהממונה טרם קבעה תנאים וקריטריונים לצורך בחירת לפחות שתי קרנות פנסיה חדשות על ידה כקרנות ברירת מחדל קשה להעריך באופן מדוייק את השפעתו הכוללת של החוזר" נכתב.

 

אמנם אגף שוק ההון טרם פרסם את הפרמטרים כדי לשמור לעצמו גמישות בבחירה אם כי הפרמטר שיוביל הוא דמי הניהול. לפי מגדל "קשה להעריך באופן מדוייק את השפעתו הכוללת של החוזר ואת ההשפעתו על מקפת או על החברה".

 

שלמה אליהו שלמה אליהו צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x