$
מט"ח וסחורות

שר החוץ הסעודי: "אנחנו לא מתכוונים לקצץ בתפוקת הנפט שלנו"

עאדל אל ג'ובייר מחזק את דבריו של שר הנפט הסעודי, ואומר כי צריך לתת לכוחות השוק לקבוע את מחיר הנפט. "הרעיון שנחתוך בתפוקת הנפט בעוד שיצרניות אחרות יגדילו את תפוקתן הוא לא מציאותי. נשמור על הנתח שלנו והמחירים יתאוששו"

שירות כלכליסט 19:0205.03.16

סעודיה תשמור על תפוקת הנפט שלה בעינה והרעיון שתחתוך בתפוקת הנפט בעוד שיצרניות אחרות יגדילו את תפוקתן, "הוא לא מציאותי" - כך אמר היום (שבת) שר החוץ הסעודי עאדל אל ג'ובייר בשיחה עם עיתונאים בפריז. "עמדתנו היא לתת כוחות השוק לקבוע את מחיר הנפט ואנחנו נשמור על הנתח שלנו והשווקים יתאוששו", אמר.

 

דבריו של אל ג'ובייר נאמרים כשברקע עלייה שבועית מרשימה במחירו של הזהב השחור, שטיפס במהלך שבוע המסחר האחרון ב-9.5% למחיר של כ-35 דולר לחבית בבורסת הסחורות בניו יורק.

 

עוד ברקע - לפני כשבוע וחצי אמר שר הנפט של סעודיה, עלי אל-נעימי, כי בחודש מרץ צפוי מפגש של יצרניות הנפט, לצורך דיון באפשרות של הקפאת רמת התפוקה. הוא שב על עמדת ארצו לפיה קיצוץ בתפוקה אינו עומד על הפרק.

מיכלית נפט מיכלית נפט צילום: איי אף פי

 

השר אמר את הדברים לאחר נאום שנשא בוועידה ביוסטון, במהלכו אמר כי לשותפים בתעשיית האנרגיה יש יותר אינטרסים המאחדים אותם מגורמים מפרידים. בנאומו הדגיש אל-נעימי כי סעודיה וארגון אופ"ק לא פועלים במטרה לפגוע בתעשיית פצלי השמן. "בניגוד לשמועות שנפוצו בין כולם, לא הכרזנו מלחמה על תעשיית הפצלים או על כל תעשיית נפט של חברה או מדינה כלשהי. המטרה שלנו אינה נתח שוק", אמר אל-נעימי. 

 

נפט אמריקאי בדרך לאירופה

 

אתמול פורסם, כי רמות מלאי הנפט בארה"ב, שטיפסו לשיא, הובילו לעלייה במספר המשלוחים לאירופה - לאחר שהמחירים הגבוהים ועלויות המשלוח הנמוכות ב"יבשת הישנה" הפכו אותה לאטרקטיבית עבור המוכרים.

 

בסוכנות רויטרס דווח, כי בשבועות הקרובים ייצאו לפחות שלושה משלוחים של נפט גולמי מארה"ב. במקביל, באפריל ובמאי יגיעו ליבשת משלוחים של סוגים שונים של נפט, בראשם WTI. גם איראן החלה למכור נפט לאירופה, בעקבות הסרת הסנקציות.

 

המשלוחים מארה"ב מתאפשרים בעקבות החלטת הקונגרס משלהי השנה שעברה לבטל איסור בן 40 שנה על ייצוא נפט. מאז ביטול האיסור, כבר הגיעו לאירופה ולאגן הים התיכון כמה משלוחים של נפט, כך לפי רויטרס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x