שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

אחרי 100 שנה: ברקליס יוצא מאפריקה

זאת אחרי שנה שבה רשם הבנק הבריטי הפסד של 394 מיליון ליש"ט. במקביל הודיעו בבנק על קיצוץ הדיבידנד ועל תוכנית רחבה לארגון מחדש

שירות כלכליסט 11:2301.03.16

הבנק הבריטי ברקליס דיווח על ירידה של 8% ברווח לפני מס עבור 2015, שעמד על 2.1 מיליארד ליש"ט (2.9 מיליארד דולר). בעקבות זאת הכריז הבנק על המשך תכנית הארגון מחדש, קיצץ את הדיבידנד לשנה הנוכחית והודיע לאחר יותר מ-100 שנה כי הוא מתכנן למכור את הפעילות באפריקה. אחרי מס סיים הבנק את 2015 עם הפסד של 396 מיליון ליש"ט.

 

על פי ההכרזה של ברקליס, הכוונה היא לפשט את המבנה העסקי לשתי חטיבות אחיות: ברקליס בריטניה, שתתמקד רק בפעילות בבריטניה, ולברקליס קורפורט אנד אינטרנשיונל (Barclays Corporate and International).

 

"האתגר שעומד לפנינו הוא לצמצם את הנכסים שאינם קשורים לעסקי הליבה שלנו כחלק מהמאמצים לפשט את המודל העסקי של ברקליס", מסר המנכ"ל ג'ס סטאלי. הוא הוסיף כי הבנק צריך גם "לשים את נושאי ההתנהלות שלנו והבעיות המשפטיות מאחורינו".

 

הבנק חילק דיבידנד של 6.5 פני עבור כל מניה לשנת 2015, אך הודיע כי יקצץ השנה את הדיבידנד ל-3 פני למניה. בעקבות פרסום התוצאות, המניות של הבנק הנסחרות בלונדון, פתחו את המסחר בירידות של 7%. עוד נמסר מהבנק כי בחטיבת ההשקעות אינם מצפים לביצועים חזקים עבור הרבעון הראשון של השנה.

 

סטאלי נכנס לתפקיד בדצמבר. המינוי של בנקאי שעבד 34 שנים בג'י.פי.מורגן ולאחר מכן שלוש שנים בקרן הגידור האמריקאית בלו מאונטיין קפיטל, נתפס על ידי מרבית המשקיעים כסימן לכך שבברקליס מתכוונים להעביר את ההתמקדות לחטיבת ההשקעות, שספגה קיצוצים רבים תחת המנכ"ל הקודם אנטוני ג'נקינס. עם זאת, סטאלי הוסיף היום כי הבנק מתכוון להמשיך להפחית את מספר העובדים "בקצב מדוד". "היעד שלנו הוא להפחית את העובדים למספר שניתן לשלוט עליו", הסביר.

 

סטאלי הוסיף כי הכלכלה העולמית מנווטת ב"מים לא מוכרים", בעודה מתמודדת עם הטלטלה הנוכחית בשווקים ושיעורי ריבית שליליים, שאומצו על ידי הבנקים המרכזיים בניסיון לעודד צמיחה. "זו אווירה מורכבת ביותר במונחים של מדיניות מוניטרית, שכן אנחנו מנווטים במים לא מוכרים. הבנקים המרכזיים ברחבי העולם נקטו בפעולות יוצאות דופן, ולדעתי יש רצון עז לחזור לשגרה".

 

ברקליס ברקליס צילום: בלומברג

בטל שלח
    לכל התגובות
    x