$
בורסת ת"א

קרן ההשתלמות אלטשולר - שיאנית המינוסים בינואר

על רקע הירידות המתמשכות בשוקי ההון בעולם הניבו קרנות ההשתלמות בינואר תשואה שלילית ממוצעת של 1.4% ומחקו כמעט לגמרי את התשואות החיוביות של 2015. הקרן הפחות גרועה מכולן היתה ילין לפידות כללי עם 0.74%-. נועלת את הטבלה אלטשולר שחם עם תשואה שלילית של 1.88%

אורן פרוינד 12:3917.02.16

חודש ינואר היה אחד הגרועים של קרנות ההשתלמות. בעקבות הירידות בשוקי ההון בעולם הן רשמו בחודש שעבר ירידה ממוצעת של 1.4% ופתחו את השנה ברגל שמאל. הירידות כמעט מחקו את התשואות החיוביות ב־2015, והתשואה הממוצעת ב־12 החודשים האחרונים עומדת על 0.1% בלבד. התשואה המצטברת הממוצעת לשלוש שנים בכל הקרנות היא על 16.8%.

את התשואה הפחות גרועה מכולן הניבה בינואר קרן ההשתלמות ילין לפידות כללי עם מינוס 0.74%. מדובר בקרן חדשה בדירוג "כלכליסט", שנכנסה אליו לאחר שעברה בגודלה את קרן ההשתלמות א' שנמדדה בעבר. ב־12 החודשים האחרונים הניבה ילין לפידות כללי תשואה מצטברת של מינוס 0.14%, ובשלוש השנים האחרונות תשואה מצטברת של 19.87%. את התשואה הגרועה ביותר בינואר רשמה קרן ההשתלמות הכללית של אלטשולר שחם עם תשואה שלילית של 1.88%.

 

אחרי ילין לפידות ניצבת ברשימה קרן ההשתלמות של אנליסט עם תשואה שלילית של 1.27% ותשואה מצטברת של 2.42% ב־12 החודשים האחרונים. הקרן של אנליסט עברה שינוי בינואר, שכן בעקבות תקנות האוצר אוחדו הקרנות א' וב' לקרן השתלמות אחת.

 

 

מנהל ההשקעות הראשי באנליסט נעם רוקח הסביר ל"כלכליסט" כי "פברואר הוא המשך ישיר לינואר — מימוש ברכיבי סיכון דוגמת מניות ואג"ח חברות. אנו היינו חשופים פחות לאג"ח בסיכון גבוה ולאפיקים שנפגעו יותר, דוגמת מניות באירופה ובנקים אירופיים. פתיחת השנה היא שלילית בשל החששות מהאטה בסין, מכך שמערכת הבנקאות האירופית לא הבריאה מספיק ועדיין רגישה לזעזועים, ומכך שהבנקים המרכזיים מיצו את הצעדים המוניטריים".

 

עוד אמר רוקח כי "לדעתי, מצב הבנקים בעולם טוב בהרבה מכפי שהיה ב־2008, הלימות ההון גדלה והרגולציה חזקה הרבה יותר. כמו כן, בניגוד ל־2008 שבה ליהמן ברדרס נפל בהפתעה, היום אם נוצרת בעיה — נניח דויטשה בנק — היא מסומנת ואפשר לטפל בה מבעוד מועד. המעבר לריבית שלילית בחלק מהמדינות מייצר אנומליה וכרוך בלא מעט סיכונים, ואני חושב שמלחמת המטבעות מתחילה להטריד יותר ויותר את המשקיעים. בראייה הרחבה עולם הריבית יישאר נמוך, ייתכן אף שלילי, במדינות נוספות. אם יימשכו המימושים, עשויה להיווצר הזדמנות השקעה במניות. למי שמסתכל לטווח הארוך, חברות הקשורות לסחורות ובנקים אמריקאיים במחירי שפל עשויים להתברר כהשקעה טובה. עולם הריביות ימשיך להיות נמוך, ואני מאמין שהמימושים יימשכו. אם כן, הרי שמדובר בהזדמנות קנייה".

 

נועם רוקח, אנליסט נועם רוקח, אנליסט

 

קרן השתלמות נוספת שהניבה תשואה נאה לעומת המתחרות היא הכללית של אקסלנס עם תשואה שלילית של 1.34% בינואר. ב־12 החודשים האחרונים אקסלנס הניבה תשואה שלילית של 1.35%, ובשלוש שנים היא רשמה תשואה מצטברת של 18.67%.

 

רונן מטמון, מנהל חיסכון ארוך טווח באקסלנס, הסביר ל"כלכליסט": "ראינו בינואר ירידות בכל השווקים, ושוק המניות הישראלי הוא דפנסיבי. הוא עשה עודף תשואות על פני השווקים האחרים. היינו יותר באג"ח הממשלתית השקלית שנפגעה פחות, והחשיפות שלנו לשוק המניות הישראלי תרמו מאוד. לדעתי, השווקים ימשיכו להיות תנודתיים גם בהמשך השנה. עד שהשוק יבין כי הורדת ריבית בארה"ב אינה על הפרק ואף יותר מכך, השווקים ימשיכו להיות תנודתיים עם מגמה כלפי מטה. כרגע השוק מתמחר שיהיו עליות ריבית, אבל אני לא חושב שזה יקרה. הריבית בישראל לא תעלה בשנת 2016, וייתכן אף שייעשו צעדים מרחיבים נוספים. אנחנו בינתיים לא משנים מדיניות, כי אנחנו נמצאים בפוזיציות שמרניות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x