$
בורסת ת"א

חזרו לבורסה: משקיעים זרים רכשו מק"מ ב-310 מיליון שקל בדצמבר

זאת לעומת מימושים של 730 מיליון שקל במלוות קצרות המועד בחודשיים שלפני כן. הסיבה האפשרית - העלאת הריבית בארה"ב בדצמבר

מיקי פלד 12:1007.02.16

המשקיעים הזרים בבורסה בתל אביב חזרו בדצמבר האחרון לרכוש מק"מים לאחר מימושים בחודשים שלפני כן. על פי הודעת החטיבה למידע וסטטיסטיקה בבנק ישראל מהיום, בדצמבר השקיעו נטו תושבי חוץ כ-310 מיליון דולר במק"ם, לעומת מימושים נטו של 730 מיליון דולר באוקטובר-נובמבר. אחת הסיבות האפשרויות לכך היא העלאת הריבית של הפד האמריקאי בדצמבר, שלקראתה מימשו המשקיעים הזרים נכסים בישראל כדי לקנות את הנכסים המקבילים בארה"ב, ולאחר מכן רואים חזרה של המשקיעים הזרים לבורסה הישראלית. בכל מקרה, בשנת 2015 כולה עדיין מדובר על יציאה של המשקיעים הזרים מהמק"ם הישראלי, עם מימושים של 720 מיליון דולר.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג נגידת בנק ישראל קרנית פלוג

 

בשוק האג"ח הממשלתי נרשמה תופעה הפוכה, אם כי בהיקפים קטנים הרבה יותר. באג"ח ממשלתי, בעיקר זה השקלי לטווח בינוני, נרשמו מימושים נטו של 30 מיליון דולר לאחר רכישות של 140 מיליון דולר בחודשיים שלפני כן, כאשר המסחר התמקד גם כן באג"ח שקלי לטווח בינוני.

 

בצד החיובי בדצמבר נראה שהמשקיעים חזרו אל הבורסה, גם אם עדיין לא במספרים גדולים. אחרי השקעה של 61 מיליון דולר בלבד בנובמבר ופחות מזה באוקטובר, החודש האחרון של השנה שעברה הסתיים עם השקעה של 120 מיליון דולר של משקיעים זרים במניות ישראליות בבורסה בתל אביב. ישנה אפשרות שמדובר במעין ראלי סוף שנה שלא מייצג את המגמה של החודשים האחרונים, אך כנראה שתשובה לגבי חזרתם או אי חזרתם של המשקיעים הזרים לבורסה בתל אביב לא תינתן לפחות עוד כמה חודשים, אחרי שגם השווקים עצמם יתייצבו ויחזרו למצב נורמלי ככל הניתן. בסיכום 2015 כולה השקיעו תושבי חוץ נטו במניות ישראליות סחירות כ-1.7 מיליארד דולר.

 

כמו כן, המשקיעים הזרים הגדילו גם את השקעתם הישירה בישראל דרך המערכת הבנקאים והשקיעו 720 מיליון דולר בדצמבר, לאחר נובמבר שחון יחסית עם השקעות בגובה כמחצית מאלו של נובמבר. המספרים של דצמבר בפרמטר הזה תואמים את אלו של אוקטובר. לעומת המשקיעים הזרים, משקיעים ישראלים השקיעו בדצמבר לא פחות ממיליארד דולר בחו"ל, בעיקר בענף התעשייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x