בורסת ת"א

מנכ"ל דלק על עסקת הפניקס: "הסינים להוטים לסגור את העסקה"

אסי ברטפלד התייחס היום לראשונה לפרשת היעלמותו של יו"ר פוסון שהביאה להקפאת המכירה של חברת הביטוח: "העסקה היתה נסגרת אילולא האירוע - שרק הגביר את המוטיבציה של הסינים"

אורן פרוינד 12:4427.12.15

בכנס האנליסטים של קבוצת דלקהתייחס היום (א') לראשונה המנכ"ל אסי ברטפלד לעסקת המכירה של חברת הביטוח הפניקסשבשליטת (52.3%) הקבוצה - עסקה שהוקפאה ברגע האחרון.  "העסקה הייתה גמורה לגמרי כולל מועד הקלוזינג. כל הפרטים הטכניים של הכסף נסגרו עם דיו דילגי'נס (בדיקות נאותות) מפורט ביותר. היו עשרות אנשים שבדקו את החברה מלמעלה ומלטה. אילולא מה שקרה זה היה נסגר ללא ספק" קבע ברטפלד.

 

מה שטרפד את העסקה של דלק למכירת השליטה (52.3%) בהפניקס לקבוצת פוסון הסינית תמורת 1.8 מיליארד שקל, היה היעלמותו המסתורית של יו"ר פוסון גואו גואנצ'אנג. שבוע לאחר ההיעלמות המסתורית הסתבר כי גואנצ'אנג נעצר על ידי הרשויות הסיניות ונחקר בנוגע לעסקיו הפרטיים. מאז החקירה, הממונה על הביטוח ושוק ההון דורית סלינגר החליטה לשקול שוב מחדש להעניק היתר שליטה לפוסון.

 

יו"ר פוסון גואו גואנגצ'אנג יו"ר פוסון גואו גואנגצ'אנג צילום: בלומברג

 

מה דעתך על מניית הפניקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

למרות ההתפתחויות השליליות, ברטפלד עדיין סבור כי ישנו עוד סיכוי לסגור את העסקה. "הסינים היו בשבוע שעבר בארץ. הם מאוד להוטים לסגור את העסקה. דווקא כל האירוע האחרון הזה הגביר להם את המוטיבציה לעשות קלוזינג. חלקם היו בירושלים ונפגשו עם הממונה. שבוע הבא הם יחזרו שוב ואנחנו נשב איתם. אני מאוד מקווה שנסגור את העסקה. אני מזכיר שחתמנו על העסקה לפי ההון העצמי שלנו בשנת 2014 שהוא די דומה להון העצמי שלנו בשנת 2015 . אני לא רוצה להיות נביא אבל אני מניח שחברות הביטוח יציגו רבעון רביעי טוב וזה בטח ישפיע לחיוב על העסקה", אמר ברטפלד.

 

חברה נוספת שדלק מנהלת בימים אלו מו"מ לקראת מכירה, היא חברת הנדסת התפלה (IDE) שבה היא מחזיקה במשותף (50%) עם חברת כיל. לגבי מכירת הנדסת התפלה ציין ברטפלד כי נבחנת אפשרות לחלק את המכירה לשני חלקים. "דלק בוחנת בימים אלו למכור את פעילות הנדסת התפלה במפוצל. להפריד את הפעילות בישראל ולמכור אותה בנפרד מהפעילות בחו"ל".

 

ברטפלד התייחס גם להנפקה של חברת דלק בבורסת לונדון שהייתה אמורה לצאת לפועל בתחילת שנת 2015 והוקפאה לאור הירידות החדות במחיר הנפט. "דלק התחילה תהליך בשנת 2014 להירשם בלונדון ברשימה הראשית. כבר היה לנו תשקיף והכל היה מוכן. קרה מה שקרה בדצמבר שנה שעברה והבנו שאי אפשר ללכת לשוק ההון בשלב זה. אנחנו עדיין רוצים להיות שם. יש לנו רצון להיות חברה בינלאומית גדולה שעובדת בשעות שנוחות לאנליסטים בחול ואנו נמשיך לקדם את ההנפקה", אמר מנכ"ל דלק.

 

אסי ברטפלד אסי ברטפלד צילום: עמית שעל

 

מנכ״ל דלק קידוחים יוסי אבו הציג את תכנית העבודה של שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר לשנת 2016. ״במהלך השנה הקרובה נפעל לקדם עמידה בשורה של אבני דרך - מחתימה על חוזי ייצוא אזוריים, קבלת מימון ואופטימיזציה של תכניות הפיתוח, כאשר היעד הוא קבלת החלטת השקעה לפיתוח לווייתן והרחבת פרויקט תמר בהקדם האפשרי״.

 

״אנו ניצבים בפני הזדמנות אזורית ייחודית - בשנת 2016 יחל ייצוא הגז הישראלי לירדן, אל מפעלי ים המלח הירדניים, ויונחו היסודות לביסוס משק הגז הישראלי והאזורי לעשרות השנים הקרובות, תוך הבטחת ביטחון אנרגטי למדינת ישראל״, הוסיף אבו.

 

יו״ר דלק קידוחים ומנכ״ל אבנר גדעון תדמור סקר את ההתפתחויות בתעשיית האנרגיה הגלובלית. לדבריו, ״השינויים בשוק האנרגיה העולמי והצניחה במחיר הנפט מייצרים הזדמנות השקעה ייחודית וחד פעמית לקבוצת דלק ולשותפויות, בישראל ובעולם. עכשיו הזמן להיערך לשינוי במגמת מחירי הנפט, לפעול לקידום תכניות הפיתוח בישראל ולייצוא הגז ולקידום החזון של הפיכת קבוצת דלק לשחקן אנרגיה בינ״ל תוך ניצול ההזדמנויות לרכישת נכסי נפט בחו״ל״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x