$
שווקי חו"ל

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות חדות על רקע הצניחה בנפט; יאהו צללה ב-5%

דאו ג'ונס נחלש ב-1.8%, נאסד"ק ירד ב-2.2%, ו-S&P 500 איבד 1.9% מערכו. ברקע למסחר - הצניחה החדה במחיר הנפט לשפל של 7 שנים, מתחת ל-36 דולר לחבית. ענקיות הכימיה דאו כימיקל ודופונט נחלשו ב-2.8% וב-1.6% בהתאמה, לאחר הודעת המיזוג ביניהן בשווי 130 מיליארד דולר. המכירות הקמעונאיות וסנטימנט הצרכנים עלו, אך פחות מהצפי

גיל קליאן 23:0211.12.15

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

 

יום מסחר סוער בוול סטריט. לאחר שאתמול, סיימו המדדים בעליות קלות, ננעל הערב (ו') המסחר בירידות השערים היומיות החדות ביותר שנרשמו מאז ה-28 בספטמבר בכל שלושת המדדים המובילים; מדד דאו ג'ונס נחלש ב-1.8%, נאסד"ק ירד ב-2.2%, ו-S&P 500 איבד 1.9% מערכו. בסיכום שבועי, מדד S&P 500 רשם את הירידה החדה ביותר שלו מאז חודש אוגוסט האחרון. מדד דאו ג'ונס איבד השבוע 3.3%.

 

 

ברקע למסחר, המשך הירידות בשוקי הסחורות ובפרט בנפט. הנפט הגולמי מסוג WTI, שסגר אתמול מתחת ל-37 דולר לחבית, המשיך לאבד גובה היום וירד מתחת למשוכה הפסיכולוגית של 36 דולר לחבית. מחיר הזהב השחור ירד היום ב-3.1% ונקבע על 35.62 דולר לחבית - ירידה של 11% בסיכום שבועי. הירידה השבוע היא הירידה השבועית החדה ביותר שנרשמה מתחילת השנה. מדובר במחירי שפל של שבע שנים שלא נראו מאז חודש דצמבר 2008. הירידות מעיבות על חברות הקידוחים, וכן על כל סקטור המכרות והמחצבים.

 

המחירים נפלו במהלך השנה האחרונה, לאחר שארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) לא הצליח לקבוע היקף תפוקה מקסימלי. היצואנית של אופ"ק שאבו בנובמבר כמות נפט גבוהה בהיקף שלא נראה מאז סוף 2008 - כ-31.7 מיליון חביות ליום. בבנקים כמו גולדמן זאקס העריכו כי המחירים אף עלולים לרדת לרמה של 20 דולר לחבית, כשתתחיל בעיה של אחסון כמויות הנפט מיותרות. גם הסרת הסנקציות מעל איראן עשויה לתרום להגדלת המלאי.

 

בסוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) טוענים, כי "האסטרטגיה הסעודית עובדת" - הכוונה לסירובה של ריאד להגביל את התפוקה ולעצור את צניחת מחירי הנפט, בניסיון לשמור על נתח השוק שלה ולפגוע ביצרניות פצלי השמן בארה"ב.

 

אסדת קידוח נפט בטקסס, ארה"ב אסדת קידוח נפט בטקסס, ארה"ב צילום: בלומברג

 

עוד ברקע למסחר היום בוול סטריט, העלאת הריבית הצפויה של הפד החודש. המשקיעים ממשיכים לעקוב אחרי נתוני המאקרו שמתפרסמים, אך ההערכות הן כי יידרש שינוי מגמה של ממש על מנת להפוך את הציפיות להעלאת ריבית כבר בפגישת הפד הקרובה.

 

הזהב עלה היום ב-0.4% למחיר של 1,075.7 דולר לאונקיה, והתאושש מהירידות אמש. עם זאת, בסיכום שבועי נחלשה המתכת הזהובה בשיעור של 0.8%. מדובר בשבוע השביעי מתוך שמונה השבועות האחרונים שבו יורד מחיר הזהב. 

 

מאקרו

 

בשעה 15:30 פורסם מדד המחירים ליצרן, והוא עלה ב-0.3%, בעיקר בזכות עלייה במגזר השירותים, בעוד שהצפי היה לירידה של 0.1% לאחר ירידה של 0.4% בחודש הקודם. מדובר בעלייה החדה מאז חודש יוני. בסיכום שנתי מדובר בירידה של 1.1%, לעומת ירידה של 1.6%. בניכוי סעיפים כמו אנרגיה ומזון המדד עלה ב-0.1%. בסיכום שנתי מדד הליבה עלה  ב-0.3%.

 

באותה שעה פורסם גם נתון המכירות הקמעונאיות, שם נרשמה עלייה של 0.2%, בעוד שהצפי היה לעלייה של 0.3%. בניכוי מכירות הרכב מדובר בעלייה של 0.4%.

 

בשעה 17:00 פורסם סנטימנט הצרכנים של מישיגן. המדד עלה בחצי אחוז לרמה של 91.8 נקודות, ופספס את התחזיות המוקדמות שצפו כי יעמוד על 92 נקודות.

 

מניות במרכז

 

חברות הענק דופונט ודאו כימיקלים אישרו את כוונת המיזוג שלהן  בעסקת ענק שתיצור בעלת שווי שוק של 130 מיליארד דולר. החברה החדשה תיקרא דאודופונט (DowDuPont) ותפעל על מנת להתפצל ל-שלוש חברות בורסאיות נפרדות שירכזו כל אחת את פעילות חברות הענק בתחומי החקלאות, חומרים מיוחדים ומוצרים מתמחים. המיזוג צפוי לחסוך עלויות של 3 מיליארד דולר בשנה, וצפוי להסתיים במחצית הראשונה של 2016.

מה דעתך על מניית APPLE:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

פורד מתחילה לייצר תחרות לחברת המכוניות החשמליות טסלה: החברה הודיעה כי תייצר גירסה חשמלית לדגם הפוקוס שתוכל לנסוע 160 ק"מ בהטענה בודדת - טווח גבוה יותר מכל הדגמים החשמליים המוצעים כיום בשוק. ייצור הפוקוס החשמלית יחל לקראת סוף 2016.

 

מתגברות ההערכות כי חברת מצלמות האקסטרים GoPro יכולה להפוך ליעד רכישה עבור אפל. שני אנליסטים כבר מחזיקים בדעה זו, ואחד מהם ציין ביום חמישי כי גו פרו תתאים לעולם המוצרים של אפל "כמו כפפה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x