$
מט"ח וסחורות

הירידות יתחזקו? צפי לעודף היצע בשוק הנפט עד סוף 2016 לפחות

כך לפי דו"ח סוכנות האנרגיה הבינלאומית, המציינת כי מדינות אופ"ק מפגינות "נחישות מחודשת" למקסם את תפוקתן

בלומברג 13:0111.12.15

עודף ההיצע בשוק הנפט צפוי להתקיים עד סוף שנת 2016 לפחות, כשהביקוש לנפט מאט ומדינות אופ"ק מפגינות "נחישות מחודשת" למקסם תפוקה - כך מדווחת סוכנות האנרגיה הבינלאומית בדו"ח החודשי שלה המתפרסם היום (ו').

 

 

 

הסוכנות ציינה כי חברות אופ"ק הורידו במידה משמעותית את ההגבלות על ייצור הנפט בפגישתן ב-4 בדצמבר, והן מפגינות נחישות גדולה אף יותר לשמור על רמת מכירות ללא שינוי גם נוכח הירידה במחירים בשל הצפת השוק. עוד מצויין כי המלאים בעולם צפויים להמשיך ולגדול ברגע שאיראן תשוב לייצא נפט לאחר השלמת ההסכם לביטול הסנקציות עליה.

 

 

 צילום: אי פי איי

 

מחירי הנפט צנחו לרמתם הנמוכה ביותר מזה שש שנים - לפחות מ-37 דולר לחבית נפט מסוג WTI במסחר אתמול. זאת לאחר שאופ"ק, האוחזת כ-40% משוק הנפט הגלובלי, הודיעה כי תמשיך לשאוב כמויות גדולות ממגבלת הייצור הקודמת. החברה החזקה בארגון, סעודיה, מכוונת את האסטרטגיה שלה להפעלת לחץ על תעשיית הפקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב באמצעות הורדת המחירים.

 

ביטול יעדי הייצור מצד אופ"ק לא מתפרשים בהכרח כפתיחה של הברזים מצד הארגון וחברותיו החזקות ביותר - סעודיה ועיראק - כבר שואבות הרמות הקרובות לשיא. הארגון לא צפוי להגדיל כמויות עד שאיראן תשלים את ההסכם לגבי תוכנית הגרעין שלה מה שיביא להסרת הסנקציות על ייצור נפט גולמי. שובה של איראן לזירה תסייע מן הסתם להגדלת מלאי הנפט בהיקף "מרשים" של 300 מיליון חביות, כך לפי הסוכנות. אולם הגידול במלאים צפוי להאט בשנה הבאה למחצית מהקצב ב-2015 בעוד ההיצע מצד מדינות שאינן חברות באופ"ק מידלדל והביקוש נותר ברמה המאפשרת את ספיגתם של העודפים.

 

 

 

בדו"ח נכתב כי "ישנן עדויות לכך שהאסטרטגיה של סעודיה מתחילה לפעול. מחירים מתחת ל-50 דולר בבירור דוחפים החוצה מהשוק את הנפט שלא מגיע מאופ"ק". הייצור ממדינות מחוץ לאופ"ק יקטן ב-600 אלף חביות ליום בשנה הבאה, לעומת גאות של 2.5 מיליון חביות ליום ב-2014 - כך על פי תחזיות הסוכנות. הדרישה הגלובלית לנפט תעמוד על 1.2 מיליון חביות ליום ב-2016 לעומת שיא של 5 שנים של 1.8 מיליון חביות השנה, בעוד התמריץ של המחירים הנמוכים מתפוגג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x