בורסת ת"א

"כשחברי הבורסה הם גם הבעלים זה כמו שועל בלול התרנגולות"

סגן יו"ר בורסת נאסד"ק, סנדי פרוכר אמר בביקור בישראל: "יש מגעים עם בורסת ת"א, אולם בשלב זה אין כוונה למזג בין הבורסות"

גולן חזני 23:0706.12.15

שר האוצר משה כחלון נפגש בניו יורק לפני כשבועיים עם ראשי בורסת נאסד"ק, כשבין הנושאים שעלו על הפרק היה שיתוף הפעולה בין הנאסד"ק לבורסה בתל אביב. סנדי פרוכר, סגן יו"ר הנאסד"ק שאחראי בין השאר על קשרי העבודה שלה עם בורסות בעולם, הוביל את הפגישה עם כחלון ובתדרוך עיתונאים שנערך היום (א') במהלך ועידת ישראל לעסקים, אמר בנוגע למגעים בין שתי הבורסות כי אכן מתקיימים כאלו, אם כי בשלב זה אין כוונה למזג בין הבורסות.

 

פרוכר הצטרף לנאסד"ק בשנת 2008 לאחר ששימש כיו"ר ומנכ"ל הבורסה בפילדלפיה (PHLX) והוביל בהצלחה את השינוי המבני של הבורסה ואת מיזוגה עם בורסת נאסד"ק. "בשיחה הדגיש כחלון בפנינו את החשיבות הגדולה שהוא רואה בגלובליזציה של שוק ההון הישראלי, ולצורך להשאיר את מרכז פעילותן של חברות הטכנולוגיה בישראל במקום להעתיק פעילותן לחו"ל. הוא הביע דאגה מהתופעה של חברות ישראליות רבות שיוצאות לחו"ל ושכתוצאה מכך מדינת ישראל מפסידה תעסוקה וצמיחה, ושאל איך אפשר להביא הון זר לארץ, אבל לא כדי לרכוש חברות, אלא להשקיע בהן ולהבטיח את הישארותן בישראל", אמר פרוכר.

 

סנדי פרוכר סנדי פרוכר צילום: עמית שעל
 

הרעיון של מיזם משותף בין הבורסה בת"א לנאסד"ק מתיישב עם הרעיון של שינוי מבני בבורסה בת"א והוא נדון היום במשרד האוצר. ההצעה לשינוי המבני בבורסה כוללת, בין השאר, הפרדה בין בעלות לחברות ועל כן מחייבת את הבנקים למכור אחזקות מעל ל-5%, מבטלת את המקום המוקנה בדירקטוריון ל-5 הבנקים הגדולים, ומקנה סמכויות אכיפה לרשות ני"ע ובכלל זה פיקוח על עמלות מסחר ועל היכולת לחלק דיווידנדים. "המהלך של השינוי המבני הוא מהלך מתחייב ושהוכיח את עצמו בכל הבורסות בעולם שעברו אותו כגורם להתייעלות ולרוח יזמות, שמעוניינים בגוף רווחי. בורסות שלא יעברו את השינוי המבני לא יהיה להן קיום. המצב הקיים בו חברי הבורסה הם גם הבעלים הוא מצב שדומה לשועל בלול תרנגולות".

 

"אני מאמין ששיתוף פעולה בין הבורסות יכול להיות game changer ולשנות את המצב הנוכחי בשוק ההון הישראלי. למיטב הערכתי, יש כיום חלון הזדמנויות מיוחד לקדם במשותף שוק חדש שעונה לצרכים של חברות צמיחה וטכנולוגיה בשלבים שלפני רישום אפשרי בנאסד"ק. אני מאמין שהשוק החדש הזה יכול להיות שוק אטרקטיבי וייחודי עבור חברות ישראליות, ובפרט חברות בצמיחה וחברות הייטק, ויגדיל את הנראות שלהן בפני משקיעים גלובליים, שכבר מגלים עניין רב בישראל. נאסד"ק היא בורסה תחרותית הפועלת בסביבה מאוד מאתגרת. אנחנו מחפשים כל הזמן הזדמנויות חדשות ומנועי צמיחה נוספים. בהתחשב בעובדה שכמעט 20% מהחברות הזרות בנאסד"ק הן ישראליות, נאסד"ק בהחלט רואה בישראל פוטנציאל צמיחה חשוב לעתיד", אמר פרוכר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x