$
מט"ח וסחורות

היורו מזנק ב-1.7% לרמה של 4.17 שקלים אחרי הודעת דראגי

הדולר נחלש ב-0.8% ל-3.85 שקלים; הבנק האירופי הוריד את הריבית על הפיקדונות למינוס 0.3%; אייל כהן, מנכ''ל שיא קפיטל על התחזקות היורו למרות הורדת הריבית: "השוק התאכזב משיעור ההורדה"

מיקי גרינפלד 17:0403.12.15

הודעת הריבית של הבנק האירופי העבירה את היורו לחיובי - היורו עולה ב-1.7% לשער של 4.17 שקלים, הדולר יורד ב-0.8% ונסחר ב-3.85 שקלים. היורו בעולם מזנק ב-2.2% ונסחר ב-1.09 דולרים.

 

היורו היציג ירד ב-0.2% ונקבע על 4.1 שקלים

הדולר היציג עלה ב- 0.2% ונקבע על 3.88 שקלים

 

"האירו ימשיך ויתחזק בבחינת תיקון למגמת ההיחלשות של הימים האחרונים"

אייל כהן מנכ''ל שיא קפיטל: "הבנק המרכזי האירופאי הודיע כי הוא מוריד את שיעור הריבית , בגוש האירו ב-0.1% לריבית של מינוס 0.3%. בשוק מעריכים כי נגיד הבנק המרכזי יודיע היום בשעה 15:30 שעון ישראל על עוד צעדים , להמרצת כלכלת הגוש האירופי.

 

לעיתים אנו רואים כיצד מתנהגים המטבעות השונים שלא על פי ספרי הכלכלה המסורתיים. לדוגמא בהורדת הריבית הנוכחית קפץ האירו באחוז מיד עם ההודעה, זאת בניגוד למצופה שייחלש. ההסבר לכך טמון בציפיות המשקיעים בשוק. הבנק המרכזי הודיע על הפחתת ריבית בשיעור שהיה צפוי בשוק, ללא הפתעה מיוחדת, והדבר הוביל לקנייה מחודשת של המטבע האירופאי, בבחינת אכזבה מסוימת משיעור ההורדה (יש אשר שציפוי להורדה בשיעור גדול יותר) ו/או מימוש רווחים – פעולה אשר הובילה להתחזקות המטבע האירופאי. אני מעריך כי האירו ימשיך ויתחזק בבחינת תיקון למגמת ההיחלשות של הימים האחרונים."

 

 

על פי ההערכות, הבנק האירופי היושב בפרנקפוררט יבצע הרחבה נוספת של מדיניותו המוניטארית, באמצעות הגדלת תוכנית רכישות האג"ח - אם בהגדלת הסכום החודשי ואם באמצעות הארכת תקופת התוכנית - והורדת הריבית על הפקדונות מרמה של מינוס 0.2% למינוס 0.3%. הריבית הבנקאית צפויה להיוותר ברמתה הנוכחית, 0.05%.

 

במקביל, יו"ר הפד ג'נט ילן נתנה אתמול חיזוק להערכות לפיהן הבנק יעלה את הריבית בישיבתו הקרובה (16 בדצמבר). ילן אמרה שהיא מצפה שהמשק ימשיך לצמוח מעבר לתחזיות ושתוספת של מקומות עבודה תתרום לעליית האינפלציה לכיוון היעד השנתי של 2%. ילן אישרה שהפד שקל להעלאת ריבית כבר בחודש ספטמבר, אבל מהומה בשוק הפיננסי מכיוונה של סין עיכבה את המהלך.

 

 צילום: בלומברג

 

בחודש ינואר האחרון הכריז דראגי על השקת הקלה כמותית (QE - Quantitative Easing)- תוכנית רכישות אג"ח ממשלתיות של 60 מיליארד יורו בחודש (69 מיליארד דולר) עד ספטמבר 2016. סכום הרכישות הכולל של התוכנית עומד על 1.26 טריליון דולר, 1.1 טריליון יורו.

 

במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית של אוקטובר אישר נשיא הבנק האירופי כי היקף תוכנית ההקלה הכמותית הנוכחית ייבחן מחדש בישיבה של דצמבר, ויותר מרמז לכך שהוא צפויה לגדול. "תוכנית הרכישות מתאפיינת בגמישות, במובן שניתן להתאים את היקפיה, מרכיביה ותקופת הפעלתה", אמר דראגי, והוסיף: "אנו מוכנים לפעולה במידה שיידרש, ואנו נכונים לפעול באמצעות שורה שלמה של כלים מוניטריים", אמר אז דראגי.

 

בכך מגיעה הכלכלה העולמית אל צומת שלא היתה בו כבר שנים: הבנק האירופי המרכזי צפוי לנקוט מדיניות מרחיבה עוד יותר, ואילו הפדרל ריזרב האמריקאי צפוי להתחיל להעלות את הריבית בהמשך החודש, אחרי שבע שנים שהיא נמצאת ברמה אפסית, כלומר להדק את המדיניות שלו. התוצאה, חוץ מכאב ראש בבנק ישראל, אמורה להיות ירידה נוספת של שער היורו מול הדולר, ויש המדברים גם על ירידה של היורו אל מתחת לדולר אחד (מ־1.058 דולר אתמול).

 

 

הציפייה של השווקים להכרזה של דראגי כבר שלחה את שער היורו מטה. בשבועות האחרונים הוא נחלש גם אל מול השקל לרמות שלא נראו מאז תחילת העשור הקודם - אתמול עמד שער היורו על 4.099 שקלים, שפל של כמעט 14 שנה. במובן מסוים המגמה הזאת מסנדלת את דראגי, שאינו יכול להרשות לעצמו לאכזב את השווקים. סכנת הדפלציה אמנם כבר אינה מאיימת על אירופה, והכלכלה של היבשת מפגינה סימני התאוששות - לכאורה אין צורך בעוד צעדים מרחיבים עכשיו - אבל נראה שהבנק האירופי המרכזי יעדיף לפעול בכל זאת, ולא להסתכן בהיפוך המגמה של החודשים האחרונים.

 

"מאז שדראגי רמז לראשונה על איזשהו מהלך חדש של הבנק היירו פוחת בלמעלה מ-7% מול הדולר, החוזים העתידיים על הריבית מתמחרים הפחתה של 15-10 נ"ב בריבית, ה-DAX רשם תשואה של מעל 13% (לעומת 5.1% ב-S&P500) ועקום התשואות בגרמניה ירד בלמעלה מ-10 נ"ב. כפי שההיסטוריה הקצרה מלמדת אותנו, מהלכים כאלו מסתיימים בד"כ כאשר הבנק המרכזי מכריז באופן רשמי על התוכנית (הרחבה כמותית, הפחתת ריבית, רכישות מט"ח וכו') כך שאם דראגי לא רוצה לראות את המגמה מתהפכת הוא צריך להפתיע את השווקים לטובה ולפזר להם מספיק פירורים כדי שאלו ימשיכו לעקוב אחרי ההבטחות שלו", אומר אורי גרינפלד, כלכלן ראשי בפסגות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x