שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מגה התרסקות - קריסה של 38% במכירות מגה ברבעון, וצניחה של 15.7% בסניפים זהים

החברה אם אלון רבוע כחול מטילה ספק ביכולתה להציל את מגה בטענה שהרשת צריכה תמיכה פיננסית מעבר להתחייבותה לתמוך בה. במהלך הרבעון הגיעה הרשת להסדר חוב וסבלה מבעיות באספקת המוצרים לחנויות

נורית קדוש 07:0901.12.15

את הרבעון השלישי במהלכו הגיעה החברה לחדלות פרעון וחתמה על הסדר חוב עם נושיה, חתמה מגה עם צניחה של 37.6% במכירות שלראשונה ירדו מתחת לרף מיליארד שקל והסתכמו ב-941.9 מיליון שקל. כך עולה מדו"חות החברה אם אלון רבוע כחולשפורסמו אמש (ב').

 

הירידה במכירות נבעה מסגירת סניפים וירידה במכירות חנויות זהות (SSS) בשיעור של 15.7%. הירידה במכירות חנויות זהות נרשמה בין היתר בעקבות מחסור בסחורה נוכח חששות הספקים שעצרו בתחילת יולי אספקות לרשת עד שנחתם הסדר חוב וגם לאחריו התנו את חידוש אספקות לרשת בקבלת תשלום במזומן או ערבויות.

 

בעקבות הירידה במכירות ושינוי לרעה של תנאי הסחר מצד הספקים, רשמה מגה ירידה חדה של 46.9% ברווח הגולמי שהסתכם ב-210 מיליון שקל. הרווחיות הגולמית נשחקה אף היא ועמדה על 22.4% מהמכירות לעומת 26.2% בתקופה המקבילה אשתקד.

 

יישום מהלכי ההתייעלות הובילו לירידה של 39.5% בהוצאות מכירה, הנהלה וכלליות שהסתכמו ברבעון החולף ב-279.9 מיליון שקל, אלא שלמרות צמצום ההוצאות, העמיק ההפסד התפעולי לפני הוצאות מימון מ-30 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד ל-153.6 מיליון שקל ברבעון החולף. העמקת ההפסד נבעה מהירידה החדה במכירות והירידה ברווח הגולמי.

 

בדו"חותיה מאשרת אלון רבוע כחול שבשליטת שרגא בירן את חשיפת "כלכליסט" השבוע כי בכוונתה לסגור את תת הרשת YOU בכדי לנסות ולהציל את מגה. ״על מנת להגדיל את סיכויי ההבראה של מגה החליט דירקטוריון מגה לנקוט בצעדי התייעלות נוספים שעיקרם מכירת רשת חנויות הדיסקאונט של מגה (YOU) והתמקדות בהפעלת רשת החנויות העירוניות״.

 

שרגא בירן שרגא בירן צילום: עמית שעל

 

דירקטוריון מגה מעריך כי קיימים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של מגה כ"עסק חי", בשל ״הצורך בחיזוקה הפיננסי של מגה בעתיד מעבר להתחייבויות חברת האם״. זאת לצד אי הודאות ביחס למימוש תוכניתה של מגה למכירת רשת חנויות הדיסקאונט YOU וזאת בין היתר בשל הצורך להגיע להסכמות מהירות עם קונים ומשכירי נכסים על מכירת הסניפים ובשל הצורך להגיע להסכמות עם העובדים על צמצום משמעותי בכוח האדם הנגזר מכך.

 

במסגרת הסדר ההבראה של מגה התחייבה אלון רבוע כחול להזרים למגה 321 מיליון שקל. עד סוף ספטמבר העבירה החברה למגה 187 מיליון שקל וכן ערבויות בגובה 57 מיליון שקל. זאת בנוסף לערבויות בגובה 120 מיליון שקל שהעמידה אלון רבוע כחול למגה עד סוף יוני האחרון. כפי שנחשף ב"כלכליסט", בעקבות הסדר החוב שכלל החלטה לפיה דירקטוריון מגה ימנה 8 דירקטורים מתוכם רק 3 דירקטורים של אלון רבוע כחול, איבדה אלון את השליטה במגה. בעקבות איבוד השליטה ההשקעה במגה מוצגת על שיטת השווי המאזני.

 

את תשעת החודשים הראשונים של השנה חתמה מגה עם ירידה של 20.7% במכירות שהסתכמו ב-3.5 מיליארד שקל לעומת 4.47 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. עיקר הירידה נבעה מסגירת סניפים וירידה של 6.8% במכירות חנויות זהות (SSS). בעקבות הירידה במכירות ירד הרווח הגולמי ב-29% והסתכם ב-831.6 מיליון שקל. שיעורו הרווח הגולמי מהמכירות נפגע אף הוא ועמד בתשעת החודשים הראשונים השנה על23.5% לעומת 26.2% בתקופה המקבילה אשתקד.

 

הירידה ברווח הגולמי הביאה להעמת ההפסד התפעולי שהסתכם בתשעת החודשים הראשונים השנה ב-775 מיליון שקל לעומת הפסד תפעולי של 142 מיליון שקל תקופה המקבילה אשתקד. העמקת ההפסד נבעה מקיטון במכירות וברווח הגולמי וקוזזה בחלקה מירידה בהוצאות מכירה, הנהלה וכלליות ומרישום הוצאות והפחתות אחרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x