$
מט"ח וסחורות

בדרך חזרה ל-40 דולר לחבית: הנפט יורד ב-3%

על רקע התגברות הציפיות שהבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב יעלה בדצמבר את הריבית, הנפט יורד ב-0.3% והדולר מתחזק ב-0.4%; אנליסטים בפיליפ פיוצ'רס "אם הדולר יתחזק עוד, מחירי הנפט יספגו מכה"

שירות כלכליסט 14:1423.11.15

מחירי הנפט ירדו היום (שני). נפט מסוג קרוד הנסחר בארה"ב ירד בסביבות 3%, על רקע התחזקות הדולר והחששות המתמשכים סביב המלאי העודף בעולם.

 

סחורות נוספות ספגו גם ירידות מחירים, החל מנחושת ועד לזהב. מדד הדולר של הוול סטריט ג'ורנל שעוקב אחר הדולר לעומת סל של מטבעות אחרים בעולם, טיפס ב-0.4%, על רקע התגברות הציפיות שהבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב יעלה בדצמבר את הריבית. "למחירי הנפט ולדולר יש מערכת יחסים הפוכה, כך שאם הדולר יתחזק עוד, מחירי הנפט יספגו מכה", הגיב דניאל אנג, אנליסט בפיליפ פיוצ'רס (Phillip Futures).

 

חביות נפט חביות נפט צילום: בלומברג

 

במקביל, נפט מסוג ברנט נפל ב-90 סנט, שהם 2.1% לרמה של 43.72 דולר במסחר בלונדון. בבורסת הסחורות בניו יורק, החוזים העתידיים לנפט מסוג WTI נסחרו בירידה של 3%, שהם 1.30 דולר לרמה של 40.60 דולר לחבית.

 

בשוק ממשיכים להילחץ מהאפשרות שספקיות הנפט הגדולות, בייחוד המדינות החברות באופ"ק, ימשיכו להגביר את התפוקה על אף מחירי הנפט הנמוכים, זאת בניסיון לשמור על נתח השוק שלהן.

 

12 המדינות החברות בקרטל הנפט מתוכננות להיפגש ב-4 בדצמבר בווינה, אך ההערכה היא כי באופ"ק ישמרו ללא שינוי על אסטרטגיית הייצור.

 

"באופ"ק קיבלו את ההחלטה שכדי להימנע מירידה בעסקים שלהם עליהם להילחם בחזרה, בסגנון מלחמות הסופרמרקטים, וזאת כדי לשמור על נתח השוק ועל הכוח שלהם בקביעת המחירים", הסביר לאתר מרקט ווץ' דיוויד הופטון מסוכנות הברוקראג' PVM בלונדון. "עוד לא ברור האם זו ההחלטה הנכונה".

 

גורם נוסף שמעורר דאגה בנוגע לרמות המלאי הגבוהות הוא הכניסה הצפויה של איראן בחזרה לשוק הנפט. האנליסטים מעריכים כי לאחר הסרת הסנקציות מהמדינה היא תעלה את הייצור ב-500 אלף חביות ביום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x