$
המלצות ואזהרות

פרשנות

המשקל הנמוך שיינתן למניית מיילן: מי מרוויח וכמה?

הבורסה החליטה שהמשקולת המקסימאלית שתינתן למיילן במדדי ת"א 25 ות"א 100 תעמוד על 4%. ההחלטה מצמצמת משמעותית את הסכום שתעודות הסל היו אמורות להוציא מייתרת המניות במדד לטובת מיילן

אורי טל טנא 14:2722.11.15

הבורסה החליטה היום שהמשקולת המקסימאלית של מיילן במדדי תל אביב 25 ותל אביב 100 תהיה 4%. המשמעות היא שב-14 בדצמבר בשלב הנעילה יזרימו תעודות הסל ביקושים של כ 830 מיליון שקל למניית מיילן. הביקוש ינבע מ-300 מיליון שקל מתעודות סל על מדד תל אביב 25 ו-530 מיליון שקל מתעודות על מדד תל אביב 100.  

באותו מועד יהיה היצע מצרפי גדול למניות מדדי תל אביב 25 ותל אביב 100, שחלקו הגדול ינבע מהכניסה של מניית מיילן למדדים אלו, אך תתווסף אליו ההשפעה של החזרת המשקולות של טבע ופריגו ל 10% במדדי תל אביב 25 ותל אביב 100, מכניסת מניות למדד תל אביב 100 שמשקלן הכולל צפוי להיות גבוה ממשקל המניות היוצאות מדד זה, ומהתאמות מדרגות אחזקות ציבור למספר מניות בולטות (בעיקר איירפורט סיטי).

 

לכן יום ה-14 לדצמבר מסתמן כיום עם היצע מצרפי גדול מאוד למרבית מניות מדד תל אביב 100. למרות זאת, המניות מגיבות כעת בעלייה, כיוון שהיה חשש שמיילן תוכנס למדדים לפי משקולת של 10%, ואז ההיצע המצרפי העתידי היה כפול מזה שצפוי כעת.

 

להחלטה זו מספר השפעות חיוביות. העיקרית שבהן היא שהמשקולת המשותפת של טבע, פריגו, מיילן ואופקו במדדי תל אביב 100 ותל אביב 25 לא תהיה מעל ל 30%, וכך צומצמה במעט התלות הגדולה של תיק ההשקעות של הציבור בסקטור הרפואה (יחסית למצב שהיה מתפתח אם מיילן הייתה מוכנסת במשקולת של 10% למדדים).

 

בנוסף, בעת יישום הרפורמה במדדים (כנראה במהלך הרבעון השלישי של 2016) צפוי צמצום חד במשקולת המקסימאלית של המניות במדדים. כיוון שמיילן תגיע לעדכון זה עם משקולת של 4% לא יווצר עיוות בו תעודות הסל ירכשו את המניה כעת, וימכרו אותה בעת יישום הרפורמה.

 

ההחלטה של הבורסה לבצע כלל מיוחד עבור מיילן היא חיובית כיוון שמצד אחד היא כן מכניסה את מיילן למדדים, ומצד שני היא נמנעת מלתת לה השפעה גדולה מידי על המדדים.

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x