$
בורסת ת"א

אסם: ירידה של 4.8% בהכנסות, יציבות ברווח הנקי

חברת המזון סיימה את הרבעון השלישי עם הכנסות של 1.07 מיליארד שקל, הרווח עמד על 102 כ-מיליון שקל. בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים נרשמה באסם ירידה של 1.7% במכירות בשוק המקומי ושל 1.8% בחו"ל

נורית קדוש 08:0922.11.15

אסםמפרסמת הבוקר (א') את דוחותיה לרבעון השלישי. השפעת חוק המזון, הפסקת מכירות חלק מהמוצרים בארהב ועיתוי חגי תשרי הובילו לירידה של 4.8% במכירות קבוצת אסם ברבעון השלישי של השנה ביחס לתקופה המקבילה אשתקד - והן הסתכמו ב-1.07 מיליארד שקל.  

באסם טוענים כי מדובר בירידה כספית בלבד, בעוד שהמכירות הכמותיות עלו בתקופת הרבעון ב-1.2%. העליה הכמותית מוסברת בעיקר כתוצאה מחדשנות מוצרית, עליה גבוהה יותר במכירות של מוצרי עתירי משקל כמו נסטי ומזון לחיות מחמד וכן הרחבת מבצעים והנחות המתבטאת בהוזלת מחיר מוצרי אסם לציבור.

 


 

ישום חוק המזון הוביל לירידה חדה של 7.7% ברווח הגולמי של אסם שהסתכם ברבעון החולף ב-437.9 מיליון שקל. הירידה ברווח הגולמי מוסברת מעליה בהנחות שחלקן נובע מהוצאות מכירה שהומרו להנחות המקטינות את מחזור המכירות ואת הרווח הגולמי. הרווחיות הגולמית נשחקה ועמדה ברבעון השלישי על 40.8% מהמכירות לעומת 42% ברבעון השלישי אשתקד.

 

בזכות ירידה של 11.2% בהוצאות מכירה שיווק והפצה ברבעון - כתוצאה מירידה בהוצאות הפרסום וכן מהתחלת יישומו של חוק המזון (החל מינואר 2015), רשמה אסם עלייה של 0.2% ברווח התפעולי שהסתכם ב-144.7 מיליון שקל.

 

הרווח הנקי של הקבוצה בשלושת חודשי הרבעון השלישי של שנת 2015 הסתכם ב-101.9 מיליון שקל, בדומה לרבעון השלישי אשתקד - אז עמד הרווח על 102 מיליון שקל. הירידה הקלה ברווח הנקי נובעת, בין השאר, מעלייה בהוצאות המימון.

 

אסם קיבלה 70% מחובותיה של מגה כלפיה, נכון למועד הסדר החוב של הרשת. בהתאם למדיניות הקבוצה לפיה היא נוהגת לבטח את מרבית חובות לקוחותיה בישראל, חובותיה של מגה לאסם ביום הבקשה להסדר מבוטח במלואו בביטוח אשראי - למעט המרכיב של השתתפות עצמית אשר לגביו כבר בוצעו הפרשות לחובות מסופקים בתקופות קודמות למועד הסדר הנושים.

  

אסם מדווחת כי בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה  - קרי ברבעונים ראשון-שני-שלישי - עמדו ההכנסות על 3.17 מיליארד שקל, מול 3.22 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב-2014.

 

המכירות לשוק המקומי בתשעת החודשים האמורים ירדו ב-1.7% והסתכמו ב-2.67 מיליארד שקל. כאמור, הקיטון במכירות הינו כתוצאה מעליה בהנחות אשר חלקה נובע מיישומו לראשונה של חוק המזון החל מינואר 2015. מכירות אסם בחו"ל רשמו בתשעת החודשים הראשונים ירידה של 1.8% ל-491.3 מיליון שקל. הירידה במכירות בחו"ל נובעת בעיקר מהפסקת מכירות של קבוצת מוצרים מפסידה בארה"ב בתחום תחליפי הבשר אשר פעלה תחת המותג "Veggie Patch".

 

במבה של אסם במבה של אסם צילום: אביגיל עוזי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x