$
בורסת ת"א

בזן: הרווח הנקי עלה ב-131% ברבעון השלישי

ההכנסות נחתכו ב-50% ברבעון השלישי לכ-1.3 מיליארד דולר, אך הרווח הנקי עלה ל-102 מיליון דולר, בעיקר בזכות רווחי זיקוק גבוהים; מדובר ברבעון האחרון שחתום עליו המנכ"ל הפורש אריק יערי

אורן פרוינד 10:2219.11.15

קבוצת בזן  (בתי הזיקוק בחיפה) סיימה את הרבעון השלישי של 2015 עם רווח נקי של 102 מיליון דולר, עלייה של 131% לעומת הרבעון המקביל שנה שעברה. מדובר ברבעון האחרון שחתום עליו המנכ"ל הפורש אריק יערי, שסיים כהונה של שנתיים בחברה בספטמבר האחרון ופינה את כסאו לאבנר מימון, מנכ"ל כי"ל ישראל לשעבר.

מה דעתך על מניית בזן:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

גם ברבעון השלישי נהנתה בזן ממרווחי זיקוק גבוהים, כלומר הפער בין התזקיקים שהיא רוכשת למוצרים שהיא מוכרת המשיך להיות גבוה בהשוואה לרבעון המקביל. אולם בהשוואה לרבעון הראשון והשני של השנה, חלה ירידה במרווחי הזיקוק למרות שמחיר הנפט המשיך לרדת. מרווח הזיקוק המנוטרל של בזן עמד ברבעון השלישי של 2015 על 9.1 דולר לחבית, בהשוואה למרווח זיקוק של 5.4 דולר לחבית בתקופה המקבילה. הסיבה היא מחיר הנפט הנמוך (מסוג ברנט) שירד מתחילת הרבעון ממחיר של 61 דולר לחבית למחיר של 47 דולר לחבית.

 

זו גם הסיבה שבזן הצליחה לייצר עלייה מרשימה ברווחיות, למרות שההכנסות שלה נחתכו בחצי לכ-1.3 מיליארד דולר. אלא שעדיין מוקדם לפתוח שמפניות בבזן, כיוון שמדובר ברבעון שני ברציפות של ירידה במרווח הזיקוק ויותר חמור מזה, ירידה בפער בין מרווח הזיקוק למרווח הייחוס. מרווח הייחוס הוא ממוצע מרווחי הזיקוק של בתי הזיקוק במזרח התיכון כפי שמפרסמת סוכנות הידיעות רויטרס, והפער בין מרווח הזיקוק של בזן לבין מרווח הייחוס מלמד על היעילות של בזן. 

 

אריק יערי מנכ"ל בזן היוצא אריק יערי מנכ"ל בזן היוצא צילום: עמית שעל

 

אם ברבעון הראשון של 2015 בזן הציגה מרווח זיקוק של 11.7 דולר לעומת מרווח ייחוס של 6 דולר (פער של 5.7 דולר), ברבעון השני של השנה היא הציגה מרווח זיקוק של 10 דולר לעומת מרווח ייחוס של 4.9 דולר (פער של 5.1 דולר) וברבעון השלישי היא הציגה מרווח זיקוק של 9.1 דולר כאשר מרווח הייחוס לא השתנה ונותר ברמה של 4.9 דולר (פער של 4.2 דולר). כלומר, בזן עדיין מרוויחה יותר מאשר רבעונים מקבילים כאשר מחיר הנפט היה גבוה, אולם הרווחיות הזו הולכת ומצטמצמת על פני השנה.

 

הרווח התפעולי המנוטרל של בזן ברבעון השלישי של שנת 2015 הסתכם בכ–135 מיליון דולר, פי 2 מהרבעון המקביל. ה-EBITDA המנוטרל ברבעון השלישי של שנת 2015 הסתכם בכ-167 מיליון דולר, עלייה לש 65% לעומת הרבעון המקביל.

 

בחודש שעבר דיווחה בזן, כי הדירקטוריונים של בזן וחברת הבת, כאו"ל, אישרו קידומו של הסדר להחלפת איגרות החוב של חברת כאול בסדרה חדשה של איגרות חוב של בזן. היום היא מציינת כי השלמת מהלך זה כפופה למספר אישורים, והחברה שוקדת לקדם מהלך זה, שיביא להתייעלות ולחסכון בעלויות.

.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x