$
בורסת ת"א

גיוס עצוב למנקיינד: רק 136 מיליון שקל; "המזומנים יספיקו לה ל-9-6 חודשים"

מדובר בסכום נמוך בהרבה מההערכות הראשוניות שעמדו על 200 מיליון שקל, ולסכום לו ייחלה החברה - 400 מיליון שקל; רק כשליש מהמניות שרכשו מנהלי תעודות הסל נעשה בהנפקה

רעות שפיגלמן 11:1513.11.15

סיכום נתוני המסחר אתמול (ו') מראה שמנקיינד הצליחה לגייס רק 136 מיליון שקל (35 מיליון דולר אחרי עמלות גיוס) - סכום הנמוך בהרבה גם בהשוואה להערכות  שנעו על 200 מיליון שקל, וגם בהשוואה לסכום שלו ייחלה החברה - 400 מיליון שקל.

 

 

 

מנהלי תעודות הסל השלימו את אחזקתם במניות מנקיינד באמצעות רכישה של המניות בשוק בסיום המסחר אתמול ובמחיר גבוה בהרבה - 30% יותר. רק כשליש מהמניות שרכשו מנהלי תעודות הסל נעשה בהנפקה, והיתר ברכישות מהשוק. הם העדיפו לוותר על הנחת ההנפקה של 3% ולהימנע מאחזקה במניות חסומות שיונפקו להם. לכן, לחץ המחירים לקראת שלב הנעילה אתמול הקפיץ את מחיר המניה ב-30% ויכניס אותה למדדים ביום ראשון הקרוב במחיר גבוה, כאשר ההערכות הן שהמניה תסבול מירידת מחירים בתקופה הקרובה - מה שיפגע בציבור המשקיעים.

 

 

"מנקיינד גייסה מזומנים שיספיקו לה רק ל-9-6 חודשים הקרובים לתמוך במוצר האפרזה, משאף האינסולין, שמשווק באמצעות הסכם מסחור שיש לה עם ענקית התרופות סאנופי", מציינים אנליסטים בשוק.

 

חברת הביומד מארה"ב ציפתה כאמור לגייס סכום גבוה יותר בהיקף של כ-400 מיליון שקל, סכום שהיה מגדיל לה את קופת המזומנים ומספק לה אורך נשימה ארוך יותר. בתחילת השבוע תכננה מנקיינד לגייס את הסכום באמצעות הנפקה של כ-50 מיליון מניות למנהלי תעודות הסל. בפועל היא הצליחה לגייס בפתיחת המסחר אתמול כשליש מהסכום - באמצעות ההנפקה של 13.8 מיליון מניות חדשות במחיר של 2.61 דולר למניה.

 

שלשום חוו מנהלי תעודות הסל יום שלא ידעו מזה זמן רב כאשר קיבלו במהלך היום עדכונים רבים לגבי ההנפקה, והאם היא תתבצע בצורה רגילה זאת בעקבות הביקורת על כך שחברה קטנה יחסית עם מכירות נמוכות כמו מנקיינד נכנסת למדדים העיקריים בבורסה בתל אביב. ברשות ני"ע מצאו פתרון יצירתי שהמניות יהיו חסומות רק בישראל, והמוסדיים שישתתפו בנפקה של מנקיינד יוכלו למכור את המניות מעבר לים (מנקיינד נסחרת גם בנאסד"ק). לאחר מכן גם בבורסה התערבו והחליטו שחברות ללא זיקה לישראל לא יצטרפו למדדים עד להודעה חדשה.

 

 

 צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x