$
בורסת ת"א

טרגדיה של טעויות: כולם הפסידו בהנפקה של מנקיינד

רוב מניות חברת הביומד נרכשו על ידי תעודות הסל בשוק בפרמיה של עד 30%, במקום בהנפקה שהציעה דיסקאונט של 3%; לקופתה של מנקיינד זרם פחות ממחצית הסכום שהיא תכננה לגייס - 200 מיליון שקל

דרור רייך 19:2212.11.15

הנפקת מניות מנקיינד סיפקה דרמה עד לשנייה האחרונה, כשהתוצאה בסוף עצובה. על פי הנתונים עד כה, ניתן להעריך שלמעלה ממחצית הביקושים של תעודות הסל נרכשו בשוק - או יותר נכון בשלב הנעילה היום (ה') בפרמיה של עד 30%. נזכיר כי מנקייד מצטרפת למדדי ת״א 100 ו-75 במסלול המהיר ותעודות הסל נתבקשו להזרים ביקושים של 300-400 מיליון שקלים בכדי להתאים את מוצריהם למציאות החדשה.

  

חברת מנקיינד ביקשה לעשות את ההתאמה באמצעות הנפקת מניות והציעה הנחה של 3% על מחיר המנייה, אך רוב מנהלי תעודות הסל העדיפות לרכוש אותה בשוק, בפרמיה דו ספרתית, ובכך גם מנעו ממנקיינד להזרים מזומנים לקופתה המדולדלת מחד, ורכשו את מניותיה במחיר יקר הרבה יותר ממה שהיו יכולים להשיג מאידך.

  

גם הדרמה של אמש סביבה ההנפקה לא עזרה לה להתרומם, בבוקר היו חששות שההנפקה עומדת להתבטל מפני שתעודות הסל אינן יכולות להחזיק מניות חסומות. ברשות ני״ע מצאו פתרון יצירתי שהמניות תהינה חסומות רק בישראל, והמוסדיים שישתתפו בנפקה של מנקיינד יוכלו למכור את המניות מעבר לים (מנקיינד נסחרת גם בנאסד״ק). לאחר מכן גם בבורסה התערבו והחליטו שחברות ללא זיקה לישראל לא יצטרפו למדדים עד להודעה חדשה.

  

בשורה התחתונה כולם רשמו הפסדים בהנפקה של מנקיינד, מנייקד עצמה שגייסה פחות ממחצית הכסף שתכננה, תעודות הסל שרכשו את המניות בשוק במחיר גבוהה של עד 30% במקום בהנחה של 3%, וכן גם החתמים, עורכי הדין, רואי החשבון והמתווכים בהנפקה.

 

הקאן אדסטרום מנכ"ל מנקיינד הקאן אדסטרום מנכ"ל מנקיינד צילום: בלומברג
בטל שלח
    לכל התגובות
    x