$
המלצות ואזהרות

פרשנות

ביטול ההנפקה של מנקיינד הוא לא התרחיש הגרוע ביותר עבור הציבור

אם ההנפקה של חברת הביומד לא תאושר על ידי רשות לני"ע, יאלצו תעודות הסל לרכוש את המניה בשוק במחיר גבוה. והמפסידים יהיו החוסכים לפנסיה

אורי טל טנא 16:1511.11.15

הכל התחיל למעשה לפני כשבועיים כאשר מנקיינד נרשמה למסחר בתל אביב כדי לגייס הון בהנפקה ישירה לתעודות הסל. למניה זו מזומנים שיספיקו לשלושה חודשים בלבד, ולכן אין לה ברירה אלא לבצע הנפקת מניות מהותית בקרוב. קשה, אם כך, שלא לראות שזו הסיבה העיקרית לכניסתה למסחר בתל אביב.

 

אם מחיר מניית מנקיינד יעמוד על 2.3 דולרים למניה ביום חמישי בשלב הנעילה בתל אביב היקף ההנפקה יהיה כ-300 מיליון שקל. אם ההנפקה תצא לפועל, מנהלי תעודות הסל יזכו ברווח של 3% הנובע מהנחה שהם מקבלים על מחיר ההנפקה, בעוד שמחיר ההנפקה נקבע להיות 3% מתחת למחיר לפיו המניה תכנס למדד – מחיר הנעילה של המניה ביום חמישי בתל אביב.

 

אולם, אם ההנפקה של מנקיינד לא תאושר, יאלצו תעודות הסל לרכוש בכל מקרה את המניה בשוק עקב כניסתה למדדים. וזה יהיה התרחיש הגרוע ביותר עבורן. במצב זה תעודות הסל יאלצו להזרים את הביקוש למניה בבורסה, ומחיר המניה צפוי לעלות עד ליום חמישי בשלב הנעילה. כיוון שלציבור לא יהיה זמן להיערך לביקוש גדול זה בגלל הקושי לבצע שורט על המניה (לה יש כבר יתרת שורט עצומה).

 

בתרחיש זה סביר שתעודות הסל ירכשו את המניה עבור הציבור במחיר גבוה הרבה יותר מזה שהיה אילו היו רוכשות את המניות בהנפקה. לאחר הכניסה של מנקיינד למדדים מחיר המניה צפוי לרדת במהירות גם כיוון והעלייה נבעה מאותו ביקוש חד פעמי וגם כיוון שמנקיינד תאלץ בין כה וכה לבצע הנפקת מניות מהותית בקרוב. מי שיפסידו מהמהלך יהיו מחזיקי תעודות הסל.

 

עם זאת, גם מצב של ביטול ההנפקה יש פיתרון. על הבורסה לדחות את כניסת המניה למדדים ובכך לחסוך לציבור כסף.

 

טיפול נקודתי לא עוזר

המהלך של הבורסה להכנסת מניות טכנולוגיה זרות הוא לא חדש. הנפקת מניות ישירה לידי תעודות הסל גם היא בוצעה רק בחודש שעבר על ידי ביוטיים. אי הודאות שנוצרת מהמהלך המהיר שהרשות לניירות ערך בוחנת לעשות רק פוגע בבורסה. רצוי לטפל בבעיות מסוג זה על ידי החלטות גורפות הרבה לפני שהבעיה מופיעה ולא על ידי טיפול נקודתי במניה מסוימת בדקה התשעים.

 

לגבי העתיד, צפויה להיות סלקציה שלילית של מניות שירשמו לבורסה בתל אביב בגלל שחלקן הגדול יכנס לבורסה לצורך גיוס ההון – ולכן יגיעו מניות עם קשיי נזילות. זה עלול לפגוע במדדים (הן בתוחלת העתידית הצפויה להם והן בתנודתיות הגבוהה יותר). לחזון של הבורסה בהגדלת כמות המניות יש מחיר, וצריך לבחון איך ניתן לצמצם את המחיר על ידי שילוב שונה ואולי הדרגתי של אותן מניות במדדים.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x